Ako chovať čmeláky

Obsah

  Čmelák je užitočným hmyzom pre záhradné rastliny. Je väčší ako včely a jeho uhryznutia sú bolestivé a spôsobujú alergie. Po nájdení hniezda článkonožcov na webe je najlepšie urobiť všetko, aby ste sa zbavili čmeliakov.

  Habitat a zvyky

  Čmeláci žijú na tmavom a pokojnom mieste, nielen na otvorenom priestranstve, ale aj v domoch. Majiteľom stránok to spôsobuje veľa problémov, najmä ak majú deti.

  Čmelnica samica môže vstúpiť do domu cez štrbinu a urobiť hniezdo na nečakanom mieste:

 1. v podkroví;
 2. na verande;
 3. pod schodmi;
 4. v štrbine drevenej steny.
 5. Letní obyvatelia vedia veľa spôsobov, ako odvrátiť útočníkov. Môžete to urobiť mierovými aj radikálnymi metódami. Hniezdo čmeliaka sa môže pohybovať, blokovať jeho prístup do vzduchu, podľahnúť dymu alebo dokonca spáliť.


  Keďže viem, aké podmienky sa článkonožcom nepáčia, je možné sa čmelákov v dome a na vidieku ľahko a rýchlo zbaviť
  .

  Nevedia vydržať hluk, svetlo, tras, vibrácie, dym. Je zbytočné drviť alebo odháňať hmyz preč - to ich len urobí agresívnejšími. Je oveľa jednoduchšie používať špeciálne nástroje.

  Ak je hniezdo na skrytom alebo neprístupnom mieste, pomôže sprej alebo aerosól. Úľ, ktorý sa nachádza v technickej miestnosti, bude ťažšie zničiť. Ak je ťažké vytvoriť uzavretý priestor, pomôžu iba silné toxické látky.

  Dostupné opravné prostriedky proti čmeliakom

  Takéto sú teraz k dispozíciiznamená:

  • aerosóly, spreje a roztoky na báze cypermetrínu;
  • špeciálny suchý zips;
  • prach (prášky) na báze inštitucionálnych látok.

  Ak sa použije slabá chemická látka, čmeliaky nielenže neumrú, ale aj rozzúria. Najčastejšie kupujú spreje: prenikajú do najužších medzier. Popular Dr. Klaus je hmyz paralyzujúci aerosól. Hniezdo musí byť spracované 13 až 15 sekúnd. Všetky otvory v dome v čase konania musia byť uzavreté. Ak raz nestačilo, zopakujte kroky.

  Moskitol je účinná chemická látka schopná neutralizovať sršeň vo vzdialenosti 6 metrov. Po jeho spracovaní sa článkonožce nebudú môcť pohybovať. Na trhu nájdete aj Karbofos, Sinuzan, Agran, Kat, Fosban, Dobrohim Micro.

  Odporúčame tiež: Ako dostať včely zo steny domu

  Pasce sú menej účinný, ale bezpečnejší spôsob získania čmeliakov.

  Môžete si kúpiť:

  • Argus Garden;
  • Wasp Trap SWISSINNO;
  • Muhoyar.

  Cieľ môžete vytvoriť vlastnými rukami. Hustý papier je potrebné namazať džemom alebo silným medom - článkonožce sa prilepia na povrch.

  Pivo, zhnité ryby a ovocný sirup sú tiež atraktívnou pochúťkou pre sršne.

  Ako sa zbaviť

  Prijatie opatrení na zničenie čmeliakov by sa malo uskutočniť okamžite, len čo sa nájdu na mieste. Ak sa úľ zväčšuje, zbaviť sa ho bude oveľa ťažšie. Na začiatku jari nepresahuje veľkosť hniezdapár centimetrov: toto je ideálny čas na vysporiadanie sa s sršňami.

  Keďže čmeliaky sú aktívne počas dňa, mali by sa zlikvidovať večer alebo v noci, keď sú v hniezde a spánku. Ak odstránite hmyz za denného svetla, zvyšuje sa pravdepodobnosť pohrýzania. Na rozdiel od príbuzných, čmeliari neumierajú, bodajú osobu a môžu pokračovať v útoku.

  Pri postrekovaní chemikálie uvoľňujú látky, ktoré sú pre človeka toxické, preto bude potrebný ochranný odev a maska. Akékoľvek hrubé oblečenie urobí. Na tvár môžete nosiť lyžiarske alebo bežné okuliare, ruky chráňte rukavicami.


  Na spracovanie hniezda je potrebné najskôr nájsť vstup do neho
  .

  Vidiecky dom je plný miest, ktoré priťahujú čmeliakov ako bývanie: sklad, garáž, suterén, podkrovie, balkón, veranda a stodola. Obzvlášť sa im páčia medzery medzi podlahami a drevenými doskami. Stáva sa, že čmeliaky stavajú hniezdo vo vetracom potrubí. V takom prípade je lepšie pozvať špecialistu o pomoc, pretože neopatrné konanie môže zariadenie poškodiť.

  Majitelia nebytových domov s čmeliakmi môžu používať silné chemikálie: Moskitol, Troapsil. Stačí postrekovať sprej na úľ, nasadiť masku a ochranný odev, opustiť dom a čakať na čas.

