Ako dostať osu z dreveného domu

Obsah

Na rozdiel od ich bodavých príbuzných, včiel, osy, neprinášajú ľuďom žiadny úžitok. Sú schopní bodnúť viackrát, ale niekoľko a ich uhryznutie spôsobuje nepríjemnú bolesť. To však nie je celé nebezpečenstvo, ktoré predstavuje pruhovaný hmyz. Sú nositeľmi rôznych typov chorôb, z ktorých najnebezpečnejšie sú črevné infekcie. Vosy lietajú na skládkach, sedia na rozmaznaných potravinách. Potom sa bezostyšne posadili na umyté ovocie alebo nakrájaný melón. Zbavte sa osy v dome čo najrýchlejšie.

Dôvody odstránenia osy

V žiadnom prípade nemožno s týmto hmyzom zmieriť. Sú nebezpečné z mnohých dôvodov. Po všimnutí si sršňového hniezda na mieste alebo v dome vynaložte maximálne úsilie, aby ste sa ho zbavili. Ak si všimnete, že osy začali často navštevovať vaše územie, pripravte si návnady a zničte osamelých jednotlivcov.

Os nemožno ušetriť z týchto dôvodov:

 • Môžu plodinu zničiť. Celkom pár hmyzu môže zmrzačiť malinovú alebo egrešovú kríži, jablká a hrušky, nahlodať hrušky a zhluky zrelých hrozienok. Ak veľryby mincí zhromaždia celé roj, môžu vás nechať bez úrody.
 • Prenášajú infekcie. Po vyhľadaní výrobkov obsahujúcich cukor v umývačkách sedí vosa na stole umyté ovocie. Zažívacie ťažkosti sú jedným z možných dôsledkov návštevy.
 • Sú agresívne. Jeden hmyz môže človeka uštievať viac ako päťkrát. Nezanechávajú žiadne podráždenie pod kožoupripravení zasiahnuť znova a znova. Vosy sa stanú obzvlášť nebezpečnými, ak sa niekto blíži k svojmu hniezdu. V zriedkavých prípadoch sa takéto stretnutia pre ľudí skončili smrteľnými. Bodnutie vosy je zvlášť nebezpečné pre malé deti a ľudí s alergiou na jed osy.

Tam, kde sa osy radi usadia

Oddelenia vos si vyberajú útulné miesta skryté pred ľudskými očami. Hniezda často stavajú v dutinách stromov, v hustých listoch (na vetvách stromu). Niekedy stavajú domy v nory alebo v tráve. Vosy milujú okolie s ľuďmi: vždy im to uľahčuje jedlo. Obzvlášť sa radi usadia v súkromnom sektore alebo v krajine. Na pozemkoch sú ich obľúbené miesta:

  19. drevené prístrešky, toalety a iné opustené miestnosti, v ktorých sa môžu cítiť bezpečne;
 • výklenky na streche (pod bridlicou);
 • lodžie, balkóny a terasy;
 • zvodidlá;
 • dosky nahromadené v hromade alebo v inom odpade;
 • Výklenky medzi stenou a plášťom.

Hornetské hniezdo v podkroví

Ak ste si istí, že v chate sa nachádzajú bodavé škodce, ale nemôžete nájsť ich sídlo, použite starú osvedčenú metódu. Položte kúsky surového mäsa na potenciálne miesta pre hniezda. Pohyb osy z pamlsky do obydlia vám ukáže smer do ich hniezda.

Pravidlá odstraňovania hmyzu

Existujú tri najbežnejšie spôsoby, ako pomôcť zbaviť sa roja hmyzu:

 • spálenie hniezda;
 • použitie insekticídov;
 • zaplavovanie hniezd vodou;
 • použitieotrávené návnady;
 • nastavenie pascí.

Pri výbere vhodného spôsobu odstraňovania hmyzu sa musia zohľadniť tri hlavné nuansy:

 1. Horenie hniezda je kontraindikované, ak sa nachádza v drevenom dome alebo na strome.
 2. Určite si pre túto operáciu nájdite ochranný odev. Vosy by nemali mať prístup k žiadnej časti tela, najmä k tvári.
 3. Upozorniť susedov, aby zavreli okná a neboli na ulici. Rozzúrený roj sa správa nepredvídateľne.

Postarajte sa o ochranné odevy

Keďže spálenie hniezda môže spôsobiť požiar v drevenom dome, túto metódu nebudeme podrobne opisovať. Ponúkame 4 spôsoby, ako zabudnúť na osy na dlhú dobu.

