Ako dostať vši z hlavy

Obsah
  6. Ak dieťa neustále poškriaba hlavu, stane sa podráždeným a nepokojným, existuje dôvod na vyšetrenie: môže to byť pedikulóza. Mnohí rodičia sú zdesení, keď si všimnú parazitického hmyzu na vlasoch dieťaťa, pretože vši považujú za niečo hanebné. V skutočnosti sa jedná o časté ochorenie, ktoré sa často objavuje vo veľkých mestách. Dospelý sa môže stať obeťou „krviprijímateľov“, avšak práve touto chorobou sú najčastejšie vystavené deti.

  Ak neviete, ako sa zbaviť vši, choďte na kliniku. Nepovažujte vši za hanebné ochorenie, ktoré naznačuje nedodržiavanie hygienických pravidiel alebo antisociálny životný štýl. Ľudia bez domova, trampové a asociálne prvky sú často nositeľmi vši a iných závažnejších chorôb. Vši dávajú prednosť dobre umytým hlavám, potom je pre nich ľahšie uhryznúť sa cez pokožku a dosiahnuť horné cievy.

  Zlomená hlava - aký druh „zvieraťa“?

  Vši všade si vyberajú vlasovú časť hlavy osoby ako miesto bydliska, ako napovedá názov. Živia sa ľudskou krvou. Hlava je na tento účel ideálna, pretože koža je tenká a parazit je ľahko prístupný do krvných ciev. Okrem toho hromada vlasov predstavuje vynikajúcu ochranu proti extrémnym teplotám a iným vonkajším vplyvom. Na rozdiel od chrobákov postačí stačiť 1 jedlo za 3-4 dni, pauza dáva prednosť uhryznutiu niekoľkokrát denne. Kousnutie je sprevádzané svrbením a pálením, ktoréspôsobí, že infikovaná osoba nekonečne poškriabe hlavu.

  Veľkosť hmyzu je 2 - 3 mm, záleží na tom, či je jednotlivec plný alebo hladný. Po nasýtení krvi získava pleseň hnedý vínový odtieň. Pred naplnením krvou má žltkasto-mliečnu farbu. Jedna ženská vesta môže položiť asi sto vajíčok nazývaných hnidy. Pri postihnutí pedikulózou spôsobujú najviac škody dospelí, ale najväčšie nebezpečenstvo predstavujú „spiace“ nity. Na rozdiel od „rodičov“ sa neboja chemikálií. Sú malé, čo ich robí neprístupným voľným okom. Štrbiny sú „pevne“ pripevnené na vlasy pomocou špeciálneho lepidla. Nemôžu sa odstrániť bežným umývaním hlavy.

  V histórii sú vši nevyhnutným spoločníkom sociálnych katastrof a vojen. V beletrii sa často opisujú životy vojakov žijúcich v táboroch a zákopoch. Všetci trpeli vši a zomreli na infekcie spôsobené parazitmi. Najnebezpečnejšími chorobami boli týfus a výkopová horúčka. Nadhodnotenie dosiahlo počas druhej svetovej vojny desivé rozmery: z jednej osoby bolo pri vstupe do nemocnice odobratých až 100 g vší, čo sa rovná 1 000 000 jednotlivcom.

  Ako zaobchádzať s vši

  Pre ľudí bez stáleho bydliska štát udržiava osobitné hygienické služby, v ktorých možno získať bezplatné ošetrenie parazitov. Návšteva takýchto zariadení je spojená s infekciou závažnejšími chorobami ako pedikulóza. Môžete priniesť všidoma, ak k tomu pristupujete kompetentne a zámerne.

  Všetky spôsoby zaobchádzania s všími sú rozdelené do 3 skupín:

  1. Chemické látky. Chemickým spôsobom liečby pedikulózy sa rozumie použitie liekov s pedikulicídnym účinkom: šampóny, pleťové vody, aerosóly.
  2. Folk. Metódy „babičky“ naďalej fungujú, napriek širokému výberu pediculicídnych liekov.
  3. Mechanické. Na prvý pohľad sa holá holenie javí ako barbarské ošetrenie. Je to však úplné odstránenie chĺpkov z hlavy, ktoré sú najúčinnejším a najbezpečnejším spôsobom, ako vylúčiť hmyz a zabrániť opakovanej infekcii.

