Ako a ako liečiť zápal stredného ucha

Obsah

  Otitída je choroba súvisiaca s praxou ORL, vyznačuje sa zápalovým procesom v rôznych častiach ucha. Ochorenie sa môže objaviť u dospelých aj u detí, nikto pred tým nie je v bezpečí. Otorinolaryngológ, ktorý má vedomostnú základňu potrebnú na presnú diagnostiku, by mal liečiť zápal stredného ucha. Po diagnostickom vyšetrení lekár predpíše terapeutickú taktiku.

  Zápalový proces v uchu sa vyskytuje v dôsledku požitia mikróbov, ktoré zasa ovplyvňujú sliznicu a vyvolávajú výskyt opuchov a sekrétov inej povahy. Pacienti sa spravidla obávajú bolesti v ušiach, ktorých intenzita sa zvyšuje večer. To všetko môže sprevádzať horúčka, slabosť a bolesti hlavy.

  Choroby z nosa, nosohltanu, paranazálne dutiny, chrípka, podchladenie, trauma - to všetko a ešte oveľa viac môže viesť k rozvoju zápalového procesu v uchu.

  9. Liečebný proces zahŕňa celý rad opatrení, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od typu zápalového procesu, závažnosti choroby a vekovej kategórie.

  Ušné kvapky

  Farmaceutický priemysel ponúka široký výber liekov „pre každú chuť a farbu“. Mnoho liekov je analógom dlho známych a overených liekov. Takáto hojnosť je niekedy mätúca, pretože je ťažké rozhodnúť, ktorý z navrhovanýchlieky budú najlepšie. Pomerne často môžu mať tieto lieky podobné zloženie, líšia sa však výrobcami a názvami, v dôsledku čoho je zložité orientovať sa a urobiť správny výber. Preto je také dôležité poskytnúť výber lieku kvalifikovanej osobe.

  Mnohí si sú úplne istí, že ušné kvapky sú neškodným liekom. Ale rovnako ako si môžete pripraviť vynikajúcu večeru s kuchynským nožom, ale ak sa použije nesprávne, ublížte, takže ušné kvapky budú mať úžitok iba pri správnom používaní. V žiadnom prípade na všetky typy ušných chorôb nie je možné použiť kvapky, v niektorých prípadoch ich použitie dokonca môže poškodiť. Preto by sa liečba mala vykonávať pod prísnym dohľadom odborníka.

  Na dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku kombinujte použitie ušných kvapiek s antibiotikami.

  Na liečbu zápalu stredného ucha odborníci zvyčajne používajú kvapky troch skupín, a to:

  • kombinované kvapky, ktoré obsahujú glukokortikosteroidy;
  • antibakteriálne kvapky;
  • kvapky nesteroidných protizápalových látok.

  Médium na akútnu zápal stredného ucha by sa malo liečiť rýchlo a kompetentne, inak by sa tento proces mohol stať chronickým

  Anauran

  Tento liek sa používa na liečbu akútnych a chronických procesov v strednom a vonkajšom uchu. ,

  Kvapky sa kvapkajú do ušného kanálika pomocou pipety. U dospelých je liečebným režimom päť kvapiek dvakrát denne. V liečbeDeti majú mierne odlišné dávky - tri kvapky trikrát denne. Lekár môže upraviť liečebný režim na základe charakteristík každého pacienta.


  Anauranské ušné kvapky sú popredným predstaviteľom kombinovaných liekov obsahujúcich glukokortikoidy

  Anauran sa vo všeobecnosti používa zriedka ako lekárska liečba pre deti a tehotné ženy. Liek je dobre tolerovaný pacientmi, malé dávky lieku nespôsobujú žiadne vedľajšie účinky. Niektorí pacienti sa napriek tomu sťažovali na svrbenie, pálenie a olupovanie kože vonkajšieho zvukovodu.

  Sofradeks

  Tieto kvapky majú výrazné vlastnosti:

  • antibakteriálny účinok;
  • protizápalový účinok:
  • antialergický účinok.

  Sofradex je spravidla predpísaný na zápalový proces stredného ucha tri kvapky štyrikrát denne. Dávkovanie nemôžete zvýšiť sami. V niektorých prípadoch sa môžu ako vedľajšie účinky vyskytnúť alergické reakcie vo forme pálenia, svrbenia a bolesti v ušnom kanáliku.


  Kvapky Sofradexu sú určené na instiláciu uší a očí

  Sofradex je kontraindikovaný počas tehotenstva, dojčenia, novorodencov, ako aj osôb so zlyhaním obličiek alebo pečene.

  Otinum

  Kvapky sa týkajú jednotlivých liekov, ktoré obsahujú nesteroidné protizápalové látky. Otinum vštípne tri kvapky štyrikrát denne. Nezabudnite to ako súčasť tohto nástrojaderiváty kyseliny salicylovej, a preto by sa pri poškodení tympanickej membrány nemal liek nikdy používať. To môže viesť k zhoršeniu sluchovej funkcie.


  Na zápaly stredného ucha sú predpísané ušné ušné kvapky Otinum

  Normax

  Normax má široké spektrum antibakteriálnych účinkov. Priradiť to aj s hnisavými zápalovými procesmi ucha.

  ​​

  Alergické reakcie sa môžu vyskytnúť ako vedľajšie účinky, ak sa vyskytnú, prestaňte produkt používať a informujte svojho lekára.

