Ako chovať kôrovce

Obsah

  Kôrovec je škodca, ktorý sa živí drevom. Usadzuje sa nielen v slabých stromoch, ale aj v drevených budovách, paneloch, nábytku. Ak je ich príliš veľa, dokážu svoju korisť zmeniť na prach. Aby ste sa zbavili kôrovcov, musíte nájsť komplexné riešenie problému.

  6. Na čo treba bojovať

  Napriek malým rozmerom (približne 0,9 cm) môže kôra chrobák spôsobiť značné škody na chate alebo na záhrade. V Európe existuje viac ako 140 druhov chrobákov. V posledných rokoch sa ich počet zvýšil. Jesť drevo, prispieva k zvädnutiu, vysychaniu a smrti stromov. Na začiatku výskytu chrobákov je takmer nemožné odhaliť. Zložitosť ich eliminácie je znásobená skutočnosťou, že nie všetky insekticídy môžu preniknúť hlboko do stromu.


  Pred začiatkom boja proti škodcovi sa musí potvrdiť jeho prítomnosť. Dôkazom prítomnosti kôrovcov v strome sú diery vo forme oválnej a okolo nich drevená múka

  Škodcovia v záhrade

  Okamžite začnite ničiť chrobáky. Je možné zistiť, či sú na strome, ak z nej čistíte kôru škrabkou. Pomôže to zistiť, ako hlboko prenikol parazit, koľko pohybov urobil a odložil larvy. Ak je poškodenie menšie, chemické alebo biologické látky ušetria. Môžu sa používať doma. Ak parazit hlboko preniká, pomôže iba rezanie a pálenie postihnutej oblasti.

  Dospelé stromy sa môžu chrániť pred chrobákmi ich postrekom.po odkvitnutí. Počas tohto obdobia samice chrobáky začínajú hľadať nové bývanie. Po dvoch týždňoch by sa mal postup zopakovať. Na tento účel záhradníci používajú: „Vectra 3D“, „Calypso“, „Aktara“, „Sherpa“, „BI 58“, „Confidor“, „Decis“. Látka pokrýva celý strom bez toho, aby chýbala centimeter. Väčšina liekov poškodzuje ľudské zdravie, preto je potrebné liečbu vykonať v ochrannom obleku a presne dodržiavať pokyny.

  Ak existuje málo otvorov naznačujúcich prítomnosť škodcov, je možné vyskúšať čiastočné ošetrenie. S ňou sa látka niekoľkokrát vstrekne do stromu pomocou injekčnej striekačky. Aby nevytekala, otvory sú uzavreté záhradnou var. Trvanie akéhokoľvek lieku nie je dlhšie ako 1 rok. Po uplynutí tejto doby sa postup musí zopakovať.

  Dôležité!Aby insekticídna látka nebola sklom z kôry, môžete do nej pridať domáce alebo draselné mydlo.

  Mnohé používajú antiferomóny, aby vystrašili chrobáka. Sú účinné v oblastiach s rozlohou viac ako 10 hektárov. Neodporúča sa používať túto metódu v malých záhradách - týmto spôsobom môžete „zabíjať“ ovocné a ozdobné stromy.

  Ak je malý počet chrobákov, môžete ich skúsiť vyhubiť ručne kovovým drôtom. Je povolená na ceste, ktorú urobil hmyz. Používanie elektrického náradia na odstránenie infikovanej časti stromu sa neodporúča. V dôsledku vibrácií z nástroja sa parazity môžu šíriť do zdravých oblastí.

  Ako sa zbaviť chrobáka v obytnom dome a v kúpeli

  Chrobák môže vstúpiť do domu dvoma osobami.spôsobmi: prostredníctvom stavebných materiálov alebo krížením stromov rastúcich v okolí. Po zistení jeho prítomnosti by sa mali okamžite prijať opatrenia na zbavenie sa kôrovca ​​v drevenom dome.


  Chyby musia zničiť budovu iba niekoľko rokov

  Najskôr je potrebné posúdiť mieru poškodenia bývania. Na tento účel použite ostrý nôž, skrutkovač alebo skrutku. Prebodnú strom a vyhodnotia jeho silu. Ak nástroj jemne a ľahko vstúpil do materiálu, znamená to, že v ňom sú škodcovia. Poškodená plocha musí byť vyrezaná alebo vyrezaná a potom spálená. Ak nástroj narazil na prekážku, strom sa dá stále uložiť - môžete použiť insekticídy.