  Pravidlá pre lekárske postupy

  Akékoľvek odstránenie vší akýmkoľvek možným spôsobom si vyžaduje dodržiavanie viacerých pravidiel:

  • Dodržiavajte bezpečnostné opatrenia. Pri ošetrovaní hlavy dieťaťa si nasaďte gumený alebo plastový klobúk. Ochráni vás to pred možnou infekciou. Dbajte na ochranu rúk: veľa výrobkov suchú a dráždi pokožku.
  • V lekárni si zaobstarajte špeciálny malý hrebeň, ktorý vám odstráni z vlasov chlpy a vši. Jedná sa o špeciálne zariadenie s veľmi tenkými a hrubými zubami. Medzi zubami prechádzajú vlasy a v nich uviazol hmyz a vajíčka. Neodporúča sa používať hrebeň bez predchádzajúcej úpravy vlasov pedikulicídnymi prostriedkami. Dospelí skáču všetkými smermi. Hrebeň sa používa, keď je hmyz imobilizovanýalebo sú mŕtvi.
  • Pri príprave zmesi udržiavajte správny pomer všetkých zložiek. Dokonca aj ľudové recepty môžu byť škodlivé, ak si nemyslíte na postup. Pri používaní pedikulicídnych šampónov prísne dodržiavajte potrebný čas. Nadmerné vystavenie produktu hlave môže spôsobiť popálenie a poškodenie vlasov.
  • Po použití akéhokoľvek výrobku podľa vášho výberu si vlasy opláchnite slabým roztokom octu. Kyselina octová rozpúšťa lepkavú látku, ktorá prilepuje chlpy na vlasy. To uľahčuje odstraňovanie „zámotku“ pri česaní.
  • Mali by ste byť pripravení prepracovať hlavu. Dospelý človek žije do 38 dní. Položené vajcia sa liahnu v priemere po 14-16 dňoch pri teplote 23 stupňov. V najteplejších obdobiach roka sa nová generácia narodí už 6 až 8 dní po znášaní vajec. Aby sa zabránilo recidíve, je potrebné opätovné ošetrenie.
  • Ak jednorazové použitie lieku neprináša očakávaný výsledok, zmeňte ho. Pozitívny účinok by sa mal prejaviť po prvej aplikácii. Ak je všetok hmyz nažive, musí sa liek vymeniť.

  Farmaceutické lieky

  V súčasnosti je výber pediculicídov veľmi široký. Šampóny, gély, pleťové vody a spreje - toto nie je úplný zoznam liekov. Niektorí výrobcovia vyrábajú rad produktov na ošetrenie ošetrených vlasov. Balzamy sa používajú na zlepšenie česania húb pomocou hrebeňa. Hlavná požiadavka na používateľaliek má iba jednu vec - účinnosť.

  Je však potrebné venovať pozornosť aj bezpečnosti výrobku. Väčšina z nich je zakázaná na liečbu detí mladších ako 3-5 rokov, tehotných a dojčiacich žien.

  Najobľúbenejšie lieky na vši:

