Ako fajčenie ovplyvňuje krvný tlak

Obsah

  Napriek výraznému úspechu pri prevencii a liečbe patologických stavov kardiovaskulárneho systému naďalej prinášajú problémy obyvateľom rozvinutých krajín, pričom hlavnú úlohu zohrávajú v štruktúre príčin chorobnosti, zdravotného postihnutia a úmrtnosti. Viac ako 40% starších pacientov má hypertenziu, to znamená trvalé zvýšenie krvného tlaku (BP). Ako viete, počiatočné väzby mechanizmu rozvoja hypertenzie sa vytvárajú a začínajú vo veku 17 až 30 rokov.

  Rizikové faktory, ktoré zvyšujú krvný tlak, možno rozdeliť do troch hlavných skupín:

  • zložky pojmu „spôsob života“ - zlá výživa, prítomnosť zlých návykov (nadmerné požívanie alkoholu a fajčenie), nízka fyzická aktivita;
  • fyziologické a biochemické parametre vrátane porúch metabolizmu tukov a tukov;
  • nemodifikovateľné parametre - vek, pohlavie, dedičnosť.

  Tento článok sa zameriava na vplyv fajčenia na tlak: čo sa stane s krvným tlakom a krvnými cievami u ľudí, ktorí fajčia, a prečo cigarety vyvolávajú vývoj hypertenzie.

  Čo sa stane s telom fajčiara

  Nikotín je hlavnou zložkou tabakových výrobkov. Je to on, kto najviac poškodzuje životne dôležité orgány človeka. Vstupuje do tela cez dýchacie cesty, potom vstupuje do krvného riečišťa. Už v prvých 10 sekundách látka prekonáva krvný mozogbariéra dosahujúca mozgové tkanivo.

  Účinok nikotínu súvisí s jeho účinkom na špecifické acetylcholínové receptory. Malé dávky látky zvyšujú aktivitu receptorov, ktorá je sprevádzaná uvoľňovaním hormónu adrenalínu do krvi. Výsledkom je zrýchlenie srdcového rytmu (pulz), zvýšenie krvného tlaku, rýchle dýchanie, zvýšenie hladiny glukózy v krvi.

  Naopak, vysoké dávky nikotínu inhibujú aktivitu receptora, čo vedie k opačnému účinku. Vyskytujúce sa príznaky (kriticky nízky tlak, zriedkavý rytmus srdca, hypoglykémia atď.) Jasne ukazujú toxicitu látky. Tabak sa považuje za pravidelný príjem nikotínu, ale v malých dávkach. Priamy účinok látky a jej metabolitov na stav kardiovaskulárneho systému:

  • zrážanie krvi;
  • vazokonstrikcia v dôsledku uvoľňovania adrenalínu;
  • znížený vaskulárny lúmen;
  • zhoršená cirkulácia.

  Dôsledkom neustáleho vazokonstrikcie nie je iba rozvoj hypertenzie, ale aj narušenie správneho prísunu krvi do vnútorných orgánov. Mozog, srdce a obličky nedostávajú dostatok kyslíka a živín.

  Dôležité!Z vyššie uvedeného vyplýva, že fajčenie zvyšuje tlak. Keďže fajčiari pravidelne dostávajú malé dávky nikotínu, krvný tlak nemá čas na návrat k normálu.

  Pasívne fajčenie a „ľahké“ cigarety

  Pasívne fajčenie je prítomnosť osoby na mieste kontaminovanom tabakovým dymom. Deti sa v súvislosti s touto otázkou považujú za najbezbrannejšie, pretože práve u fajčiarov sú to práve oni. Tabakový dym obsahuje veľké množstvo oxidu uhoľnatého, nikotínu a dechtu, ktoré vstupujú do tela pasívnych fajčiarov.


  Pasívne fajčenie nie je o nič menej nebezpečné ako je obvyklé
  .

  Ak je nefajčiarovi zadržiavané ako rukojemníkov raz, úroveň nikotínu, ktorý sa dostane do jeho krvného obehu, je nízka, a preto nezvýši krvný tlak. Pri pravidelnom pobyte v tej istej miestnosti s fajčiarom, ktorý fajčí balenie cigariet denne, nefajčiar dostane dávku tabakového dymu, čo sa rovná 7-8 cigaretám. Potom sa prejaví účinok nikotínu na ľudský tlak: objaví sa tachykardia, skoky z krvi, objaví sa bolesť hlavy, atď.