Použitie insekticídov

Najprv musíte ísť do agrotechnického skladu a vybrať si potrebný jed. Dá sa kúpiť aj na stránkach online obchodov. Väčšina liekov je dostupná vo forme koncentrovaného roztoku, ktorý sa musí zmiešať s vodou v uvedených pomeroch. Najobľúbenejšie a najúčinnejšie drogy sú Get total, Lambda zone, Hangman, Kukarach a ďalšie.

Odhadnite veľkosť slotu. Vezmite hustú plastovú tašku, do ktorej bude kompletne sedieť obydlie celej sršeň. Na dno nalejte pohár vopred pripraveného roztoku. Na hniezdo by sa malo ostro položiť vrecko jedu a pevne zviazať krk, čím sa zabráni úniku hmyzu. Ak je hniezdo umiestnené pod strechou, musíte rýchlo, ale spoľahlivo prilepiť krk obalu páskou na strechu. Ak je skrytý vdutý strom alebo doma v odtokovej rúre, vylejte ho roztokom a koniec rúrky zabalte handrou navlhčenou v prípravku.

​​

Odporúča sa vybrať obal najskôr po 3 dňoch. Aby ste pochopili, či sú osy nažive alebo nie, klepnite na ňu paličkou. Ak v reakcii nebudete počuť bzučanie, znamená to, že sa vám podarilo odstrániť bodavý hmyz.

Hmyz sme utopili vodou

Tento spôsob sa najjednoduchšie implementuje, ak sa obydlie nachádza v dutine stromu alebo v zemi. Stačí naplniť otvor vodou, až kým sa nezačne vracať späť, a pevne stlačte výstup pomocou akéhokoľvek plochého predmetu. Húževnatí paraziti môžu počkať, kým sa voda nevstrebáva do zeme a vykopať cestu zo zeme.

Druhá možnosť pre topiace sa vosy sa môže uplatniť na hniezda visiace pod strechou alebo krytinou. Táto metóda je nebezpečná a vyžaduje osobitnú starostlivosť. Je potrebné pozbierať vedro s vodou a ponoriť do neho hniezdo tak, aby okraje vedra boli pevne pritlačené k povrchu strechy bez toho, aby zanechali najmenšiu medzeru. Musí byť podopretý vami vytvoreným schodíkom alebo konštrukciou. Vedro nie je možné vybrať na jeden deň. Buďte opatrní: ak je návrh nespoľahlivý, celá operácia môže ísť do odpadu.


Hmyz sa môže v kbelíku s vodou utopiť iba pri dokonale rovnomernom strope

Otrávené dobroty

Trikom je možné ľahko odstrániť bodavé parazity. Táto metóda sa považuje za najbezpečnejšiu pre človeka a vykazuje vynikajúce výsledky. V špecializovaných predajniach musíte dostať insekticídne lieky. Získajte celkom, zónu Lambda alebo zónu Delta. Na návnadusladené pivo alebo kyslý džem. V žiadnom prípade nepoužívajte med: priťahuje nielen divoké osy, ale aj včely. Do misky nalejte jam a pridajte pár kvapiek jedu.

Návnady s otrávenými dobrotami by mali byť umiestnené neďaleko chrámu pre hmyz: v podkroví, na lodžii alebo inde. Prvý deň bude pri tanieri ležať celý „koberec“ mŕtvych vos. Liečba sa musí aktualizovať každý deň, kým si nevšimnete, že je nedotknutá. Táto metóda je výhodná, ak je hniezdo umiestnené na stene domu. Nie je možné zaplaviť ho vodou a je ťažké naň pripevniť vak na insekticídy.

Udržujte svojich domácich miláčikov mimo jedovej platne. Lepšie ich nainštalovať na vyššiu úroveň.

Návnada

Špeciálnou návnadou sa môžete zbaviť osy. Môže sa vyrábať samostatne alebo sa dá kúpiť v špecializovanom obchode. Na výrobu budete potrebovať prázdnu 2-litrovú fľašu. Označte hornú tretinu fľaše a odrežte ju. Zaklopte hrdlom a spadnite späť do fľaše. Naplňte ho pivom alebo džemom niekoľkými kvapkami jedu. Umiestnite návnadu do hniezda a budete sa môcť rýchlo zbaviť škodlivého hmyzu.


Správne vyrobená návnada z fľaše

Škodu spôsobenú osám na ľuďoch a plodinách nemožno len ťažko podceňovať. Musí sa proti nim bojovať všetkými dostupnými metódami. Žihľaví paraziti sú všadeprítomní: môžu sa usadiť na balkóne v byte aj v súkromnom dome. Vyberte najvhodnejší spôsob, ako zničiť osy a použiť ichsilný úder.