Ako glycín ovplyvňuje tlak

Obsah

  Glycín je najjednoduchšia alifatická aminokyselina, jediná proteínová kyselina, ktorá nemá optické izoméry. Iné názvy - kyselina aminoetánová, kyselina aminooctová. Látka sa používa ako zložka liekov s nootropickým účinkom. Používa sa na zvýšenie mozgovej aktivity, zmiernenie príznakov depresie, normalizáciu spánku.

  Pacienti trpiaci neustálym zvyšovaním a znižovaním krvného (krvného) tlaku by mali vedieť, ako glycín ovplyvňuje čísla na tonometri, pretože sa často predpisuje na komplexnú liečbu patologických stavov. Článok sa zaoberá tým, či glycín zvyšuje alebo znižuje krvný tlak (BP), možno ho užívať s hypertenziou a hypotenziou.

  Informácie o látke

  Glycín je dôležitou zložkou mnohých bielkovín a iných organických látok. Je vždy prítomná v ľudskom tele, je jednou z esenciálnych aminokyselín nevyhnutných pre správny vývoj a fungovanie orgánov a systémov. V mnohých častiach nervového systému (mozog, miecha) sa nachádzajú špecifické receptory, pôsobiace na ktoré glycín poskytuje inhibičný účinok. A tiež aminokyselina prispieva k syntéze inhibičného neurotransmitera centrálneho nervového systému - kyseliny gama-aminomaslovej.

  Ak hovoríme o použití látok v medicíne, potom výrobcovia tablietGlycín sa zameriava na ich upokojujúci, anti-úzkostný, antidepresívny účinok. Droga sa účinne používa na zmiernenie príznakov abstinenčných príznakov alkoholu a opiátov a je miernym upokojujúcim prostriedkom. Nootropický účinok glycínu sa prejavuje v zlepšovaní pamäti a asociačných procesov, pri zvyšovaní koncentrácie.

  Glycín je metabolický regulátor v bunkách centrálneho nervového systému, pomáha normalizovať a aktivovať ochrannú inhibíciu, zmierňuje psychoemocionálny stres a pomáha obnovovať pracovnú kapacitu tela.

  Zloženie a forma uvoľnenia

  Glycín sa dodáva vo forme tabliet. Dávka účinnej látky v jednej tablete je 0,1 g. Ďalšími zložkami v kompozícii sú stearát horečnatý alebo sodný, metylcelulóza. Produkt má sladkú dochuť, ktorá poskytuje pohodlný sublingválny príjem (pod jazykom). Existujú analógy toho istého názvu, v ktorých je účinná látka k dispozícii vo forme kombinácií s vitamínmi skupiny B. V týchto liekoch môže byť rôzne dávkovanie glycínu.

  Účinok na srdce a tlak

  Kyselina aminooctová má sedatívny účinok, v dôsledku čoho hladina stresových hormónov v tele klesá. Stres je jednou z hlavných príčin zvýšeného tlaku u pacientov s hypertenziou, resp. Liek nepriamo ovplyvňuje srdce a tlak prostredníctvom ovplyvnenia stavu sympatického nervového systému. Tepová frekvencia sa spomalí, záťaž na myokard sa zníži,vaskulárna stena sa uvoľňuje. Môžeme konštatovať, že glycín znižuje krvný tlak.


  Hladina krvného tlaku pomerne často závisí od stavu nervového systému
  .

  Pri hypertenzii

  Je dôležité si uvedomiť, že glycín pri zvýšenom tlaku dokáže ukazovatele znížiť len o zanedbateľnú hodnotu (8-10 mm Hg), preto by ste liek nemali používať na arteriálnu hypertenziu (hypertenzia), ako aj zastaviť útok na hypertenznú krízu. Skôr hovoríme o pomocných účinkoch tejto drogy.

  A tiež pri vysokom tlaku sa dá očakávať terapeutická účinnosť glycínu, ak je zvýšenie krvného tlaku vyvolané stresovou situáciou alebo emočným nadmerným tlakom. V tomto prípade zníženie množstva stresových hormónov prispeje k zníženiu počtu tonometrov.