  • „Nikde.“ Produkt na báze dimetikónu. Sprej začne pôsobiť od prvej minúty po aplikácii. Zanáša dýchacie orgány vši a otvory pre dýchacie ústrojenstvo. Kvôli spoľahlivosti sa produkt udržuje na vlasoch 45 minút. Droga nespaľuje pokožku, nespôsobuje alergické reakcie. Sprej je schválený na použitie pre deti staršie ako 12 mesiacov.
  • Medifox. Permethrínový produkt. Inhibuje nervový systém hmyzu a spôsobuje ochrnutie. K dispozícii vo forme šampónu, gélu a mlieka. Tento liek sa považuje za agresívny a neodporúča sa na liečbu detí mladších ako 5 rokov. Aplikuje sa na vlasy 40 minút. Nástroj nepoškodzuje vajíčka vší, preto je potrebné ich znova spracovať.
  • The Couple Plus. Prostriedky na základe permethrinu a malatiónu. Obidve látky narušujú nervový systém hmyzu a inhibujú prenos nervových impulzov. Sprej sa nastrieka na suché vlasy a po 10 minútach sa umyje vodou a šampónom.
  • Pediculene Ultra. Nástroj na báze kyseliny kaprínovej a anízového oleja. Bezpečné zloženie vám umožňuje používať liek na liečbu detí od 1 roka. Na 20 aplikácií stačí jedno balenie postreku. Účinné látky ovplyvňujú nielen dospelých, ale aj hmyzie vajcia.
  • Veda alebo Veda-2.Permethrin šampón. Výrobcovia pridali do kompozície zmäkčovadlá, ktoré zabraňujú agresívnemu pôsobeniu permethrinu na vlasy a pokožku. Na obale je uvedené, že šampón má zostarnúť na vlasoch 10 minút. Ako ukazuje prax, tento počet minút nestačí. Šampón Veda s expozíciou 40 minút skutočne ničí parazity.

  Metódy „babičky“

  Napriek širokej popularite liekov opísaných vyššie, metódy „babičky“ zostávajú efektívne a sú často žiadané. Vo zvlášť pokročilých prípadoch je lepšie experimentovať a zbaviť sa vši pod dohľadom detského lekára. Avšak s včasným odhalením pedikulózy poskytuje liečba ľudovými liekmi pozitívny výsledok.

  Kerozén

  Kerozén pomáha rýchlo odstraňovať vši z hlavy dospelého alebo dieťaťa. V nedávnej minulosti bola horľavá látka jedným z mála pedikulicídov. V súčasnosti sa takéto agresívne prostriedky na liečbu detí neodporúčajú. Pri práci s petrolejom musíte byť veľmi opatrní.

  • Kúpiť technický alebo svetelný petrolej (nepoužívajte letecký alebo automobilový priemysel).
  • Zmiešajte 2 lyžice. l. kerozén, 4 lyžice. l. olivový olej a 2 lyžice. l. zvláčňujúci šampón. Naneste zmes na navlhčené vlasy, penu. Natočte si vlasy do hustej buchty a položte na ňu plastový sáčok. Aby ste zabránili odkvapkávaniu zmesi na oči, uviazajte šál pozdĺž vlasovej línie.
  • Udržujte petrolej na vlasoch po dobu najmenej 2 hodínopláchnite veľkým množstvom vody šampónom.

  Jedovatá látka preniká pod chitínovú membránu hmyzu a husí. Kerozén má dusivý účinok a pomáha rýchlo sa zbaviť parazitov.

  Ocot

  Ocot má obrovskú výhodu oproti všetkým ostatným prostriedkom a prípravkom: pomáha odstraňovať chlpy z vlasov. Ide o to, že kyselina octová rozpúšťa lepkavý substrát, ktorý samice vši vylučujú, aby prilepili kokon na vlasy. Použitie kyseliny si vyžaduje dodržiavanie správnej koncentrácie roztoku. Negramotný prístup k príprave zmesi môže viesť k popáleniu pokožky hlavy. Viac informácií o liečbe pedikulózy octom sa nachádza tu.

  Pravidlá používania octu:

  • Použite prírodný ocot (jablko, víno atď.) Alebo stolový ocot. Použitie octovej esencie je absolútne neprijateľné.
  • Ocot sa zmieša s vodou tak, aby koncentrácia výsledného roztoku bola 4,5%. Ak používate 9% stolný ocot, zrieďte ho vodou v pomere 1: 2.
  • Prečešte vlasy, pramene by sa nemali zamotať. Aplikujte ocotový roztok po celej dĺžke vlasov a snažte sa pokožku hlavy príliš navlhčiť.
  • Natočte vlasy do buchty a prikryte ich plastovým vreckom. Vzduch nesmie vniknúť pod vak alebo čiapku, inak sa kyselina odparí.
  • Balenie je možné vybrať po 45 minútach. Pred šampónom odstráňte pramene mŕtvych vší a hnoja. Použite špeciálny hrebeň. Na uľahčenie procedúry si na vlasy alebo masku naneste maskubalzam. To uľahčí česanie hmyzu z dlhých vlasov.