  Všetky výrobky na spracovanie dreva možno rozdeliť do štyroch skupín:

  1. Vo vodnom roztoku.
  2. Na báze oleja.
  3. Na základe organických rozpúšťadiel.
  4. Kombinované.

  Ak je na strome vidno iba niekoľko dier, sú vhodné prípravky ako Antizhuk, Empire-20, Confidor, Antishashelin. Neobsahujú nebezpečné látky v prostriedku a sú bezpečné pre zdravie. Lieky majú predĺžené trvanie, sú úplne absorbované a spoľahlivo chránia drevené materiály. Drevo sa niekoľkokrát ošetruje nástrojom, až kým úplne nezmizne z povrchu, po diere sa uzavrie tmelom, voskom alebo záhradným lakom. Zhora je celá drevená konštrukcia úplne pokrytá antiseptikom (urobí to petrolej, sušiaci olej, škvrna, olej pre autá).


  Ak je materiál vážne poškodený, pomôžeiba kompletné spracovanie budovy. Vyhrievaný rastlinný alebo odpadový strojový olej pokrýva celý povrch. Táto metóda je ideálna pre kúpeľ

  Ak je povrch na strope nežiaduci na poškodenie a vy musíte odstrániť kôrovca, použite zloženie petroleja a terpentínu (1: 3). Aplikuje sa na všetky viditeľné diery, potom sa potiahne parafínom. Na vrchole stromu je pokrytý tekutým parafínom.

  Dôležité!Po použití chemikálií by ich vlastníci domov mali nechať niekoľko dní, kým tieto látky nezmiznú.

  V prípade mäkkého a hustého dreva sa často používajú impregnácie s hlbokým prienikom. Polymérmi vyplňujú póry materiálov. Stáva sa silnejším, čo bráni chrobákovi v pohybe.


  Bez ohľadu na to, s akou látkou bolo drevo ošetrené, je vhodné prejsť po ňom lakovaním. Vytvára na povrch film, cez ktorý bude pre hmyz ťažké preniknúť
  .

  Predchádzanie výskytu kôrovcov

  Je potrebné začať bojovať proti kôrovcom skôr, a to aj v etape výstavby. Za týmto účelom vykonajte nasledujúce opatrenia:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako šúpať a krájať ananásy
  • Pri nákupe stavebných materiálov z dreva je potrebné dôkladne skontrolovať, či sa na nich nenachádzajú príznaky infekcie - diery s malým množstvom malých pilín. Odporúča sa nakupovať iba suché drevo bez trhlín a bez kôry.
  • Ak už boli objavené stopy prítomnosti chrobákaVo fáze výstavby musíte najprv zistiť, aké hlboké sú pohyby. Ak sú povrchové, drevo by malo byť ošetrené pesticídmi, a ak sú hlboké, je vhodné materiál spáliť, inak v priebehu niekoľkých rokov bude celá kôra zasiahnutá kôrovcom.
  • ​​
  • Získané drevo, aj keď nie je poškodené, sa ošetruje osobitnými prípravkami na profylaxiu, pretože chrobáky sa môžu usadiť v už využívanom dome.
  • Fázová kontrola kôrovca ​​je nasledovná:

  1. Postihnuté miesto sa musí úplne odstrániť. Toto by sa malo robiť iba ručne, pretože elektrické náradie dokáže priviesť vajíčka chrobáka do zdravých oblastí. Poškodené kúsky dreva chrobáka sa musia spáliť.
  2. Povrch plôch po odstránení dotknutej vrstvy sa musí vyčistiť pomocou vysávača.
  3. Potom impregnáciu aplikujte vo viacerých vrstvách. Časový interval medzi ich aplikáciou je jeden deň.
  4. Do otvorov vytvorených škodcom použite striekačku na vstreknutie zmesi terpentínu a kerozínu v pomere 1 ku 3.
  5. Posledným krokom je nanesenie tmelu. Silikón sa používa vonku, akrylát sa používa vo vnútri.

  Malo by sa pamätať na to, že starostlivosť o drevený dom by mala byť stála a preventívne ošetrenie by sa malo vykonávať pravidelne
  .

  Iné spôsoby kontroly škodcov

  Na ochranu domu alebo kúpeľa pred kôrovcom môžete použiť tieto metódy:

   63. Spracovanie motorovou naftou, petrolejom, kyselinou.
  • Použitie takýchtofondy ako Raptor, Fumitox.
  • Použitie pascí na zápach.
  • Kúrenie alebo mrazenie dreva.
  • Vŕtanie otvorov.
  • Použitie elektromagnetických vĺn.

  Za starých čias sa kôrovcov zbavili vriacou vodou na strom. Pod vplyvom vysokých (viac ako 40 stupňov) alebo nízkych (pod 30 stupňov) teplôt chrobáky uhynú. Táto metóda sa dá použiť na odstránenie kôry chrobáka vo vani. Nestačí úplne zabudnúť na parazity.

  Na zbavenie sa kôry chrobáka nie je potrebné zavolať špecialistu zo zdravotníckej a epidemiologickej služby - môžete si poradiť sám. Nestojí to za to, aby ste sa obmedzili na jeden spôsob kontroly kôrovcov. Je optimálne použiť niekoľko metód, aby sa zabezpečilo, že škodca sa už nebude obťažovať.