  ​​

  Po nastriekaní látky musíte opustiť domov najmenej tri dni. Počas tohto obdobia čmeliaky zomrú alebo opustia hniezdo v stene domu a zdravotné riziko spôsobené chemikáliami je minimalizované.

  Po každej procedúre je potrebné skontrolovať dom a stráviť mokrý deňčistenie. Otvory, cez ktoré prchajú prchavé látky, by mali byť utesnené stavebným materiálom.

  Pesticídne roztoky v tekutej forme sa používajú v suterénoch a na verande. K nim sa pridá mydlový roztok. Všetky otvory v podlahe a na verande sú potiahnuté tekutinou. Po tom, čo hmyz pocíti jed, bude chcieť odletieť z úkrytu, ale uviazne v mydle a nemôže odísť.


  Na záhradnom pozemku sa čmeliaky obvykle usadia tam, kde bývali hlodavce, v horných vrstvách pôdy. Je ťažké vidieť nory, ale ak sa pozriete pozorne, môžete v zemi vidieť, ako bzučiaky čmeliakov vyletú zo zeme

  Ak nemôžete nájsť záhradu na hniezdo, môžete sledovať čeľade opeľujúcich kvety: skôr alebo neskôr povedie k svojmu domu. , Aby ste to ľahšie videli, môžete poraziť jeden hmyz a na pás pripevniť farebnú niť.

  Ak je úľ uprostred buriny, nemali by ste používať skosené zariadenie. Děsí čmeliaky, čo ich robí agresívnymi. Pokus zničiť hmyz vykopávaním zeme je tiež neúčinný. Nezabije, ale iba rozhnevá klan. Jednotlivci určite zaútočia na osobu, ktorá ich vyrušila.


  Na ničenie hmyzu na zemi sa používajú toxické roztoky s permetrínom. Chemická látka Gett alebo Prach je vhodná

  Prípravok sa aplikuje na pôdu pri vstupe do otvoru. To isté urobte s dierou. Artropody prichádzajúce domov potiahnu jed do hniezda a infikujú zvyšok.

  Hostitelia, ktorí nechcú škodiť hmyzu, môžu fajčiť. Procedúra sa vykonáva v suchom počasí, keď nie je žiadny vietor. Blízko hniezdapoložte malý oheň pomocou vetiev, spálenej trávy. Čmeláci nebudú môcť žiť súčasne s dymom, takže budú bývať navždy. Táto metóda sa dá aplikovať na úľ na verande v garáži.

  Alternatívne metódy neutralizácie hmyzu

  Stáva sa, že čmeliaky stavajú hniezdo vysoko na strome, pod strechou, pod baldachýnom. Nie je možné ho okamžite zistiť, pretože je skrytý pred očami. V takýchto prípadoch je lepšie použiť overené a účinné metódy ničenia. Tieto zahŕňajú:

  • Zapáliť hniezdo. Dom čmeliakov sa naleje palivom, zapália oheň. Táto metóda nie je vhodná pre drevené domy.
  • Utopenie úľa. Opatrne vyberte hniezdo a ostro ho položte do hlbokej nádoby s vodou. Jeho veľkosť by mala byť väčšia ako rozmery zásuvky. Aby sa čmeláci nedostali von, úľ musí byť rozdrvený niečím ťažkým. Mal by zostať vo vode niekoľko hodín, kým nezmočí.
  • Zabalte hniezdo polyetylénom. Jednotlivci zomrú kvôli nedostatku vzduchu. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak si urobíte otvor vo vrecku a pustíte prúd jedovatého spreja. Musíte vziať vrecia z odolného materiálu, aby ho nemohol preniknúť hmyz. Ak sa to stále stalo, musíte utiecť a schovať sa, kým čmeláci nepoškodia.
  • Ošetrenie hniezda hasiacim prístrojom. V noci by ste mali úľ vypáliť penou z hasiaceho prístroja a ubezpečiť sa, že sú pokryté všetky bunky. Hneď ako látka vyschne a sršne prestanú vydávať zvuky, hniezdo sa musí odstrániť a spáliť. Môžete tiež použiť polyuretánovú penu - ihneď vyschne.

  Prevenciavýskyt čmeliaka čmeliaka v oblasti

  Aby sa zabil problém v zárodku, mnoho obyvateľov leta sa uchýli k nasledujúcej metóde. Voda sa naleje do vedra, pridá sa cukor, mydlový roztok a ocot. Kapacita je umiestnená na miestach, kde boli včela pozorovaná. Priťahuje ich sladkosť, mydlo im nedovolí stúpať do vzduchu a ocot bude otráviť. Procedúra sa najlepšie opakuje niekoľkokrát počas leta. Ak je stránka veľká, môžete si vyrobiť niekoľko návnad a usporiadať ich po obvode. Kerosén, benzín a bielidlo sú tiež škodlivé pre čmeliaky.

  Aby sa čmeliaky neodvážili vrátiť na pôvodné miesto, je vhodné ju prefarbiť matnou farbou a do interiéru vložiť nový detail. Môžete zavesiť umelé včelie hniezdo: čmeliaky sa nikdy neusadí vedľa príbuzných.

  Ak sa po odstránení jedného hniezda čoskoro objaví nové, znamená to, že miesto je populárne u čmeliakov. Je lepšie sa vysporiadať s ich susedmi: ak nie sú vyrušovaní, nespôsobujú úzkosť.