Ako dostať henu z oblečenia

Obsah

  Henna je prírodné farbivo, ktoré sa používa na farbenie vlasov a nanáša vzory na telo (mehendi). Napriek tomu, že sa farbivo vyplaví do jedného týždňa, neopustí látku tak rýchlo. Na odstránenie heny z oblečenia budete musieť použiť špeciálne čistiace prostriedky.

  Prípravné práce

  Utieranie heny je najjednoduchšie, akonáhle sa dostane na vaše oblečenie. Najprv musíte z látky zozbierať úlomky farby a potom ich zaseknúť v studenej vode. Kontaminácia by sa nemala umývať pod horúcou alebo horúcou vodou, pretože vysoké teploty pomáhajú farbivu vstrebávať sa do textilných vlákien. Ak aj po tom zostane škvrna na odeve, musí sa vyliať pomocou odstraňovača škvŕn priemyselnej alebo domácej výroby.

  Rady!Pred prácou s henou noste oblečenie, ktoré nie je škoda pokaziť. Aby ste si nezafarbili pokožku pri farbení vlasov, naneste na potrebné miesta mastný krém. Nezabudnite na rukavice, pretože inak by na vašich rukách mohli zostať nevzhľadné škvrny.

  Upozorňujeme, že zastarané henenské škvrny nie je možné úplne odstrániť. Po 1-2 dňoch bude položka neodvolateľne poškodená. To platí najmä pre biele látky, preto sa pokúste znečistenú vec čo najskôr umyť.


  Najjednoduchší spôsob odstránenia škvrny heny, keď je čerstvý

  Ako odstrániť čerstvé škvrny

  Môžete použiť niekoľkoúčinné metódy:

  • Zafarte škvrnu tkanivom a potom jemne opláchnite pod tečúcou vodou. Neotierajte, zvýši sa tým znečistenie. Ak na látke zostane žltkastá značka, môžete ju mydlom zbaviť.
  • Kontamináciu namočte do zohriateho mlieka po dobu 30 minút. Potom musí byť predmet umytý mydlom na bielizeň alebo bieliacim práškom.
  • Čerstvá škvrna heny musí byť ošetrená v čistej tečúcej vode a potom máčaná v prášku a sódy.
  • Ak škvrna pretrváva aj po umytí, bielu látku možno namočiť do slabého roztoku chlóru. Vôňa chlóru sa konzumuje do tkaniva, takže na jej odstránenie je potrebné v koncentrovanom Lenorovom roztoku prepláchnuť veci 2 až 3-krát. Potom by malo oblečenie zostať najmenej 2 dni na čerstvom vzduchu.

  Rady!Aby sa zabránilo šíreniu škvŕn, musí sa z okrajov odstrániť hena smerom k stredu. Kusy heny môžete tiež potriasť bez toho, aby ste výrobok namočili.

  Ako odstrániť starú škvrnu

  Ak je škvrna stará, neumývajte ju mliekom alebo saponátom. V takom prípade sa budete musieť uchýliť k „ťažkému delostrelectvu“:

  Odporúčame prečítať si: Ako odstrániť škvrny od farby
  • Bude potrebné pripraviť roztok: 1 lyžica. l. 10% amoniak, 5 lyžičiek. 3% peroxid vodíka a rovnaké množstvo teplej vody. Výslednú hmotu naneste na škvrnu pomocou vatového tampónu a utrite látku od okrajov do stredu. Nechajte na 10-15minút a potom prajte odev obvyklým spôsobom.
  • Namočte vatový tampón s lekárskym alkoholom a potom sa pokúste utrieť špinu z okrajov do stredu. Rovnaký postup sa musí zopakovať aj na zadnej strane produktu. Potom odev vyperte obvyklým spôsobom av prípade potreby postup zopakujte.

  Pozor, tieto metódy môžu zničiť tenké a farebné textílie. Je lepšie vopred testovať kompozíciu na malej ploche tkaniva.

  domáca chémia

  profesionálne výrobky pomôžu vyrovnať sa s tvrdými škvrnami:

  • Kyslíkové bielidlo je dobré na škvrny na bielych a svetlých predmetoch. Musí sa používať podľa pokynov.
  • Medzi dobré čistiace prostriedky patria bielidlá Amway a Vanish. Aplikujú sa lokálne na kontamináciu, nechajú sa pôsobiť 5-10 minút a potom sa opláchnu tečúcou vodou.
  • Palmyra pasta pomôže ľahko odstrániť farbivo z povrchu látky. Produkt je potrebné aplikovať na kontamináciu a počkať 5-7 minút. Potom by ste mali odev umyť rukami a zamerať sa na škvrnu.
  • Domestos je univerzálny prostriedok, ktorý pomôže účinne vyčistiť bielu alebo farebnú tkaninu od akýchkoľvek nečistôt. Naneste malé množstvo Domestosu na špinu a dôkladne ho vtierajte 1 minútu. Ak ide o bielu handričku, produkt môžete nechať ďalších 5 minút, ak je to farebný odev - je lepšie prať, aby farba nezmizla.

  Ak sa Domestos používa na syntetické farbenietkanivo, musí sa najprv nariediť

  Koncentrát môže vec zničiť jej sfarbením. Neodporúča sa používať túto látku ani na pranie detského oblečenia.

  Ak je škvrna staršia ako niekoľko dní, je pravdepodobné, že produkt nebude vyčistený. Henna obsahuje triesloviny, ktoré sa konzumujú do vlákniny. Kvalifikovanú pomoc môžete vyhľadať v službe chemického čistenia.

  Aby sa predišlo takýmto situáciám, je potrebné farbiť vlasy henou v domácnosti alebo nepotrebným oblečením. Ak kreslíte na salóne v salóne, zakryte si odev jednorazovou taškou alebo plachtou. Je ľahšie zabrániť vzniku škvŕn ako proti nim.

  ​​

  Zo všetkých predložených výrobkov sú najúčinnejšie a najbezpečnejšie priemyselné odstraňovače škvŕn. Nielenže rýchlo odstránia tvrdohlavú škvrnu, ale nedovolia látke stratiť svoju farbu a tvar. Na dosiahnutie tohto cieľa je však potrebné použiť prostriedky prísne podľa pokynov.