Ako dostať potkanov z kuracej múčky

Obsah

  Malé a veľké hlodavce boli pre majiteľov poľnohospodárskych podnikov vždy problémom. Ukradnú zrno, prenášajú infekcie, ktoré sú pre hospodárske zvieratá nebezpečné, dostanú sa do kurčaťa a zaútočia na vtáka. S malou pravdepodobnosťou zaútočia na dospelého kohúta. Rozbité vajcia a uškrtené kurčatá sú však „vizitkou“ potkanov. Majiteľ lodeníc musí chrániť nielen svoj domov, ale aj prostredie svojich zvierat. Ak dovolíte stádu potkanov neustále navštevovať kuracie mäso, môžete úplne zostať bez vajec a vtákov.

  Čo škodia hlodavcom

  Myšia škoda je malá: narazia do skríň a domov pri hľadaní potravy. Potkan je úplne iná záležitosť. V celej histórii ľudstva potkany priniesli veľa problémov. Démonický mor, ktorý v stredoveku posekal milióny ľudí v celej Európe, sa vďaka hlodavcom rozšíril. Infekcia moru, týfusu, leptospirózy, svrabov, žltačky a hepatitídy nie je úplný zoznam chorôb prenášaných potkanmi. K nim môžete pridať vajíčka červov a blšiek.

  Je možné vypočítať nepozvaných hostí v kurníku predovšetkým podľa špecifického zápachu. Ak ste práve začali hospodáriť, vôňa hlodavcov je pre vás neznáma. Je lepšie venovať pozornosť dieram v podlahe alebo stene, prítomnosti myšej alebo potkanej exkrementy, stavu vajec a mladých zvierat. Uškrtené telá mladých vtákov mohli opustiť iba potkany, menšie hlodavce to nedokážu. Potkany často "zhryzú" labky dospelých sliepok počas spánku.

  Infekcie hlístami a vajcia sú tiež nebezpečnékurčatá. Hlodavec môže do kuracieho mechúra zaviesť infekciu, ktorá povedie k smrti nielen mladých zvierat, ale aj dospelých. Preto musí každý poľnohospodár vedieť, ako sa zbaviť potkanov v kurníku, aby sa vylúčilo riziko úmrtia všetkých vtákov.

  Ťažkosti s chovom potkanov

  Navonok sa potkan javí ako obyčajná hlúpa fretka, ale rozvinutý intelekt sa skrýva za prázdnymi očkami korálikov. Z dôvodu duševných schopností človek často stráca v boji proti hlodavcom. Potkany sa starajú o staršiu generáciu a poučujú sa zo svojich skúseností. Učenie sa z chýb je ďalším cenným darom. Ak príbuzný spadne do pasce, druhý Schur ho obíde. Ak jedno zviera zjedlo otrávené jedlo, dá ostatným varovanie.

  Hlavnými metódami kontroly veľkých hlodavcov sú pasce na potkany a jedy. Malo by sa však pamätať na to, že v kuračkách a sliepkach sú živé zvieratá. Ten nemá vynikajúcu inteligenciu a potešuje si otrávené zrno a iné nebezpečné návnady. Nebezpečné sú aj pasce na potkany. Aktívne vtáky určite spadnú do pasce, čo povedie k zlomeniu labky.

  Niektorí poľnohospodári ukladajú jedlé jedlá blízko kurčiat. Hlodavce ho ťahajú okolo kuracieho koňa, čo určite vedie k smrti vtáka. Jediným spôsobom, ako vyjsť, je prísť a postaviť špeciálnu štruktúru, ktorá umožní potkanom dostať sa do pasce, ale chrániť vtáka pred ňou.

  Chúlostivé budovy

  Na ochranu kurčiat pred jedmi alebo pascami na potkany,je potrebné vybudovať špeciálne „bezpečné pasce“.

