Ako cesnak ovplyvňuje tlak

Obsah

  Cesnak je vytrvalá bylina, ktorá sa považuje za populárnu medzi všetkými národmi sveta. Rastlinná kultúra má špecifickú štipľavú chuť a špeciálnu arómu, čo sa vysvetľuje prítomnosťou tioéterov v kompozícii. Strúčiky cesnaku sa používajú nielen pri varení, ale používajú sa aj ako súčasť mnohých receptov tradičnej medicíny.

  Odborníci sa domnievajú, že cesnak má priaznivý vplyv na stav srdca a krvných ciev, a teda na ukazovatele krvného tlaku (BP). Ako rastlinná kultúra ovplyvňuje hladinu krvného tlaku a pri akom počte na tonometri by sa mala konzumovať, je uvedené ďalej v článku.

  Chemické zloženie a užitočné vlastnosti

  Cesnaková cibuľka obsahuje okrem vody, bielkovín, uhľohydrátov a malého množstva tuku tieto zložky:

  • allicín (éterický olej so silnými antioxidačnými vlastnosťami) a ďalšie prchavé produkty;
  • vitamíny skupiny B (tiamín, riboflavín, niacín, kyselina pantoténová, pyridoxín, folacín) - organické látky, ktoré majú priaznivý vplyv na stav nervového systému, endokrinného systému, hematopoetického systému, ktorý sa podieľa na posilňovaní imunitného systému;
  • kyselina askorbová (vitamín C) je látka, ktorá podporuje činnosť obranyschopnosti tela, ktorá je silným antioxidantom. A tiež vitamín C sa podieľa na tvorbe kolagénu a mnohých hormónov, pomáha transformovať cholesterol nažlčové kyseliny, potrebné na detoxikačné procesy v pečeňových bunkách;
  • beta-karotén je látka potrebná na syntézu vitamínu A v ľudskom tele. Chráni tkanivá a bunky pred účinkami voľných radikálov, pomáha znižovať hladinu cholesterolu, je zodpovedný za zdravie vizuálneho analyzátora, urýchľuje regeneráciu pokožky popáleninami, poraneniami, zraneniami;
  • makro a mikroelementy (vápnik, fosfor a železo, horčík, mangán a selén, zinok atď.);
  • Organické kyseliny sú dôležité chemické zlúčeniny, ktoré sa zúčastňujú na všetkých procesoch v tele.

  Takéto bohaté zloženie cesnaku vysvetľuje jeho široké použitie v medicíne. Biologicky aktívne látky rastlinnej kultúry majú antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové účinky, znižujú možnosť infekcie hlístami a pôvodcom malárie.

  Finančné prostriedky získané na základe výťažkov z cesnakových cibúľ pomáhajú obnoviť gastrointestinálny trakt (GIT), rozvíjajú normálnu črevnú mikroflóru a používajú sa tiež na zabránenie výskytu zhubných novotvarov.

  Účinok na srdce, krvné cievy a tlak

  Na pochopenie otázky, či cesnak zvyšuje alebo znižuje tlak, je vhodné podrobnejšie preskúmať jeho účinok na srdce a krvné cievy. , Odborníci tvrdia, že korenené korenie pomáha posilňovať cievne steny, normalizuje činnosť srdcového svalu a znižuje jeho zaťaženie.

  Účinok cesnaku nakrvný tlak je spôsobený prítomnosťou rovnakého alicínu, o ktorom sa už diskutovalo. Táto látka rozširuje krvné cievy, čo znamená, že pomáha znižovať krvný tlak. Allicín reaguje s červenými krvinkami (krvinkami). V dôsledku mnohých biochemických procesov dochádza k tvorbe špecifickej látky, ktorá znižuje napätie cievnej steny. Alicín tiež prispieva k aktivácii prietoku krvi, čo vám umožňuje dodávať kyslík do vnútorných orgánov a znižovať záťaž srdca.

  Nepriamy účinok koreňových plodín na krvný tlak je spôsobený jej schopnosťou znižovať LDL („zlý cholesterol“, lipoproteíny s nízkou hustotou) a zvyšovať HDL („dobrý cholesterol“, lipoproteíny s vysokou hustotou). Ak zmeníte správny pomer medzi poslednými dvoma ukazovateľmi, zvyšuje sa riziko rozvoja aterosklerózy a hypertenzie (hypertenzia).

  Dôležité!Cesnak ovplyvňuje tlak jeho miernym znížením, preto by ste sa nemali spoliehať na pomoc rastlinnej zeleniny, ak sú hodnoty na tonometri vyššie ako 160 mmHg. Art. V tomto prípade existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku hypertenznej krízy, ktorá je zastavená iba liekmi.