  Pri zníženom tlaku

  Väčšina pacientov sa domnieva, že účinok aminokyselín na činnosť mozgu pomáha glycínu zvýšiť krvný tlak. K tomuto skóre majú odborníci dvojitý názor. Niektorí sú si úplne istí, že je zakázané používať hypotenziu. Iní tvrdia, že glycín pri nízkom tlaku by sa mal užívať, ak je pokles krvného tlaku spôsobený vegetovaskulárnou dystóniou alebo v prípade poklesu tlaku na pozadí mozgovej premeny.

  Z vyššie uvedeného je potrebné vyvodiť záver, že glycín sa používa iba ako súčasť komplexnej liečby, pretože ako jediný liek nie je schopný vyrovnať hladinu.ukazovatele krvného tlaku na požadovanú mieru. To platí najmä pre stavy, v ktorých je hypertenzia iba jedným zo symptómov choroby (napríklad diabetes mellitus, feochromocytóm atď.).

  Indikácie a kontraindikácie

  Liek sa odporúča používať pri nasledujúcich stavoch:

  Podobný článok: Captopril na hypertenziu
  • znížená mentálna výkonnosť;
  • vyčerpanie nervového systému;
  • stres počas vyšetrení, konfliktné situácie atď .;
  • deviantné správanie v detstve a dospievaní (stabilné formy správania, ktoré nespĺňajú všeobecne uznávané normy);
  • patológie nervového systému, ktoré sa prejavujú neurózami podobnými a depresívnymi stavmi, znížili duševnú výkonnosť;
  • rôzne formy encefalopatie;
  • posttraumatické obdobie po poškodení mozgu;
  • ischemická mozgová príhoda;
  • zvýšený intrakraniálny tlak (ako súčasť komplexného ošetrenia);
  • nespavosť a nočné mory.

  A tiež glycín sa môže piť u žien počas menopauzy. Droga nepôsobí na hormonálne pozadie, ale na metabolické procesy, odstraňuje menopauzálnu úzkosť, poruchy spánku, zmeny nálady, chronickú únavu. Nástroj tiež znižuje chuť na sladkosti, čo priaznivo ovplyvňuje proces boja s nadváhou.

  Dôležité!Droga je pacientmi dobre tolerovaná. Je zakázané brať, ak je k dispozíciiindividuálna precitlivenosť na zložky lieku.

  Zvláštnosti použitia

  Liek by sa mal umiestňovať pod jazyk alebo medzi hornú peru a ďasno, a to až do úplného rozpustenia. Prakticky zdravým pacientom trpiacim psychoemocionálnym nadmerným zaťažením, ako aj pri vysokom psychickom strese, sa predpisuje tableta dvakrát alebo trikrát denne. Liečebný cyklus trvá 2 až 4 týždne.

  Pri léziách nervového systému je trvanie liečby mierne skrátené - z 1 na 2 týždne. V prípade potreby môžete kurz zopakovať za mesiac. Ak máte nespavosť a nočné mory, užite jednu alebo pol tablety v noci. Na pozadí ischemickej mozgovej príhody sú potrebné vysoké dávky lieku - do 1 g počas prvých piatich dní, potom by sa počas mesiaca mala užívať 0,1 - 0,2 g trikrát denne.


  Glycín nie je spláchnutý vodou, tableta by sa mala rozpúšťať sama v ústnej dutine

  Je dôležité zvážiť liekovú interakciu glycínu s inými skupinami liekov. Napríklad liek znižuje účinnosť antipsychotík, sedatív, spacích piluliek, antidepresív a liekov na potlačenie záchvatov. Glycín je voľnopredajná forma.

  Analógy lieku:

  • Glycín Forte Evalar je doplnok výživy, ktorý kombinuje glycíny a vitamíny série B;
  • Glycín-Canon - dostupný v dávke 1 g;
  • Glycínový majetok;
  • Glycín Bio.

  Glycín, rovnako ako všetky ostatnéliek by sa mal užívať výlučne na odporúčanie ošetrujúceho lekára a potom, ako sa odborník uistí, že neexistujú kontraindikácie (najmä alergické reakcie na účinnú látku).

  Záver

  Na základe uvedeného je možné ľahko odpovedať na otázku, či glycín znižuje tlak alebo sa zvyšuje. Nástroj ovplyvňuje hladinu krvného tlaku odstránením nadmerného zaťaženia nervového systému a normalizáciou metabolických procesov v tele. Výsledkom je mierne zníženie počtu tonometrov.