Ako čistiť železo z uhlíkových usadenín doma

Technický pokrok nestojí a každý deň na pultoch obchodov sa vo svete domácich spotrebičov nachádzajú nové výrobky. Ak už skôr bolo železo vybrané podľa zásady „ľahšie, lepšie“, teraz sú vlastnosti všetkých modelov pozoruhodné v mnohých kritériách. Hlavným prvkom je jediný poťah. Výrobcovia ponúkajú materiály ako „nehrdzavejúca oceľ“ (starý, dobrý, osvedčený materiál), hliník, keramiku a cermety. A napriek množstvu materiálov, z ktorých je vyrobený žehliaci povrch žehličky, môže sa počas žehlenia kontaminovať. Neprepadajte panike vopred, pretože existuje veľa užitočných tipov pre tých, ktorí chcú doma čistiť železo od uhlíkových usadenín.

Nezabudnite, že ak sa chcete zbaviť popálenia pomocou bežných ľudových metód, môžete železo pokaziť škrabaním podrážky. Preto by sa všetky operácie mali vykonávať opatrne a obozretne. Napríklad keramika je odolnejšia ako polytetrafluóretylén (teflón), preto by sa s pomôckami s teflónovým povlakom malo zaobchádzať zvlášť opatrne.

Ak sa chcete pokúsiť uložiť žehliace prístroj sami, musíte skontrolovať, či nemáte doma niečo z nasledujúceho zoznamu:

 • mydlo;
 • zubná pasta alebo zubný prášok;
 • sóda na pečenie;
 • soľ;
 • stolový ocot;
 • peroxid vodíka alebo hydroperit;
 • parafínová sviečka;
 • špeciálna ceruzka.

Všetky uvedené materiály sa často používajú v každodennom živote na záchranu mnohých vecí.Pokúsme sa podrobne povedať, ako ich použiť v prípade rehabilitácie ďalšieho subjektu chemikálií pre domácnosť. Ponúkame 8 postupných krokov na odstránenie usadenín uhlíka zo železa.

Soľ

Čistenie povrchu železa soľou je najbežnejšou metódou u žien v domácnosti. Varovanie: Táto metóda je prísne kontraindikovaná pre majiteľov železom potiahnutých keramikou. Existujú tri rôzne spôsoby použitia soli na odstránenie popálenín:

 1. Jemnú soľ (extra) nalejte do silnej vrstvy na kúsok papiera alebo na hustú bavlnenú handričku. Žehlička by sa mala zohriať na maximálnu teplotu. Po zahriatí povrchu ich začnite opatrne previezť cez vrstvu soli. Nespúšťajte a nevyvíjajte nadmernú silu, aby nedošlo k poškriabaniu podošvy.
 2. Hrubú soľ nalejte do mäkkej prírodnej handričky a znečistené miesta, ktoré majú spálenie, pred tým vyhrievajte, vytrite.
 3. Žehličku otočte hore nohami a na požadované miesto posypte soľou. Potom navlhčite kúsok hrubej látky (ako pytlovina) vodou a podrážku opatrne utrite krúživými pohybmi. Ak bola mierne kontaminovaná, pomôže táto metóda odstrániť.

Sóda na pečenie

Soda sa často používa v každodennom živote pri zaobchádzaní s rôznymi kontaminantmi na odevoch a obuvi a na povrchoch domácich spotrebičov. Rozpustite 3 lyžičky sódy vo vriacej vode, až kým nebude krémová.Táto zmes sa musí naniesť na postihnuté miesto. Predhrejte železo na teplotu najviac 120 stupňov. 5 minút po aplikácii natrite sódu gázou alebo mäkkou handrou. Ani jemná teflónová vrstva vyhladzovacieho povrchu nebude touto metódou trpieť.

