Ako bezpečne odstrániť sršňové hniezdo v dome?

V moderných mestských bytoch sa spravidla inštalujú okenné systémy, ktoré zabraňujú vniknutiu lietajúceho hmyzu z vonkajšej strany. Existujú však letné rezidencie, v ktorých obyvatelia mesta odpočívajú a pripájajú sa k zdravému životnému štýlu. Život v krajine je ako idylka: čerstvý vzduch, vták, ovocie priamo zo stromu a zelenina iba zo záhrady. Je čas variť malinový džem. Zrazu - v podkroví je veľké „papierové“ hniezdo plné osy.

A potom sa na prvý pohľad úplne dobromyseľný a dobrosrdečný človek náhle stane začarovaným a nekompromisným torpédoborcom, ktorý sa všetkými prostriedkami snaží zničiť srsť hniezda. Používajú dichlorvos a petrolej, polyuretánovú penu a dymové bomby, mydlá na roztok a insekticídy, vedro s vodou a plazmový horák, po ktorom nasleduje výzva na ministerstvo pre mimoriadne situácie.

Ak sa pokúsite zastaviť paniku, môžete dokonca zhrnúť skúsenosti získané v nezmieriteľnom boji.

Spôsoby, ako sa zbaviť srsti hniezda

Pred rozhodnutím o tom, ako odstrániť sršne hniezdo, môže byť užitočné začať tým, že ho odhalíme, posúdime riziká av prípade nevyhnutnosti vojenskú operáciu, konáme podľa situácie. Všetky známe metódy sa zameriavajú na dve možnosti vystavenia: zničenie a nútené premiestnenie. To aj ďalšie z bezpečnostných dôvodov je najlepšie vykonať v období minimálnej aktivity hmyzu - v chladnom období alebo v extrémnych prípadoch v noci. V každom prípade potrebujete tesný ochranný odev, rukavice, najlepšie maskuvčelár.

Tvrdé opatrenia týkajúce sa ničenia

  • Na hniezdo sa opatrne hodí tesné plastové vrecko, ktoré sa potom oddelí od povrchu, na ktorý je hniezdo pripevnené, a potom sa vrecko rýchlo a pevne uzavrie. Spôsob zničenia obalu spolu so soketom závisí od predstavivosti výkonného umelca. Najčastejšie sa spaľujú v intenzívnom ohni ohňa alebo sú umiestnené do vedra a rozdrvené nákladom, naliate vriacou vodou.
  • Hniezdo hojne postrekuje petrolejom. Zo všetkých ropných produktov má najlepšiu penetráciu petrolej. Hniezdo sršne je vyrobené z "papiera" - dreva, drveného na dužinu a zlepeného slín. Kerozén veľmi rýchlo nasáva papier aj chitinózne telo osy a blokuje dýchanie. Hmyz, ktorý zasiahne petrolej, okamžite zomrie.
  • Ak je zásuvka na neprístupnom mieste, z ktorého je iba jedna zásuvka, použite penu. V takom prípade musíte zaistiť, aby bol otvor dôkladne vyfúknutý a aby nebola najmenšia medzera.
  • Dichlorvos a iné špeciálne prostriedky fungujú spoľahlivo iba vtedy, keď je možné hniezdo izolovať od vzduchu. Napríklad tesne po postriekaní pevne prikryte nádobou.

Humánne opatrenia týkajúce sa presídlenia

  • Na presídlenie rodiny osí je vyššie opísaná metóda s plastovým vreckom opísaná vyššie. Rozdiel je v tom, že posledná fáza rituálneho zabíjania je nahradená rituálnym prepožičaním života pretrepaním obalu. Samozrejme, stále v noci a predtým, ako sme sa čo najviac vzdialiliľudské biotopy.
  • V bezprostrednej blízkosti hniezda sa nachádza silne zapáchajúca agresívna látka. Môže to byť mletá červená paprika, umývadlo s rozriedeným Domestom alebo použitý olej vypustený z kľukovej skrinky vozidla. Vhodné sú aj insekticídy: s najväčšou pravdepodobnosťou povedú k úmrtiu mierne odlišnej povahy - vosy odletia na iné miesto.
  • Najlepším spôsobom, ako bezpečne odstrániť sršňové hniezdo v dome, najmä ak ide o letný dom, je čakať na zimu. V zime je hniezdo úhľadne oddelené od bodu pripojenia (rukavice však nebudú prekážať), je zničené. V nej stále nie sú živé osy. Potom sa miesto, kde bolo hniezdo, a pokiaľ možno všetko okolo, ošetrovalo insekticídmi alebo inými prostriedkami. Potom, na jar, keď sa z pamäti vrátili do svojho starého hniezda, keď ho neobjavili a nenašli atraktívne bývalé miesto, ženské osy odletia pri hľadaní priaznivejších podmienok.

