Ako je možné liečiť konjunktivitídu u novorodencov?

Ako liečiť zápal spojiviek u novorodencov? Pred zodpovedaním tejto otázky musíte pochopiť, čo je toto ochorenie a ako identifikovať jeho prvé prejavy u dieťaťa.Konjunktivitída teda nie je nič iné ako zápal sliznice oka(alebo spojovky), ktorý je zvyčajne spôsobený adenovírusmi alebo patogénnymi baktériami (približne v 15% prípadov). U novorodencov sa toto ochorenie môže vyvinúť aj kvôli upchatiu slzného kanála.

Konjunktivitída nie je zriedkavým javom ani u dospelých. Netreba hovoriť o novorodencoch, majú zápal slizníc oka vyskytujúci sa každú sekundu, alebo ešte častejšie. Dôvodom je skutočnosť, že malé deti si jednoducho len chcú trieť oči rukami, ktoré sú často špinavé. Týmto spôsobom vo väčšine prípadov patogénne mikroorganizmy vstupujú do slizníc a vyvíja sa bakteriálna konjunktivitída.

Príčinou konjunktivitídy u malého dieťaťa sú často vírusové nádchy. Okrem toho sú rodičia zvyčajne pôvodcom choroby. Toto je tzv. Vírusová konjunktivitída.

Zistila sa tiež alergická rozmanitosť tejto patológie. Často sa stáva dôsledkom kontaktu dieťaťa s peľom alebo prachom v domácnosti, niekedy pri konzumácii určitých potravín alebo pri použití určitých farmakologických prípravkov.

V rôznych zdrojoch nájdete odkazy na hnisavékonjunktivitída však v skutočnosti tento druh choroby neexistuje. Táto veta iba zdôrazňuje skutočnosť, že jedným z najjasnejších príznakov choroby je hojné prepúšťanie hnisu.

Výber metódy liečby detskej konjunktivitídy teda priamo závisí od typu choroby v každom jednotlivom prípade.

Príznaky konjunktivitídy u novorodencov

Toto ochorenie sa diagnostikuje bez väčších ťažkostí, pretože má mnoho prejavov, ktoré dospelý rád oznámi svojmu lekárovi. Ale u novorodencov je to oveľa horšie, pretože dieťa si nemôže sťažovať a podrobne opísať všetko, čo ho znepokojuje. Preto môže byť pre rodičov ťažké všimnúť si začiatok vývoja takého nepríjemného ochorenia, ako je konjunktivitída u ich dieťaťa.

Existuje však niekoľko klasických symptómov, ktoré dospelých značne zjednodušia identifikáciu prvých príznakov choroby dieťaťa:

 • Zápala v dôsledku toho začervenanie vnútorného povrchu viečka a očná guľa u dieťaťa. Zvyčajne sa po niekoľkých dňoch zistia rovnaké znaky na vonkajšej vrstve viečka;
 • Pzvýšená slzeniejedného alebo oboch očí. Tento príznak je dosť ťažký na to, aby ste si to hneď všimli, ale skúsení rodičia budú vždy venovať pozornosť skutočnosti, že slzy v dieťati prúdia nielen z plaču;
 • Fotofóbia . Toto znamenie sa dá ľahko zistiť. Takže, ak je dieťa nepríjemné pozerať sa na svetlo, neustále šmýka,odvráti sa a kričí, je pravdepodobné, že toto je začiatok konjunktivitídy;
 • Izolácia hnisu . Dôkazom toho sú zlepené viečka po spánku - dieťa nemôže otvoriť oči bez pomoci. Hnis v malom množstve sa tiež môže vylučovať po celý deň.

Ak máte aspoň jeden z vyššie uvedených príznakov, mali by ste sa okamžite poradiť s detským lekárom.

Ako liečiť detskú konjunktivitídu?

Malo by sa vždy pamätať na to, že konjunktivitída je extrémne nákazlivé ochorenie, s výnimkou prípadov, keď ide o alergický variant vývoja tejto patológie. Preto je potrebné predovšetkým dodržiavať pravidlá osobnej hygieny a samozrejme hygieny novorodencov.

Ako už bolo uvedené, liečba konjunktivitídy je priamo závislá od typu choroby. Všetci rodičia by okrem toho mali vedieť, že aj tie najjednoduchšie terapeutické opatrenia by sa mali vykonávať iba po dohode s očným lekárom. Samoliečba môže významne zhoršiť stav novorodenca a komplikovať ďalšiu liečbu tohto ochorenia.

Lekár najčastejšie s mikrobiálnou alebo vírusovou formou odporúča použitie teplých obkladov. Za účinné sa považuje aj umývanie očí roztokom, ktorý je pripravený nasledovne: 1-lyžica soli by sa mala rozpustiť v pohári prevarenej vody. Potom sa pomocou pipety postupne vstriekne niekoľko kvapiek do každého oka.

S cieľom rýchlo a účinne liečiť konjunktivitídu vírusového pôvodu,Odporúča sa používať interferón, ktorý môže kvapkať nielen do očí, ale aj do nosa. Môžete tiež použiť rôzne antivírusové masti, ako napríklad oxolín, bonafton, tebrofen, Florental, ako aj drahšie - virolex a zovirax.

V prípade vývoja alergickej konjunktivitídy u novorodencov lekári zvyčajne predpisujú všetky druhy antihistaminík, ktoré sú k dispozícii vo forme očných kvapiek, roztokov a tabliet. Chladným obkladom môžete zlepšiť stav dieťaťa. Môžete tiež pravidelne utierať rohy svojich bolestivých očí, aby ste predišli kyslosti.

Liečba konjunktivitídy u dojčiat, najmä pri akútnej forme choroby, by sa mala uskutočňovať kladením špeciálnej masti (napríklad 1% tetracyklínu) a /alebo častým vpravením očných kvapiek (chloramfenikol 0,25%, albucid 30%). Pred týmito postupmi sa odporúča vypláchnuť oči dieťaťa dezinfekčným roztokom (slabý roztok manganistanu draselného, ​​čajové lístky, harmanček).

Pred začatím liečby konjunktivitídy u detí by rodičia mali pochopiť niekoľko dôležitých bodov pre seba:

 • Pokúste sa zabrániť tomu, aby sa chlórovaná voda dostala do očí vášho dieťaťa. To môže výrazne zhoršiť jeho stav;
 • Ak je potrebné použiť pipetu, pred každým použitím ju varte;
 • Aby sa maximalizoval účinok kvapiek, je vhodné sa snažiť rozptýliť dieťa a držať oko otvorené, pričom mierne drží spodné viečko. Až neskôrpokúsiť sa dostať kvapku priamo do štiepnej kosti;
 • Ak dieťa aktívne odoláva, potom môžete roztok kvapnúť do rohu zavretého oka, pretože keď sa dieťa upokojí, otvorí svoje oko a liek sa dostane dovnútra;
 • Masť by sa mala vždy nanášať na viečko dieťaťa - postupne sa topí a potom preniká dovnútra oka.

Dôležité! Nezabudnite sa poradiť s lekárom, ak si všimnete nasledujúce príznaky u dieťaťa:

 • Silné sčervenanie a opuch viečok spojené s uvoľnením veľkého množstva nepochopiteľnej kvapaliny;
 • teplota nad 37,8 ° C;
 • Silná bolesť v uchu;
 • Po niekoľkých dňoch aplikácie mastí a očných kvapiek, ktoré pôvodne predpísal lekár, neexistujú žiadne známky zlepšenia.

A pamätajte! Vždy je potrebné dôkladne sledovať stav vášho dieťaťa a včas vyhľadať pomoc od príslušného špecialistu.