Ako čistiť mušle

Obsah

  Takmer všetci, ktorí navštívili more prinajmenšom, priniesli domov rôzne škrupiny. Nezáleží na tom, ako ich umyjeme tečúcou vodou, na výlevkách zostane vždy nepríjemný zápach, vápno a nečistoty. V článku budeme diskutovať o tom, ako rýchlo vyčistiť škrupinu z mora bez poškodenia jej povrchu.

  Pravidlá pre zber mušlí

  Aby škrupina prinesená z mora potešila a slúžila ako príjemná spomienka na odpočinok, mali by ste poznať niekoľko pravidiel:

  • Suveníry nezhromažďujte v kontaminovaných oblastiach.
  • Neshromažďujte škrupiny so živými vecami.
  • Škrupiny Kauri sa takmer nedajú dlhodobo uchovávať, takže je lepšie ich nezhromažďovať.

  Na pláži nájdete veľké množstvo prázdnych škrupín, z ktorých už nebude potrebné extrahovať mäkkýše. Chráňte flóru a faunu našej Zeme, nezničte živé organizmy.

  Ako čistiť mäkkýše a pachy

  Napríklad, lamelárne a žiabre sa musia najprv otvoriť nožom, pričom sa svalové vlákna odrežú z obidvoch strán. Po otvorení umývadla by ste ho mali zbaviť a potom ho umyť saponátmi. Následne dôkladne opláchnite škrupinu, potom ju uzavrite a na ďalšie vysušenie zviazajte niťou.


  Mušle sa vyskytujú v najrôznejších formách, a preto by sa s nimi malo zaobchádzať individuálne
  . Môžete použiť dve metódy- mrazenie a var:
  1. Prvá metóda. Nechajte umývadlo v mrazničke 12 hodín a potom ho vysušte na slnku. Hrebeň možno ľahko vytiahnuť pomocou pinzety.
  2. Druhý spôsob. Škrupina sa má variť 2-3 minúty, potom sa suší na slnku a múčka sa odstráni pinzetou.

  Varovanie!Škrupiny by sa mali nechať vychladnúť a až potom odstrániť, inak by ste mohli popáliť. Náhle zmeny teploty môžu spôsobiť praskliny.

  Druhá metóda je vhodná iba pre veľké a silné škrupiny, pretože tenká škrupina sa môže rozpadnúť alebo stmavnúť z varu.

  Ako čistiť z vodného kameňa

  Po úspešnom odstránení mäkkýšov môžete pokračovať v ďalšom kroku - vyčistiť škrupinu. Najskôr ho dôkladne opláchnite tečúcou zubnou kefkou pod tečúcou vodou.

  Existuje niekoľko metód, ktoré umožňujú rýchle odstránenie vápna, zeleného plaku a tvrdých nečistôt:

  Prečítajte si viac: Ako vyčistiť zlato od temnoty
  1. Suvenír vložte do roztoku octu na 2 - 3 hodiny, potom špinu umyte mäkkou kefou. Pri čistení nie je potrebné vyvíjať žiadne úsilie, škrupina sa môže rozpadnúť alebo prasknúť. Na prípravu octového roztoku je potrebné zmiešať vodu a kyselinu v rovnakom pomere.
  2. Na škrupinu naneste mydlo, vápno a zelený plak. Dobrá voľba: Cillit Bang, SANO, pán Sval.
  3. Ak sú malévápenaté usadeniny, môžu sa odstrániť trením povrchu plátok citróna alebo vápna.
  4. Suvenír namočte do bielidla 2-3 hodiny. Zostávajúce nečistoty odstráňte zubnou kefkou.
  5. Naneste bieliacu zubnú pastu na povrch škrupiny a zbavte sa špiny trením potrebných plôch.

  To je zaujímavé!V tropických krajinách sa takéto triky nevyužívajú. Škrupiny zostávajú na slnku, samotný mäkkýš sa plazí zo škrupiny, potom sa pomocou pinzety vytiahne a uvoľní do voľnej prírody. Prípad samotný sa nechá zaschnúť ďalšie 1-2 dni. Pri tomto spôsobe spracovania nevzniká nepríjemný zápach.

  Ak na produkte zostáva plak, nesnažte sa ho zoškrabať. Spolu s kúskom vápna môže časť škrupiny spadnúť. Je lepšie nechať obal tak, ako je, aby nedošlo k jeho poškodeniu.

  Čo keď po vyčistení ulita ešte bude cítiť zle?

  Dôvod je ten, že ste úplne nestiahli mušli z umývadla, zhnilo sa a začalo vydávať nepríjemný zápach. Škrupina znovu zmraziť alebo uvariť nestojí za to, môže ju poškodiť. Je lepšie použiť tretiu metódu - instiláciu.

  Na tento účel potrebujete:

  1. Vykopte otvor od hĺbky 40 až 50 cm.
  2. Do otvoru vložte škrupinu a posypte ju zeminou, mierne stlačte.
  3. Po 1-2 mesiacoch produkt vykopte a opláchnite pod tečúcou vodou.

  Larvy, chrobáky a muchy, ktoré žijú v pôde, počas svojho pobytu v zemi úplne konzumujú mäkkýše. Potom nebude drez ďalej vydávať nepríjemné pachy. Na čistenie vypnutézelené a zeminy sa najlepšie používajú s ľahkými bieliacimi prostriedkami.

  Rady!Na spevnenie povrchu škrupiny používajte lak alebo priehľadnú farbu v 2 až 3 vrstvách. Nechajte predchádzajúcu vrstvu úplne vyschnúť a až potom naneste ďalšiu vrstvu.

  Aj keď je to jeden z najdlhších spôsobov čistenia škrupín, je to aj najbezpečnejšia. Škrupina v zemi nebude nijako poškodená.


  Po všetkých opatreniach prijatých na odstránenie nečistôt a vodného kameňa stráca škrupina svoj prirodzený lesk

  Ako pridať lesk

  Na obnovenie môžete použiť niekoľko metód:

   )
  1. Na umývadlo naneste veľa detského oleja. Nechajte pôsobiť 3-5 dní a potom povrch vyleštite papierovými utierkami.
  2. Odmastite škrupinu bavlnenou podložkou navlhčenou v alkohole. Po úplnom vysušení by mal byť umývadlo zakryté čírym lakom na nechty.
  3. Povrch suveníru namažte alkoholom, potom naň naneste priehľadnú farbu. Na úplné vyschnutie nechajte produkt 1-2 hodiny na slnku.

  Na dobre zafarbenie škrupiny je potrebné najskôr na jednu stranu natrieť lak a na druhú stranu po úplnom vyschnutí. V tomto prípade bude povrch škrupiny dokonale hladký a lesklý.

  Ak zbierate ulity, ktoré už nemajú mäkkýše, nebudete ich musieť variť ani zmrazovať. Stačí sa umyť vodou a tekutým mydlom.