  Prečítajte si tiež: Ako sa zbaviť hadov na dvore
  • Vezmite pravidelnú pascu na potkany (vyzerá ako pasca na myši, ale je oveľa väčšia) a vložte ju do kovovej škatule s otvormi najmenej 5 cm a nie viac ako 7 cm. Na skrytú pascu musíte použiť jedlo s výraznou arómou (vyprážané mäso at .D.). Takéto zariadenie sa môže používať iba v kurníku, kde nie sú kurčatá. Môžu vstúpiť do pasce a zomrieť z pružiny pasce na potkany.
  • Pasca na potkany sa umiestňujú na police alebo nosníky, kde kurčatá nemôžu dosiahnuť, ale potkany sa môžu vyšplhať (a spravidla sa môžu dostať kamkoľvek, keď je to potrebné). Nezabudnite na voňavé návnady. Vhodné je mäso alebo krajec chleba namočený v domácom slnečnicovom oleji.
  • Získajte takzvanú živú pascu. Hlodavce vo vnútri nalákajú špeciálne boxy vyrobené z kovového pletiva. Po dotknutí sa jedlej návnady sa dvere za ním zatvoria. Na prvý pohľad sa „živá pasca“ javí ako humánne zariadenie, ale premýšľajte o tom, čo robiť so živou krysou? Ak to opustíte, problém sa nezbavíte. Budete musieť zabiť zviera sami, čo nie každý dokáže.
  • Vezmite drevenú alebo lepenkovú škatuľu. V stenách na spodnej základni vyrežte dva otvory proti sebe 4 až 5 cm. Z dôvodu nadmernej opatrnosti sa potkan nikdy nelezie do škatule s jednou dierou, mal by vidieť núdzový východ. Na spodnú časť škatule umiestnite lapač potkanov svoňavé návnady. Uistite sa, že páska cez hornú časť kartónovej škatule tak, aby mechanizmus pasce nefungoval, ak vták omylom preklopí pascu.

  Ultrazvukové repelery

  Pískanie potkanov je spôsob komunikácie medzi zvieratami. Nepočujú jasné zvuky, ich uši majú k dispozícii vysoké a nízke frekvencie a tiež šumivé zvuky. Na odpudzovanie hlodavcov používajte špeciálne ultrazvukové prístroje. Vydávajú zvukové signály, ktoré nie sú počuteľné pre ľudí, ale spôsobujú paniku u myší a potkanov. Všetky ultrazvukové prístroje sú rozdelené do 2 skupín:

  1. Napájanie z batérie (majte krátky dosah, rýchlo vybite).
  2. Sieťové napájanie (profesionálnejšie zariadenia, ktoré pomáhajú vyhnať zvieratá z veľkej plochy).

  Výber modelu závisí predovšetkým od finančných možností. Mala by sa zvážiť oblasť, ktorá sa má chrániť pred hlodavcami. V menších miestnostiach je možné použiť menej výkonné zariadenia. Okrem toho nie všetky kuracie bedrá sú vybavené zásuvkami.

  Najpopulárnejšie modely:

  • Chiston;
  • Chiston-2 (chráni plochu až 300 metrov štvorcových);
  • Chiston-4 Biostrazh (chráni plochu až do 850 m2);
  • „Tornado 800“ (chráni plochu až 800 metrov štvorcových);
  • „Grad A-1000 PRO +“ (ochranná oblasť - do 1000 štvorcových M; pomáha odradiť hlodavce, hmyz a krtky).

  Napriek skutočnosti, že ultrazvukové vlny nie sú predmetom ľudského sluchu, človek nemôže zostať dlho pri ultrazvukovom prístroji. Upozorňujeme, že steny,priečky sadrokartónu a iné prekážky neumožňujú zvukové vlny.

  Chemikálie

  Boj proti potkanom v kurníku spolu s jedmi je nebezpečný podnik. Akákoľvek otrávená návnada pritiahne primárne kurča. Stopy otravy vtákmi nie sú okamžite viditeľné, niekedy sa objavia až v 5. deň. Ako pochopiť, že kurča bolo otrávené jedom potkanov:

  • nedostatočná koordinácia (vták začína biť o stenu, padá);
  • prešívané perie, chorý vzhľad, chvenie;
  • odmietnutie zrna;
  • stopy krvi vo vrhu;
  • kŕče.

