Ako dostať včely z domu

Obsah

  Včely v letnom dome alebo v súkromnom dome môžu letnú dovolenku zničiť. Uhryznutie hmyzom je veľmi bolestivé, najmä pre malé deti. Niektorí ľudia sú alergickí na bodnutie včely. Takýto incident by pre nich mohol viesť k hospitalizácii.

  6. Aby sa vylúčilo riziko zahryznutia, zbavte sa bodavého hmyzu. Úľ môže byť umiestnený na streche, v základoch, na stene alebo v komíne.

  Aby ste sa zbavili včiel v stene domu, musíte presne určiť, s akým druhom hmyzu sa stretávate. Metódy použiteľné na sršne alebo vosy nemusia byť účinné.

  Uznanie nepriateľa

  Zo všetkých bodavých „hmyzov“ sú včely najmenšie. Telo je pokryté nahnedlými villi.

  Osa je omnoho väčšia. Jej telo je hladké a žlté pruhy sú oveľa jasnejšie. Sršeň sa podobá zväčšenej kópii osy. V dôsledku prítomnosti hromady je včelka podobná čmelákovi. Čmelák má však zaoblenejší tvar tela a väčšie rozmery.

  Kolónia včiel predstavuje 8 až 60 tisíc jedincov. Hmyz napadne človeka iba vtedy, keď cíti hrozbu. Hornety a osy sa dajú oveľa ľahšie srať. Pri priblížení sa k miestu bydliska bodavého hmyzu buďte veľmi opatrní. Ak to nie je úľ, ale úľ sršeň, môžete byť napadnutí aj bez zjavného nebezpečenstva.


  Vľavo je osa, vpravo je včela

  Pred odstránením včiel je potrebné posúdiť úroveň ohrozenia. Obyčajne obyvatelia včelieho hniezda lietajú za súmraku alebo za úsvitu. Ak vyVšimli sme si, že sa roj vznáša nad stromom, ktorého veľkosť nie je väčšia ako basketbal, nebojte sa. Táto časť včiel, oddelená od starej kolónie, si vyberá miesto pre nové bývanie. Ak je strom ďaleko od domu a rekreačnej oblasti, nemôžete rozptýliť hmyz. Neponáhľajte zničiť mladý roj. Zavolajte včelára do domu, ktorý chytí cenné včely pre domáci včelín.

  Koho zavolať o pomoc

  Ak je hniezdo mimo domu (na strome), nedotýkajte sa ho. Včely neútočia na ľudí, môžu sa len brániť. Na odstránenie včelieho „domu“ požiadajte profesionálneho včelára. Vie, ako zaobchádzať so včelami, je vybavený potrebnými ochrannými prostriedkami (špeciálny oblek, ktorý zabraňuje hmyzu vniknúť na telo). V žiadnom prípade sa nesnažte úl zdvihnúť alebo odstrániť, aj keď sa vám zdá, že ho opustili všetci obyvatelia. Rozzúrený "minke veľryby" vám spôsobí desiatky úderov. U ľudí s alergiou môžu byť včelie žihadlá fatálne.


  Bodnutie včiel môže byť nebezpečné

  Kam sa obrátiť, ak sa na vašom webe usadili nebezpečné spolubývajúci:

  • V susedstve pravdepodobne žije amatérsky včelár. Včeliny, ktoré nie sú ďaleko od domova, často spôsobujú, že sa na mieste objaví úľ. Spýtajte sa svojich susedov, možno v súkromnom sektore alebo v dedine je niekto, kto vám môže pomôcť. Včelári vám budú veľmi vďační.
  • Ak neviete, kde nájsť včelára, hľadajte reklamy na internete alebo v novinách. Ďalším spôsobom, ako nájsť včelára, je ísť k miestnemuna trhu a obrátiť sa na predajcov medu.
  • V krajnom prípade môžete ísť na katedru zoológie na poľnohospodárskej alebo pedagogickej univerzite. Učitelia vám môžu poradiť.

  Ako odstrániť úľ

  Spôsob odstránenia úľa závisí od toho, kde sa nachádza.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako odstrániť úľ sršeň
  • Stena alebo strecha. Odstránenie zásuvky v stene alebo na streche vyžaduje profesionálny prístup. Jeden úľ môže vážiť až 40 kg. Voštiny sú veľmi ťažké. Na odstránenie plástov s medom a larvami musíte odstrániť panely zakrývajúce strechu alebo stenu. Dokáže to iba profesionál. Najväčšou chybou mnohých letných obyvateľov je pokus o konkrétny vstup do hniezda. Malý hmyz si určite nájde iný spôsob. Roj včiel nemusí byť naraz mimo, ale vo vnútri. V takom prípade nebudete môcť vstúpiť do domu až do príchodu profesionálneho včelára alebo kontroly škodcov.
  • Strom. Ak je úľ usporiadaný vo vnútri kmeňa stromu, bude sa musieť rezať. Iným spôsobom nemôžete hniezdo vylúčiť. Prácu musia robiť odborníci. V mieste úľa odrežú kmeň stromu, plástu odstránia larvy a neutralizujú tak vašu záhradu.
  • Komín. Včely sa často usadzujú pod strechou alebo v komíne. Majitelia domu sa snažia odviesť hmyz preč dymom. Teplo po zapálení krbu povedie k roztopeniu medu v hrebeni. To povedie k znečisteniu a pritiahne do komína osy, sršne, muchy a čmeliaky.