  Ak hovoríme o „ľahkých“ cigaretách, väčšina ľudí ich považuje za menej nebezpečné pre zdravie z dôvodu: nízky obsah dechtu a nikotínu. Názor vedcov je však úplne opačný. „Ľahké“ cigarety sa fajčia vo väčšom množstve ako obvykle, takže telo dostane požadovanú dávku nikotínu. Preto sa krvný tlak zvyšuje rovnakým spôsobom.

  Vplyv elektronických cigariet a vodnej fajky na tlak

  Ako fajčenie ovplyvňuje tlak, pokiaľ ide o vodnú fajku? Tabak používaný na vodnú fajku má nasledujúce chemické zloženie: listytabak, melasa, glycerín, konzervačné látky a arómy, živice, oxid uhoľnatý. Každý tabak má tiež obsah nikotínu. Najmenšie množstvo je vo výrobkoch značky Al Faker, Shcherbetli, Fumari, najväčší - Nakhla, Tangiers.

  A malo by sa povedať aj o chemickom zložení dymu z vodnej fajky. Predstavujú ju nitrozamíny, aromatické uhľovodíky, prchavé aldehydy, oxid dusnatý a uhlík, ťažké kovy, benzén. Z vyššie uvedeného je zrejmé, že vodná fajka nie je tak škodlivá pre ľudské telo, ako sa zdá.

  Nadmerná návšteva vodnej fajky má svoje následky:

  • zúženie tepien;
  • zvýšený krvný tlak;
  • zmena viskozity krvi;
  • výskyt tachykardie a dýchavičnosť;
  • zvýšila srdcovú frekvenciu.

  Aby sa minimalizoval negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém, je potrebné fajčiť vodnú fajku iba v dobre vetranej miestnosti alebo na čerstvom vzduchu a spolu s fajčením by sa malo odmietať používať kofeínové nápoje a alkohol. Neodporúča sa zúčastňovať sa na takýchto podujatiach viac ako raz týždenne a viac ako 60 minút pre celú spoločnosť.

  ​​

  Vedci objavili v mnohých klinických štúdiách zvýšenie alebo zníženie tlaku elektronickej cigarety. Špecialisti vybrali ťažkých fajčiarov a rozdelili ich do dvoch testovacích skupín. Prvý zahŕňal ľudí, ktorí používajú bežné cigarety, a druhý - tých, ktorí uprednostňujú používanie hrozna. Pred začiatkom štúdie sa všetky subjekty podrobili meraniu ultrazvukom srdca, EKGkrvný tlak a srdcový rytmus. Opakované diagnostické výsledky sa uskutočňovali po fajčení cigarety a použití hrozna (10 minút).

  Výskum ukázal, že po cigaretách sú hodnoty krvného tlaku vyššie ako pri použití vape. Okrem toho sa po pravidelných cigaretách zvyšoval tak systolický, ako aj diastolický krvný tlak, zatiaľ čo u novín sa miera diastoly mierne zvýšila. To naznačuje, že elektronické cigarety šetrnejšie ovplyvňujú stav srdca a krvných ciev, ale iba ak nedochádza k zneužívaniu pár.

  Dôležité!Elektronickú cigaretu nepovažujte za všeliek, pretože má negatívny vplyv na množstvo ďalších životne dôležitých orgánov.

  Je možné fajčiť s hypertenziou

  Bohužiaľ, väčšina pacientov s hypertenziou, ktorí fajčia tabak, nepociťuje po ďalšej vyúdenej cigarete prakticky žiadne zmeny vo svojom celkovom zdravotnom stave. Je to kvôli začleneniu kompenzačných mechanizmov, ktoré sa v určitom okamihu jednoducho vyčerpajú. Po prvom zoznámení sa s nikotínom už nie sú pozorované bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť. To vytvára pocit, že cigarety nemajú na organizmus negatívny vplyv.

  Vo väčšine prípadov sa príznaky zvýšeného tlaku necítia, hoci vo väčšine fajčiarov sa aj pri absencii hypertenzie priemerná denná hladina krvného tlaku zvyšuje na hraničnú úroveň. Pri každom ďalšom balení sa tlak zvýši,súčasne sa zvýši aj riziko vzniku závažných ochorení kardiovaskulárneho systému.

