Ako čistiť farby z oblečenia doma

Každý z nás, aspoň raz v živote, sa sám opravil alebo niekomu v tom pomohol. Takže také javy, ako sú škvrny na oblečení, sú známe každému. Nie je však potrebné byť domácim maliarom ani aktívne maľovať ploty, aby ste na vlastnej koži cítili, aké to je na čistenie nohavíc od farby. Môžete sa náhodou oprieť o stenu alebo sedieť na lavičke, nad ktorou maliari práve pracovali. A naše deti určite neprejdú cez čerstvo natreté pieskovisko. Alebo na umeleckých kurzoch budú maľovať nielen papier, ale aj oblečenie. Rodičia sú samozrejme naštvaní, keď vidia špinavé oblečenie, ale z toho by ste nemali urobiť katastrofu. Existujú účinné spôsoby odlúpania farby z oblečenia. Takže sa učíme.

Všeobecné pravidlo

Najdôležitejšie je, rovnako ako pri každej inej kontaminácii, čistenie čo najskôr. Ak farba nemá čas na zaschnutie a úplnú impregnáciu vlákien látky, potom budete mať oveľa väčšiu šancu ju odstrániť bez stopy. V závislosti od typu farby budete musieť použiť rôzne prostriedky. V niektorých prípadoch bude stačiť opláchnuť silným prúdom vody, niekde bude potrebné použiť rozpúšťadlo. Nezabudnite však, že oblečenie zafarbené farbou sa nemusí dlho vkladať do koša na prádlo.
Ako sme už uviedli, farba sa môže líšiť, čo znamená, že spôsoby čistenia tkaniny od farby sa budú líšiť.

Ako čistiť akvarel alebo kvaš

Ak vaše dieťa prevrátilo počas svojej hodiny lekciu kvaša, nebude ťažké vyčistiť džínsy od farby. Potreba nahradiťmiesto pod silným prúdom vody vyradiť zvyšok farbiva. Ak je škvrna čerstvá, potom to stačí. Ak sa už podarilo schnúť, postup sa môže opakovať niekoľkokrát a potom sa dôkladne premyje. Vysoko kvalitný prášok sa ľahko dokáže vysporiadať s kvašom aj s akvarelom.

Ako vyčistiť škvrnu od olejovej farby

Skúsení maliari (ktorí museli farbu z pracovných odevov vyčistiť viackrát) sa podelili o svoje skúsenosti s tým, ako s týmito škvrnami čo najlepšie zaobchádzať.

1. Rozpúšťadlo . Zvyčajne tam, kde je olejová farba, nájdete bieleho liehu. Toto rozpúšťadlo je lacné a kvalitné. Účinne a ľahko vám pomôže odstrániť náter z oblečenia.

2. Olej . Ako sa hovorí, klin je vyrazený klinom. Ak škvrnu trete bavlnenou podložkou namočenou v rastlinnom oleji, môžete bundu ľahko očistiť od farby. Pri tomto postupe je dôležité položiť čistú handričku pod spodnú časť (môžete uterák), aby ste sa nedotkli iných častí látky.

3. Benzín . Musíte si kúpiť špeciálny rafinovaný benzín. Predáva sa v železiarňach. Pri používaní bežného benzínu môžu na tkanine zostať škvrny.

4. Mydlo na bielizeň . Táto metóda je ideálna pre biele bavlnené tkaniny. Nalejte jeden liter vody do smaltovanej panvice, pridajte lyžicu sódy a rozdrvenú tyčinku mydla. Priveďte do varu a znečistené miesto spustite na 10 sekúnd. Pomôže to ľahko odstrániť farbu z oblečenia. Ak to nepomohlo prvýkrát, musíte postup zopakovať.

5. Mydlo a alkohol . Pre jemné hodvábne tkaniny je vhodná nasledujúca jemná metóda. Najskôr musíte trieť škvrnu mydlom na bielizeň. Následne kontaminujte zahriatym alkoholom. Potom musíte predmet umyť v horúcej vode.

6. Alkohol a soľ . V prípade, že škvrna farby zostáva na nylonovom alebo nylonovom produkte, mal by sa vykonať nasledujúci postup. Na nesprávnej strane škvrnu utrite teplým alkoholom. Pomôže to ľahko utrieť farbu. Potom alkohol umyte a natrite soľným roztokom.

Po týchto odporúčaniach sa nemusíte báť opráv ani maľovaných lavíc. Je nevyhnutné podniknúť potrebné kroky včas a na odevoch nebudú žiadne škvrny od farby.