Ako čistiť motorový olej

Obsah

  Mazací tuk z motorového oleja na nových džínsoch nie je veta. Nie každý vie, ako odstrániť motorový olej z odevov. Takéto škvrny sa najčastejšie objavujú po opravách v garáži. Ale aj keď nie ste automobilovým nadšencom, pri cestovaní vo verejnej doprave vždy existuje riziko „získania“ mastnej stopy motorového oleja. Okrem toho sa môže objaviť tmavá škvrna z vykurovacieho oleja.

  Takéto znečistenie má vedúce postavenie na zozname najťažšie odstrániteľných. Dajú sa ľahko prať bez zanechania stopy na tkanine, bude to však vyžadovať niekoľko trikov a trikov.

  Ľudové lieky

  Pred nákupom drahých odstraňovačov škvŕn je rozumnejšie pokúsiť sa odstrániť motorový olej netradičnými metódami. Osobitné riziko spočíva v praní jemných textílií. Je dôležité, aby ste nečistoty nielen vyčistili bez stopy, ale aby ste nepoškodili štruktúru látky alebo farebný vzor. Pri umývaní kontaminovaných predmetov platia zákony o oceli - čerstvé škvrny sa dajú oveľa ľahšie odstrániť ako vysušené škvrny alebo zostávajúce po neúspešnom praní.

  Ľudové lieky, ktoré pomáhajú odstraňovať motorový olej, zahŕňajú:

  • čistiaci prostriedok na umývanie riadu;
  • krieda;
  • amoniak;
  • rozpúšťadlo (liehovina);
  • petrolej alebo benzín;
  • soľ;
  • Mydlo na bielizeň.

  Kvapalina na umývanie riadu

  Priamym použitím kvapaliny na umývanie riadu je odstránenie mastnoty. U ľudí je tento nástroj aktívnyPoužíva sa nielen na umývanie dosiek, ale aj na odstránenie tuku z tkanív. Pomáha odstraňovať nielen čerstvé, ale aj staré škvrny.

  Znečistená plocha látky musí byť umiestnená v jednej vrstve tak, aby tekutina netiekla na zadnú stranu produktu. Na škvrnu naneste malé množstvo gélu a votrite ju do tkaniny. Produkt musí kontamináciu úplne nasiaknuť. Ponechajte položku 15 minút. Čistiaci prostriedok umyte veľkým množstvom teplej vody a odevy umyte rukami alebo práčkou.

  Výhody metódy:

  • vhodné na svetlé a tmavé veci;
  • nebude kaziť jemnú textíliu;
  • pomáha zbaviť sa starej škvrny motorového oleja.

  Krieda

  Krieda, podobne ako aktívne uhlie, pôsobí ako vynikajúci sorbent (absorbuje cudzie látky). Ak chcete odstrániť stopu motorového oleja, rozdrvte kúsok bielej kriedy a prášok votrite do čerstvej nečistoty. Ponechajte položku 20-30 minút. Po ručnom alebo automatickom praní nenájdete škvrny na džínsoch alebo tričkách. Metóda má jednu významnú nevýhodu: křídou sa dajú odstrániť iba čerstvé, nesušené škvrny.

  Alkohol

  Amoniak v kombinácii s terpentínom je katastrofálna zmes pre mastné škvrny akéhokoľvek pôvodu. Obe zložky sa zmiešajú v rovnakých pomeroch. Pred použitím produktu si dajte pozor na osobnú ochranu: rukavice a respirátor. Miestnosť by mala byť dobre vetraná.

  Zmes sa nanáša na zašpinenú textíliu v nej usporiadanúvrstvu. Nie je potrebné dlho čakať. Čím čerstvejšia škvrna, tým rýchlejšia je reakcia. Po odstránení špiny ju umyte dvakrát. Tento nástroj sa smie používať na hustejšie materiály (napríklad na džínsy). Jemný produkt sa môže zhoršiť.

  Riedidlo

  Ak sa v garáži nachádza škvrna, pranie neodkladajte, kým sa nedostanete domov.

  Prečítajte si viac: Ako odstrániť mastnú škvrnu z oblečenia

  Nájdite rozpúšťadlo na prúžku a naneste na škvrnu kúskom čistej látky. Pokúste sa zotrieť olej. Vo väčšine prípadov na látke nezostávajú žiadne stopy.

  Doma ostáva iba umyť vec na písacom stroji. Hlavným pravidlom nie je uplatňovať sa na chúlostivé výrobky. Rozpúšťadlo sa používa na odstránenie škvŕn z tesných džínsov a hrubého pracovného odevu.

  Doma môžete používať čistý acetón alebo odstraňovač lakov na nechty. Acetón sa používa na odstránenie motorového oleja z kovu a iných povrchov.

  Pri práci s odevmi musíte byť veľmi opatrní: acetón môže „jesť“ otvor na tenkej jemnej tkanine. Naneste malé množstvo tekutiny na bavlnenú podložku a skúste škvrnu utrieť. Pohyb by mal smerovať od obrysu k stredu znečistenia.

  Benzín alebo petrolej

  Použitie benzínu je poslednou možnosťou. Pomáha odstraňovať aj nepoddajné suché miesta. Jemné jemné materiály sa neboja účinkov petroleja a benzínu. Na odstránenie oleja budete potrebovať dva papierové utierky ponorené do horľavýchkvapalina. Musia byť umiestnené na oboch stranách zafarbenej látky. Po 30 minútach cudzia látka „ide“ na papier a tá bude čistá. Zostáva iba dvakrát prať práškom.

  Soľ

  Soľ nepomáha pri čistení škvŕn, ale bráni vstrebávaniu oleja do štruktúry tkaniva. Kým tekutina nemá čas zaschnúť, musíte ju veľkoryso naplniť soľou. Čím rýchlejšie to urobíte, tým je menej pravdepodobné, že sa na tkanine vytvorí škvrna, ktorú je možné ťažko vysať. Po príchode domov by ste mali odevy okamžite poslať do stroja.

  Pracie mydlo

  Tyčinka obyčajného pracieho mydla je pre pani spásou. Pomáha vyrovnať sa s mnohými každodennými problémami a často sa ukáže, že je účinnejšia ako drahý prášok. Na umytie stopy motorového oleja budete potrebovať tyčinku hnedého mydla s nápisom „72%“. Navlhčite škvrnu teplou vodou, mydlom, až kým sa nevytvorí hustá pena. Zoberte starú zubnú kefku alebo špeciálnu kefku na oblečenie a ošetrite kontaminovanú oblasť. Nechajte pôsobiť dve hodiny. Potom položku umyte ručne alebo pomocou stroja.

  Špeciálne odstraňovače škvŕn

  Najbežnejším odstraňovačom škvŕn je Vanish. Ekonomickejšou možnosťou odstránenia tvrdých škvŕn je mydlo antipyatínu. Oba produkty sa bežne používajú v každodennom živote a pomáhajú prať aj krehké predmety. Návod na použitie každého odstraňovača škvŕn je uvedený na obale. Pred použitím je potrebné sa oboznámiť s preventívnymi opatreniami.

  Musí byťobzvlášť opatrný pri použití kyslíkového bielidla. Môže sa používať iba na ľahké tkaniny. Ak sa pokúsite odstrániť olej z tmavých džínsov, riskujete, že na tkanine zostane belavá škvrna.

  Pri práci s motorovým olejom sa vždy mení. Všetky škvrny sa dajú odstrániť, riziko poškodenia produktu je však mimoriadne vysoké. Ak sa napriek tomu problémy vyskytli, vyskúšajte bezpečné ľudové metódy.