Zubná pasta alebo prášok

Pastu opatrne naniesť na horiace značky vatovým tampónom. Žehličku nezahrievajte na maximálny povolený limit. Zahrejte ho tak, aby bol povrch podošvy mierne teplý. Po aplikácii a ošetrení zubnej pasty ju dôkladne opláchnite vodou a doštičku utrite dosucha.

Ocot

Pomocou octu môžete vyčistiť kovové aj keramické podrážky železa. Existujú dva spôsoby:

 1. Ocot nalejte do misy alebo do iného vhodného podnosu a vložte do nej studenú železo. Po pol hodine opláchnite vodou a opatrne nažehlite prírodnú látku. Táto metóda pomôže odstrániť nielen nečistoty na vyhrievacej doske, ale aj pary, v ktorých často zostávajú spodina a nečistoty.
 2. Navlhčite handričku teplým octom a utrite oblasť vyhorenia. Po zahriatí bude ocot veľmi nepríjemný na cítenie, ale kvôli rýchlemu úžasnému účinku ho môžete tolerovať.

Hydroperit alebo peroxid vodíka

Vlastnosti hydroperitu sú veľmi podobné vlastnostiam peroxidu vodíka, preto existuje iba jeden návod na ich použitie na čistenie žehliaceho zariadenia. Oba výrobky si môžete kúpiť v lekárni. Farmakologická forma uvoľňovaniaHydroperit - biele tablety. Na čistenie zašpinenej podrážky stačí rozpustiť dve tablety v 200 ml vody. Železo samotné by malo byť zohriate na vysokú teplotu, odpojené a zbavené nečistôt vatovým tampónom navlhčeným v roztoku hydroperitu alebo peroxidu vodíka. Okamžite dôjde k chemickej reakcii. Potom nečistotu z podošvy utrite mäkkou prírodnou tkaninou.

Nevýhodou tejto metódy sú plyny, ktoré sa uvoľnia počas chemickej reakcie, preto sa uistite, že miestnosť je dobre vetraná vopred.

Mydlo

Ak neviete ako čistiť sadze a nemáte po ruke žiadne špecializované produkty, môžete znečistenú podrážku jednoducho utrieť mydlom. Potom ho utrite handrou. Ak sú miesta na popálenie čerstvé a nie staré, potom je tento jednoduchý, ale efektívny spôsob dokonalý.

Parafínová sviečka

Sviečka ušetrí nielen temnotu v byte v prípade zhasnutia svetla, ale aj pred tmavými škvrnami na žehliacom povrchu. Táto metóda je vynikajúca pre žehliacu rovinu s keramickým povlakom. Sviečka by sa mala zabaliť do bavlny alebo inej prírodnej tkaniny a železo by sa malo zohriať na vysokú teplotu. S výsledným textilným kotúčom začnite trieť vyhrievanú žehliacu dosku. Vosk sa roztopí kvôli vysokej teplote, takže je lepšie pripraviť panvicu alebo misku vopred, kde by mohol roztavený parafín odkvapkávať. Vezmite prosím na vedomie, že ak vosk presiakne látkou, môže sa zaseknúť v otvorochpary, takže vyzdvihnite hustejšiu tkaninu.

Špeciálna ceruzka

Táto kúzelná ceruzka sa dá kúpiť v každom železiarstve. Tento nástroj možno považovať za najúčinnejší, pretože s ním možno umyť aj problematické kontaminanty.

Použitie je veľmi jednoduché: doska zahrievaná na vysokú teplotu by sa mala spracovať ceruzkou, počkať na chemickú reakciu a zvyšnú ceruzku utrieť z žehliacej roviny. Výsledok je skutočne úžasný - popáleniny sa rozpustia pred našimi očami.

Všetky vyššie uvedené metódy sa často používajú v domácnosti. Hlavným pravidlom starostlivosti o žehliace zariadenie je však správne vložený teplotný režim počas žehlenia. Ak k tomuto procesu pristupujete múdro a budete dodržiavať všetky pravidlá, železo vám bude slúžiť s pravdou a vierou viac ako tucet rokov.