  Vo väčšine prípadov je otrava vtákmi smrteľná. Smrť vtáka sa niekedy dá zabrániť umytím žalúdka slabým roztokom manganistanu draselného. Na to môžete použiť injekčnú striekačku. Tableta s aktívnym uhlím pomôže odstrániť toxíny. Musí sa rozdrviť a zmiešať s vodou, potom naliať do kuracieho zobáku. Ak sa vám podarilo zachrániť mláďatu mláďat, neodporúča sa jesť jej vajcia.

  Ako používať jedy potkanov v kurníku?

  • Táto metóda je vhodná iba pre majiteľov veľkých fariem. Všetky kurčatá musia byť dočasne premiestnené do iného kurčaťa alebo do akejkoľvek miestnosti vhodnej na tieto účely. V starom kurníku je jed rozložený. Pred spätnou migráciou vtákov je potrebné vykonať všeobecné čistenie. Najprv nájdite mŕtve telá mŕtvych hlodavcov (môžu sa schovať pod podlahu, za opláštenie steny atď.). Všetko seno s možnými jedmi odstráňte až potompremiestniť vtáky.
  • Nalejte ľahké pivo do hlbokej misky a jed posypte. Potkany radi „preskočia pohár“ a rozbehnú sa na pivo. Na ochranu kurčiat a kohútov pred „dobrotami“ by miska mala byť zakrytá drevenou škatuľou s otvormi vyrezanými pre potkany. Krabica musí byť dostatočne ťažká, aby ju vtáky nemohli prevrátiť.

  Mačky alebo psy

  Napriek sláve veľkého lovca hlodavcov sa mačky len zriedka vyrovnávajú s potkanmi. Rád prejavujú svoju obratnosť voči menším súperom. Ak chcete odstrániť potkany z dvora alebo kurčaťa, nemali by ste sa skutočne spoliehať na pomoc mačky. Pomôžu vám skôr psy poľovníckych plemien.

  • Jezevčík je oprávnene uznávaný ako najlepší lovec potkanov. V krvi tohto psa je položený lov líšok a štúdia hlinených dier. Príroda si vyberá svoju daň: jazvečík vždy hľadá spôsob, ako loviť.
  • Ďalším poľovníkom na líšky a potkany je Fox Terrier.
  • Medzi vynikajúcich poľovníkov patria psy plemena Yagd Terrier. Vyznačujú sa zlým charakterom. V domoch a bytoch sa zriedka zapínajú. Jagdteriér preferuje vážnejší lov, ale ak je to potrebné, ľahko nájde diery potkanov a zničí ich obyvateľov.
  • Priateľský pes Jack Russell je tiež pripravený pomôcť pri ničení škodcov hlodavcov.

  Všetky plemená skupiny Terrier sú náchylné na lov. Sú chvíle, keď miniatúrny Yorkshire teriér prekvapil majiteľov potiahnutím koristi vo forme potkana v ústach. Často sa tiež zobrazujú bežné strážne psylovecké sklony.

  Bezpečnostné opatrenia

  Aby sa nehľadalo spôsoby, ako bojovať proti potkanom, musíte si vybudovať spoľahlivý kurník, ktorý je pre hlodavce neprístupný.

  • Odstráňte pôdnu vrstvu, zakryte ju kovovou sieťou, zakryte ju expandovanou hlinkou a zeminou zhora. Mriežka by mala byť nad základňou budovy. Chráni sa tým kuracie mäso pred oslabením.
  • Ak je to možné, vyplňte betónovú podlahu a na vrch položte piliny.
  • Odstráňte všetky medzery a pasáže. V ideálnom prípade by ste mali z tehál postaviť kurník.

  Udržujte svoju kooperáciu v čistote. To pomôže včas zistiť stopy po návšteve potkanov. Okrem toho hlodavce priťahujú nečistoty, rozbité vajcia a iný odpad. Zdravie vtáka a kvalita vajec a mäsa závisí od vašej starostlivosti.