  Môžem fajčiť s vysokým krvným tlakom? Odborníci jednoznačne odporúčajú opustiť túto závislosť, pretože fajčenie prispieva k vzniku a progresii:

  • ateroskleróza;
  • srdcový infarkt;
  • zdvih;
  • ischemická choroba srdca;
  • trombóza.

  Existuje niečo ako hypertenzia nikotínu. Ide o patológiu, ktorá sa vyznačuje zvýšením počtu tonometrov vplyvom fajčenia. Táto forma hypertenzie sa považuje za sekundárnu, pretože neexistujú žiadne iné dôvody na zvýšenie krvného tlaku u pacienta. Ak pacient naďalej fajčí, stav sa zhoršuje, pretože kompenzačné mechanizmy nedokážu zvládnuť úlohy.

  Výsledkom je znížený vaskulárny tonus, tvorba aterosklerotických plakov, výskyt hormonálnych porúch. V tomto prípade už vzniká skutočná arteriálna hypertenzia, ktorú nemožno vylúčiť bez užívania drog.

  Prečo tlak po vyskočení z cigariet vyskočí

  Ak pacient prestal fajčiť a jeho krvný tlak sa prudko zvýšil alebo znížil, je to znak toho, že telo sa nedokáže rýchlo prispôsobiť novým podmienkam. Tento problém je typický pre fajčiarov so skúsenosťami.

  Za „skoky“ sa považujú tieto podmienky:

   73. prítomnosť hypertenzie, ischemická choroba srdca, inákardiovaskulárne patológie;
  • nedostatok vyváženej stravy. Fajčiari zvyčajne jedia málo, pretože nikotín potláča chuť do jedla. Pri odmietnutí cigariet nemôže telo okamžite konzumovať dostatok potravín, ktoré znižujú krvný tlak. V priebehu času sa strava normalizuje a čísla na tonometri sa môžu vrátiť k normálu;
  • účinok stresu, pretože odmietnutie nikotínu sa považuje za veľký šok pre organizmus.

  Niektorí pacienti uvádzajú, že sa ich tlak po ukončení liečby znížil. Toto sa pozoruje najmä vtedy, ak sa „funkčné“ ukazovatele krvného tlaku priblížia k dolným hraniciam. Súbežne s tým sa objavujú sťažnosti na dennú ospalosť a poruchy spánku v noci, výskyt hmly pred očami, slabosť, apatia, nedostatok chuti do jedla a dobrú náladu. Je potrebné poznamenať, že v týchto situáciách použitie silného čaju a kávy tento stav nezlepšuje.

  Podľa odborníkov tvrdia, že nikotínová substitučná terapia, tj použitie nikotínovej gumy alebo náplastí, pomôže normalizovať pohodu. Je dôležité si ich vybrať nie sami, ale podľa pokynov lekárov. Táto metóda zmierni ďalšie príznaky, ak osoba chce náhle prestať fajčiť.

  Tlakové rázy po odmietnutí cigariet sa dajú napraviť niekoľkými spôsobmi: lekárskymi, dietetickými a ľudovými. Súbežne s substitučnou liečbou nikotínom predpisujú odborníci vitamínovo-minerálne komplexy a antidepresíva. Odporúčania pre výživusú nasledujúce:

  • časté stravovanie v malých porciách;
  • zvýšenie výživy rastlín a mliečnych výrobkov;
  • odmietnutie konzumovať uhľohydráty, mastné, vyprážané, údené potraviny;
  • normalizácia pitného režimu (do 2,5 litra čistej vody za deň).

  Je dôležité používať ďalšie metódy na relaxáciu vo forme liečivých kúpeľov, kontrastnej sprchy, masáže golierovej zóny a pokožky hlavy. Mali by ste tiež tráviť veľa času na čerstvom vzduchu, venovať sa večerným prechádzkam, venovať sa športu (plávanie, jazda na bicykli, ľahký beh atď.).

  Záver

  Ako sa ukázalo, fajčenie spôsobuje obrovský úder na zdravie ľudského srdca a krvných ciev, ktorý je spojený s chemickými procesmi, ku ktorým dochádza v dôsledku vniknutia nikotínu a iných látok tabakového dymu do tela. Zneužívanie cigariet vyvoláva stabilný vzostup krvného tlaku a hypertenzia môže dokonca viesť k závažným komplikáciám. Je dôležité opustiť zločin alebo sa pokúsiť minimalizovať jeho negatívny dopad. Tým sa niekoľkokrát zníži riziko vzniku chorôb kardiovaskulárneho systému.