  Keď vidíte roj včiel, neponáhľajte sa k panike.Ak hmyz nemal čas postaviť úľ na území súkromného domu, čoskoro odletie. Potrebujete čakať deň. Niekedy roj odletie skôr. Tento jav je spôsobený skutočnosťou, že mladá maternica zbiera kolóniu na usporiadanie hniezda. Opustia váš domov, aby našli pokojnejšie miesto.


  Je lepšie poveriť odborníkov, aby zlikvidovali úľ na strome.

  Ak vás napadol roj hmyzu, keď ste sa pokúsili samostatne odstrániť úľ, nesnažte sa ho oprášiť. Ak sa cítite ohrození, určite vám bodnú. Keď včely bodnú, včely zomrú, takže toto je posledná vec, ktorú môže hmyz uchýliť pri ochrane. Pokúste sa pokojne odstúpiť. Odporúča sa ísť do domu alebo utiecť do auta.

  Divoké včely

  Ak vaša letná chata nie je ďaleko od lesa, existuje šanca, že sa na nej môžu usadiť divoké včely. Najmä ak často nenavštevujete svoj majetok. Včelári tvrdia, že by ste sa nemali ponáhľať, aby ste sa zbavili divého hmyzu. Hniezdo v súkromnom sektore je s najväčšou pravdepodobnosťou dočasné. Skauti hľadajú odľahlejšie a pohodlnejšie miesto. Stáva sa, že maternica za 1 alebo 2 týždne letí na nové miesto bydliska, čím vedie celý roj.


  Divoké včely

  Ak je váš domov ďaleko od domova, nerušte hmyz a nebude na vás agresívne reagovať. Z dôvodu ochrany môžete zavesiť a nastaviť pasce okolo domu. Nepomôže to chytiť celé roj, ale naláka jeden hmyz, ktorý letí do rekreačnej oblasti. Na výrobu pascí domabudete potrebovať fľaše s minerálnou vodou. Odmerajte ¼ od hornej časti fľaše. Otočte odrezanú časť hore nohami, vložte ju do fľaše a zaistite páskou alebo zošívačkou. Do fľaše nalejte sladký nektár alebo vodu s medom.

  Buďte opatrní: ak umiestnite priveľa lákavých fliaš, môže to ovplyvniť proces opeľovania. To povedie k malej úrode ovocných stromov a nepriaznivo ovplyvní stav kvetinovej záhrady. Mnoho kvetov nebude kvitnúť.

  Tesárske včely

  Vzhľad tesárskych včiel je výrazný: na tele nie sú stopy čiernych a žltých pruhov. Krídla sú jasne fialové, telo je čierne. Tento hmyz sa častejšie usadzuje v lese alebo v opustenej záhrade. Radšej vybavujú bývanie v dreve. Ak si takéto včely vyberú vaše stránky, môžu sa usadiť v drevenom dome alebo v stodole. Sú najmenej agresívne, útočia iba v prípade vážnej hrozby. Tento druh hmyzu je však nebezpečný pre drevené budovy.


  Carpenter bee

  Tesári sa môžete zbaviť pomocou týchto prostriedkov:

  • Benzín alebo petrolej. „Duté“ v drevenej stene musí byť naplnené horľavou kvapalinou. To pomáha rýchlo leptať hmyz. Pamätajte, že pri horľavých výrobkoch musíte byť veľmi opatrní.
  • Hlasné zvuky. Tesárske včely sa boja hluku a zvukových vibrácií. Prehrávač umiestnite na plnú hlasitosť blízko zamýšľaného konektora.
  • Práškové pesticídy. Pasáže v dome môžete naplniť kyselinou boritou.

  Zabrániťusporiadanie hniezd v dome, vykonať potrebné preventívne opatrenia. Všetky trhliny utesnite tmelom. Ak sú v stene starého nebytového hniezda priechody, zatĺkajte všetky otvory oceľovou vlnou. Uistite sa, že drevo je natreté lakom. Hmyz uprednostňuje neošetrený strom. Citrusový sprej šetrí tesárske včely: nakrájajte na citrusy a nalejte 1 liter vody. Vonkajšie steny nastriekajte striekacou fľašou.

  Zemiaky

  Tento hmyz sa usadzuje v zemi a vytvára hlboké nory. Môžete sa ich zbaviť vriacou vodou. Odporúča sa prevariť 10 litrov vody. Po súmraku je potrebné otvor vyplniť večer. Počas tohto obdobia budú všetci obyvatelia v „dome“. Najprv nalejte 5 litrov vriacej vody. Ak sa všetka tekutina absorbovala, doplňte ďalšiu časť. Voda sa musí nalievať, kým nestojí v diere. Ak pohyby nevyplníte úplne, včely vystúpia a zaútočia na vás.


  Včela zeme

  Niekedy sú také nory zamieňané s bývaním. Spravidla sú priepusty z osy oveľa hlbšie. Na ich zničenie potrebujete ešte viac vriacej vody. Vosy sú oveľa agresívnejšie. Ak sami zničíte dom, starajte sa o ochranný odev. Venujte osobitnú pozornosť tvári.

  Mnohí letní obyvatelia, ktorí si všimli úľa v letnej chalupe, sa nijako neponáhľajú s odstránením hmyzu. Je to skvelá a úplne bezplatná metóda, ako sa vyskúšať ako včelár. Čerstvý aromatický med je pre vašu rodinu dobrým zážitkom.