  Charakteristiky použitia

  Nasledujú odporúčania týkajúce sa používania rastlinnej kultúry pre ľudí, ktorí majú problémy so zvyšujúcim sa alebo znižujúcim sa tlakom, ako aj jej používanie pri určitých patologických stavoch srdca.

  Hypertenzia

  Klinickéštúdia, ktorej sa zúčastnilo viac ako tristo hypertonikov. Polovica z nich konzumovala cesnakový prášok v ekvivalente 2,5 g čerstvej zeleninovej kultúry. Zvyšok vzal placebo. Štúdia trvala mesiac. Na konci kurzu odborníci skontrolovali, ako cesnak ovplyvňuje tlak, zaznamenaním tonometrických hodnôt každého účastníka experimentu. Výsledky boli nasledujúce:

  • Po cesnakovom prášku sa priemerný denný krvný tlak znížil o 8 mmHg. Art.
  • U pacientov, ktorí dostávajú placebo, iba 3 mmHg. Art.

  Je potrebné pamätať na to, že cesnaková hypertenzia nie je liečbou voľby. Koreňová plodina iba mierne znižuje počet na tonometri (o 8–10 mmHg) a iba ak sa pravidelne používa v malých dávkach. Odborníci odporúčajú kombinovať zaradenie cesnaku do menu a užívať antihypertenzíva.

  Hypotenzia

  Súvisiaci článok: Zvyšuje šípka tlak?

  Na základe uvedených skutočností vyvstáva otázka, či cesnak môže byť hypotenzný, tj ľudia s nízkym krvným tlakom. Prirodzene je to možné, pretože zelenina nielen ovplyvňuje krvný tlak, ale tiež priaznivo ovplyvňuje množstvo ďalších orgánov a systémov tela. K jeho použitiu by malo dôjsť iba v dávke a nie tak často. Odporúča sa tiež používať suchý cesnak vo forme prášku, pretože jeho vlastnosti týkajúce sa krvného tlaku nie sú také výrazné.

  Arytmia

  Arytmia je patologický stav, ktorý sa prejavujenarušenie rytmu srdcového rytmu. Zneužívanie produktu je zakázané, ale bude užitočné zahrnúť do stravy malé množstvá, pretože chemické zloženie cesnaku predstavuje veľké množstvo makroprvkov a mikroprvkov potrebných pre srdcový sval.

  Možné poškodenie a kontraindikácie

  V prvom rade je dôležité zvoliť iba prírodný produkt. Je lepšie, ak sa cesnak kupuje na trhu, a nie v supermarketoch, kde sa teraz produkt dodávaný z Číny masovo dodáva. Čínsky cesnak sa vyznačuje svojou bielou farbou bez pridania akýchkoľvek inklúzií, má nízku hmotnosť a má vlastnosť, že sa veľmi dlho kazí. Je to kvôli ošetreniu produktu chlórom, ktorý je nebezpečný pre ľudské zdravie.

  Nadmerné používanie zeleniny môže viesť k bolesti hlavy, odvádzaniu pozornosti a bolesti v srdci. Je zakázané brať cesnak z vysokého krvného tlaku pacientom trpiacim peptickým vredom žalúdka a dvanástnika, ako aj počas exacerbácie gastritídy.

  Dráždivý účinok je možný aj na obličky, a preto je výrobok pri závažných patológiách renálneho aparátu kontraindikovaný. A tiež čerstvá cesnaková tinktúra a koreňové plodiny sú zakázané pri kriticky nízkom tlaku na pozadí hemoroidov, epilepsie, počas tehotenstva a laktácie.

  ​​

  Dôležité!Niektorí ľudia môžu mať individuálnu intoleranciu voči produktu, ktorá sa prejavuje alergickými reakciami. V takom prípade môže mať použitie cesnaku katastrofálne následky.

  Recepty pre pacientov s hypertenziou

  Cesnak na hypertenziu sa môže konzumovať ako čerstvý, tak varený, vyprážaný a pečený. Tepelné spracovanie prakticky neovplyvňuje chemické zloženie výrobku a jeho účinok na organizmus. Len pri sušení sa množstvo živín mierne znižuje. Na dosiahnutie maximálnej dávky alicínu sa musí cesnak nakrájať.