  Hellebore voda

  Použitie vody hellebore pomáha pri čistení vlasov parazitov po prvom použití. Lobel's hellebore je jedovatá rastlina používaná na prípravu insekticídnych látok. Alkoholickú tinktúru na jej základe je možné kúpiť v ktorejkoľvek lekárni. Aj napriek prirodzenosti je tinktúra toxická. Obsahuje alkaloidy, ktoré môžu poškodiť ľudské zdravie. Použitie tohto lieku vyžaduje opatrnosť.

  Alkaloidy infikujú tráviaci a dýchací systém hmyzu. Po niekoľkých minútach stráca strata schopnosť jesť a dýchať, čo vedie k rýchlej smrti. Napriek vysokej toxicite voda neovplyvňuje vajíčka hmyzu. Osobitná pozornosť by sa preto mala venovať hrebeňovým sieťam.

  Postup:

   76. Rozčesajte si vlasy tak, aby sa v nich nenachádzali spletené pramene. Oddeľte široký chrbát na zadnej časti hlavy (podobný účesu „malviny“), zvyšok vlasov zaistite vlásenkou na temene.
  • Injekčná liekovka s tinktúrou pretrepte. Navlhčite špongiu alebo ju utrite.
  • Oddelenú časť vlasov navlhčite špongiou. Uistite sa, že vaše vlasy sú dobre nasýtené, ale voda z nich neodkvapkáva.
  • Uvoľnite vlasy z vlasov, oddelte ďalší široký prameň. Zostávajúce vlasy pripevnite na korunku. Navlhčite ich tinktúrou. Osobitnú pozornosť venujte týlnej oblasti a pokožke za ušami.
  • Ošetrujte zvyšky vlasov na hornej časti hlavy a zbierajte všetky pramenedo škrtidla a prikryte ho plastovou taškou. Po 30 minútach sa dá vrecko vybrať a vlasy sa opláchnu šampónom. Nezabudnite na česanie hniezd, nie sú prístupné pôsobeniu drogy.

  Výhodou použitia vody z čeľade Hellebore sú rýchlosť činnosti a vysokovýkonné ukazovatele. Ďalšou výhodou sú nízke náklady. Tinktúra čmeliakov je 5-10 krát lacnejšia ako pedikulicídne šampóny.

  Brusnice

  Mnoho rodičov spochybňuje účinnosť ošetrovania pedikulózou bobuľovou šťavou. Tí, ktorí túto metódu vyskúšali sami, však myslia inak. Kyselina obsiahnutá v brusnicovej šťave koroduje chitinóznu membránu vši a kokón hniezda. Táto vlastnosť vám umožňuje porovnať brusnicovú šťavu s octom.

  Na ošetrenie kučeraviek bude potrebných 100 až 400 g čerstvých alebo mrazených bobúľ. Množstvo produktu závisí od hrúbky a dĺžky vlasov. Výhodou brusníc oproti octu je neškodnosť a hypoalergénnosť. Brusnicová šťava nekoroduje pokožku hlavy, nespôsobuje začervenanie, svrbenie a šúpanie. Okrem toho vyživuje vlasy a pokožku vitamínmi, vďaka čomu sú pramene lesklé a žiarivé.

  Postup:

  • Pripravte si požadované množstvo čerstvej šťavy (nemalo by sa tepelne upravovať).
  • Vlhnite vlasy šťavou a vtierajte ich do pokožky hlavy. V prípade potreby to urobte na umývadle, aby ste použili vyššiu šťavu.
  • Vlasy stočte do tesného vrkoča, oblečte si klobúk alebo omotajte si okolo hlavy uterák.
  • Po 20 minútach vypláchnite šťavu vodou azačnite vyčesávať mŕtvych parazitov.

  Ľudové metódy boli vyskúšané a testované generáciami, často nie sú horšie ako moderné lieky s pedikulicídnym účinkom. Výber vhodného nápravného prostriedku závisí od finančných možností, stupňa poškodenia vši pacienta a prítomnosti neznášanlivosti určitých látok. Chov iných druhov vši sa nachádza tu.