Úloha osy pri biocenóze

Bolo by prinajmenšom naivným mylným presvedčením, že osa je biela, našuchorená a je zaujatá iba sladkým úsmevom okoloidúcich. Áno, nikto si to nemyslí, pretože od detstva vedia, že osy sú žlté v čiernych pruhoch, bzučia a bolestivo bodajú (ak nie sú opatrné). Ale to je celkom opodstatnené pre maximalizmus detí, bezprostrednosť a ospravedlnenie, primitívne vnímanie, keď sa objaví u dospelých, spôsobuje to ľútosť a frustráciu.

Okolo polovice časového intervalu medzi detstvom a mládežou, teda v škole,človek sa učí, že v prírode je všetko prepojené. Že rovnaké osy napríklad intenzívne kŕmia svoje larvy inými hmyzmi, vrátane tých, ktoré sú škodcami záhradných a záhradných plodín. Nakoniec, osy, hoci majú radi sladkosti, sú väčšinou dravcami svojej hlavnej špecializácie. Mnoho telies okrem toho leží larvy v telách húseničiek a chrobákov; a larvy, vyliahnuté, jedia svoje obete zvnútra.

Samice opúšťajú osy pred začiatkom chladného počasia. hniezda a nájsť odľahlé miesta na zimovanie. Všetci ostatní ľudia zomierajú. Je pravda, že s príchodom jari sa ženy snažia vrátiť do svojich starých hniezd. Osa je, rovnako ako všetky živé veci na tomto svete, súčasťou potravinového reťazca. Verí sa, že prirodzeným nepriateľom osy je iba jeden vták. Nie, nie škvrnitosť, ktorá sa hodí na včelách. Tento vták je jedlík včiel.

Ako dospelí väčšina ľudí zabudne alebo nechce vedieť, čo učili v škole. Len si pomysli, nejaký druh biocenózy; Tu je vážny problém: premnoženie osy! Úlohou programu je preto zbaviť sa osí hniezd. Medzitým osy nevedia, že to boli oni, ktorí si postavili svoje hniezdo na vašom území, a nie naopak. Nesnažia sa však zaútočiť na ľudí, pokiaľ ich, samozrejme, nevyprovokujú.

Ambície a realita

Evolúcia je pomalý proces, veľa vektorov a nepredvídateľná. V určitom štádiu, pravdepodobne relatívne nedávno, sa človek rozhodol, že už je dosťsa vyvinul a teraz sa môže vyhlásiť za kráľa prírody. A zároveň sa rozhodujte: čo je užitočné v prírode a čo je naopak škodlivé. Raz, v blízkosti svojho domu, vyspelý muž uvidel osu. Keď sa človek trochu zamyslel nad perspektívou spolužitia (v susedstve), presvedčil sa, že úľ sršne by sa mal odstrániť.

Niekto povie vývojovej osobe, aby sa upokojila a prestala mávať rukami (osy sú už nervózne): po prvé, neexistujú žiadne sršňové úle. Po druhé, keďže išlo o zámienku na presídlenie rodiny osy, nie je vôbec potrebné ich zabíjať. Ničenie jedného osika hniezda samozrejme ničí ekosystém. Ale v dôsledku ekonomických aktivít kráľa prírody takmer každý deň vymrie jeden druh z kráľovstva fauny a každý týždeň jeden druh z kráľovstva flóry.

Ak všetko pokračuje takým tempom, potom ... Nenechajte sa zmiasť ilúziou, že ľudia nakoniec zostanú na planéte v nádhernej izolácii. Ľudia zomrú a v žiadnom prípade nie úplne posledný. Aby sa tomu zabránilo, bolo by dobré sa naučiť, ako žiť v harmónii s prírodou, tj nechať ostatných žiť. Nezabíjajte ostrice!