  Ak sa produkt konzumuje pri zvýšenom tlaku, odborníci odporúčajú zvoliť si pečenie alebo pridávanie do šalátov. Pečenie cesnaku okrem toho znižuje jeho dráždivý účinok na gastrointestinálny trakt a obličky a tiež znižuje pravdepodobnosť výrazného špecifického zápachu z úst. Maximálna odporúčaná denná dávka sú 2 kliny. Nasledujú recepty na prípravu ľudových liekov na báze cesnaku, ktoré sa používajú pri vysokom tlaku.

  Infúzia

  20 g vopred očistených klinčekov sa naleje do 300 ml vriacej vody. Liek je potrebné pripraviť večer, aby bola ráno pripravená infúzia. 15 minút pred hlavným jedlom musíte vypiť tretinu pohára. A tiež z dôvodu vysokého krvného tlaku sa odporúča infúzia mlieka a cesnaku.

  Na tento účel sa musí polovica koreňovej hlavy očistiť a rozdrviť, naliať 200 ml mierne teplého mlieka, dôkladne premiešať a trvať najmenej dve hodiny. Potom sa zmes odošle na chladné miesto a trikrát denne sa vyberie do lyžice na týždeň. Skladujte iba v sklenenej nádobe.

  Ccitrón

  Ošúpeme a prejdeme lisovanou polovicou hlavy cesnaku, potom nasekáme 2 citróny bez toho, aby sme z neho vybrali šupku. Skombinujte, dôkladne premiešajte a pošlite do sklenenej nádoby. Pridajte vriacu vodu (1,2 l) a trvajte na tom jeden deň. Potom dôkladne premiešajte vlákninu. Skladujte na chladnom mieste, trikrát denne si dajte polievkovú lyžicu. Liečba trvá najmenej mesiac.

  S citrónom a medom

  Vopred vyčistené 5 hláv koreňovej zeleniny nožom alebo pretlačené lisom. Skombinujte s litrom tekutého medu (nie kandizovaný!) A šťavou z desiatich citrónov. Miešajte a poslať na chladné, tmavé miesto na týždeň. Pravidlá prijímania:

  • vziať lyžičku;
  • urobte si minútovú prestávku;
  • si vezmite druhú čajovú lyžičku;
  • opäť minútovú prestávku;
  • užitie tretej čajovej lyžičky;
  • 1 minúta prestávky;
  • si vezmite štvrtú lyžicu.

  Dôležité!Podobný postup sa vykonáva iba raz denne.

  S mliekom

  Do smaltovanej nádoby nalejte 300 ml mlieka, potom pridajte olúpanú koreňovú hlavu a zapálte. Produkt bude pripravený, keď cesnak uvarený v mlieku zmäkne. Nechajte vývar vychladnúť, pretlačte gázou alebo jemným sitom. Urobte podobne ako predchádzajúci liek, ale v dvojtýždňovom kurze.


  Použitie akýchkoľvek ľudových prostriedkov musí byť dohodnuté s ošetrujúcim lekárom

  Nasledujúci recept s mliekom je nasledujúci. Nalejte pohár smotany a 2 šálky vody do smaltovaných jedál, nechajte variť. ďalejznížte teplo na minimum a pridajte 10 nasekaných strúčikov cesnaku a 40 g cukru. Po štvrťhodine vytiahnite sporák, nechajte vychladnúť a namáhajte. Užívajte 2/3 šálky dvakrát denne po dobu jedného mesiaca.

  Tinktúra

  Zloženie:

  • cesnaková hlava - šupka, každý strúčik rozdrvte nožom;
  • 400 ml vodky alebo zriedeného 70% etylalkoholu.

  Zmiešajte prísady v sklenenej nádobe a uložte na chladné miesto. Po 14 dňoch musíte vypustiť vodu a môžete ju použiť na odstránenie hypertenzie. Po pridaní do 50 ml teplého mlieka užite 10 kvapiek lieku trikrát denne. Vypite 200 ml prevarenej vody. Liečebný priebeh je najmenej jeden mesiac.

  Záver

  Na otázku, či cesnak zvyšuje alebo znižuje tlak, článok dostal jednoznačnú odpoveď. Rastlinná kultúra znižuje počet na tonometri, ale šetrne, bez toho, aby spôsobila prudký pokles. Ak sa pacient rozhodol, že jeho liečba hypertenzie by mala byť sprevádzaná použitím ľudových liekov, vrátane liečby na báze cesnaku, je dôležité poradiť sa so svojím lekárom, aby sa predišlo akýmkoľvek kontraindikáciám. Taktiež treba pamätať na to, že použitie cesnakovej tinktúry, odvarov, infúzií a použitie samotného produktu v čerstvej forme by malo nastať dávkované a v kombinácii s tradičnými liečebnými metódami.