Ako čistiť striebro z čiernej - 7 jednoduchých spôsobov

Striebro sa v spoločnosti oceňuje od staroveku. Jedná sa o jedinečný kujný kov, ktorý sa používa na výrobu šperkov a domácich potrieb. Strieborné riady sú cenené pre svoje antiseptické vlastnosti. A šperky sa vyznačujú milosťou a vzdušnosťou.
Počas dlhodobého skladovania má však striebro tendenciu byť potiahnuté tmavým náterom, ktorý kazí vzhľad vášho obľúbeného produktu. Čo robiť?

Ako odstrániť čiernu na striebre?

V skutočnosti táto temnota nie je smrteľná a neznamená to, že ste ňou trpeli. Toto je normálna chemická reakcia na striebornom povrchu. Ale napriek tomu, ako vyčistiť striebro od čiernej? K dispozícii je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako ktorákoľvek hostiteľka.

  1. Amoniak . Na vyčistenie striebra z čiernej farby jednoducho vložte produkt do roztoku amoniaku a všetko stmavnutie prejde.
  2. 10. Zubná pasta alebo prášok . Ak po vyčistení amoniakom existujú oblasti so stmavnutím, môžete ich trieť zubnou pastou. Je však potrebné postupovať opatrne, pretože pasta a prášok obsahujú abrazívne látky, ktoré môžu na výrobku zanechať škrabance.
  3. Soľ a ocot . Napríklad na vyčistenie striebornej mince alebo strieborného kríža môžete naliať ocot, dať soľ do smaltovanej panvice a variť niekoľko minút. Potom bude kríž alebo mince žiariť ako nový.
  4. Soľ, sóda a fólia . Ak je silno zašpinený, môžete ho položiť na panvicu až na dnofólie, zalejeme vodou, pridáme polievkovú lyžicu soli a sódy a dáme tmavé striebro. Všetko varte. Fólia sa postará o všetky znečistenia. Potom musíte produkt rýchlo odstrániť a opláchnuť vodou.
  5. Soda . Na vyčistenie striebornej retiazky ju môžete jednoducho vložiť do dlane, naliať sódu a dobre ju trieť, môžete použiť zubnú kefku.
  6. Guma . Ak má zčernalé striebro hladký povrch, môžete použiť bežnú gumu na papier. Rub je produkt, a všetky stmavnutie zostúpi.
  7. Čistiace prostriedky.Striebro doma môžete profesionálne čistiť špeciálnymi čistiacimi roztokmi, ktoré sa predávajú v klenotníctve. Nie sú drahé a sú k dispozícii akejkoľvek domácnosti. Takéto výrobky poskytujú šetrné čistenie. Môžu sa bez obáv obnoviť nádheru strieborných šperkov drahými kameňmi.

Ak ste vlastníkom starožitného striebra a bojíte sa poškriabať alebo poškodiť výrobok počas samočistenia, je lepšie zveriť túto záležitosť odborníkom. V klenotníckej dielni vám bude poskytnutá takáto služba.

Keď viete, ako sa dá striebro rafinovať, všetky položky vo vašom byte a rakve budú žiariť. Ale ako zabrániť následnému stmavnutiu striebra?

Ako chrániť striebro pred stmavnutím?

Je veľmi dôležité, aby sa správne dodržiavali podmienky skladovania. Nenechávajte šperky (retiazky, náušnice, prstene) vo vani. Z dôvodu vysokej vlhkosti striebro tmavne rýchlejšie. Tiež by sa nemal uchovávaťstrieborné výrobky vedľa prípravkov obsahujúcich síru. Sírne výpary tiež prispievajú k tvorbe tmavého plaku.

Existuje povera, že striebro je schopné zbierať z tela negatívnu energiu. Na podporu tohto sú uvedené informácie, že keď človek ochorie, môžu strieborné veci na ňom stmavnúť. Na to existujú vedecké dôvody. Keď človek ochorie, dochádza v tele k chemickým reakciám, ktorých deriváty vylučuje telo cez póry kože, čo znamená, že kazia striebro. Takže ak sa náhle strieborný kríž alebo retiazka prudko začernia, potom je to príležitosť venovať pozornosť svojmu zdraviu.