  Antibiotiká pre zápal stredného ucha

  Nie je prípustné vyberať si antibiotiká sami: to, čo sa prejavuje pri jednom type zápalového procesu, môže byť škodlivé pre iné formy zápalu stredného ucha. Niektoré antibakteriálne látky majú navyše ototoxický účinok, preto by sa mali dodržiavať lekárske predpisy, aby sa nepoškodili.

  Napríklad v prípade akútneho zápalu stredného ucha sa predpisujú tieto antibiotiká:

  • amoxicilín. Liečivo má výrazné baktericídne a antibakteriálne vlastnosti;
  • ampicilín. Tento liek patrí k semisyntetickým penicilínom.

  A pri chronickom procese stredného ucha sa predpisujú tieto lieky:

  • ciprofloxacín. Liečivo patrí medzi fluórchinolíny a má široké spektrum svojich antibakteriálnych účinkov. Droga má množstvo svojich obmedzení, preto je jej nezávislé podávanie neprijateľné;
  • netilmicín súvisiaci s aminoglykozidmi. prostriedkypoužíva sa vo forme ušných injekcií.

  Každé antibiotikum môže spôsobiť dysbiózu, preto je dôležité kombinovať antibiotickú liečbu s probiotikami
  .

  Otitída a tehotenstvo

  Prečítajte si tiež: Ak ucho strieľa, potom liečte

  Charakteristickým rysom zápalu stredného ucha počas tehotenstva je to, že sa nemusí prejaviť po dlhú dobu. Tehotná žena môže cítiť mierne závraty, slabosť, môže to však pripísať fyziologickému stavu. Ale v noci sa klinická symptomatológia zosilňuje, teplota sa môže zvyšovať, bolesť v uchu kolíše od miernej, nenápadnej až po intenzívnu a pulzujúcu.

  Ale aj v noci u niektorých žien môžu byť takéto príznaky mierne. Preto je dôležité počúvať svoje telo, a ak sa objavia nejaké príznaky, ktoré sú alarmujúce, je lepšie si ho zahrať bezpečne a poradiť sa s lekárom.

  Otipax možno nazvať iba registrované kvapky, ktoré nepoškodzujú vývoj plodu. Kvapky patria do skupiny kombinovaných prípravkov a majú taký účinok na organizmus:

  • antiseptické vlastnosti;
  • protizápalový účinok;
  • analgetický účinok.

  Droga sa obvykle predpisuje najviac na desať dní. Kvapky sa aplikujú dvakrát až trikrát denne, štyri kvapky do každej zvukovej pasáže.


  Akákoľvek forma zápalu stredného ucha počas tehotenstva by sa nikdy nemala liečiť samostatne

  Alternatívna medicínazápal stredného ucha

  Liečbu zápalu stredného ucha je možné u dospelých liečiť rýchlo pomocou liekov, ale mnohí uprednostňujú jednoduchý, bezpečný, spoľahlivý, aj keď ešte dlhší spôsob, ako sa zbaviť choroby - ľudové lieky doma.

  Geranium

  Je potrebné vybrať list kvetu, opláchnuť ho dôkladne pod tečúcou vodou, potom ho zložiť do skúmaviek a opatrne vložiť do ušného kanálika. Geranium má lokálne anestetické a protizápalové vlastnosti.

  Médium s otitídou sa môže liečiť doma bez antibiotík, je však dôležité koordinovať svoje kroky s lekárom.

  Kalanchoe a aloe

  Tieto liečivé rastliny pomôžu aj pri pokročilých formách zápalu v uchu. Ak na alobale rastie aloe, musíte odrezať spodný list a vložiť ho do chladničky. Potom, čo ležal 24 hodín v chlade, sa z neho vytlačila šťava a namočil sa do gázy. Potom sa gáza vloží do zvukovej trubice vo forme turunduchki. Ak pestujete Kalanchoe, musí sa starostlivo nasekať. Výsledná suspenzia sa nanesie na tenkú vrstvu a vloží sa do ucha.

  Hnisavá zápal stredného ucha nie je vtip

  Najskôr odborníci odstránia hnisanie a potom si injekčne aplikujú liek. Proces môže byť komplikovaný poškodením ušného bubienka, v tomto prípade je použitie veľkého množstva ušných kvapiek neprijateľné, preto je dôležité striktne dodržiavať odporúčania lekára.


  Vo väčšine prípadov sa hnisavá zápal stredného ucha lieči antibiotikami

  Hnisavá zápal stredného ucha sa tiež môže liečiťpoužívanie receptov tradičnej medicíny, ale ide iba o podporné opatrenia. Napríklad, olúpaný strúčik cesnaku sa môže vložiť do boľavého ucha. Môžete tiež namočiť gázu s cibuľovou šťavou a pastu vo forme cibule a nasekanej cibule a nasekanej omáčky a zabaliť do gázy.

  Nemali by sme však zabúdať, že hnisavý proces je veľmi nebezpečný a samoliečba doma môže viesť k závažným komplikáciám.

  Exsudatívna zápal stredného ucha

  Exsudatívna zápal stredného ucha je pretrvávajúci závažný zápal zvukovej trubice a bubienka. Ochorenie sa vyvíja na pozadí tubo-otitídy a je charakterizované prítomnosťou serózneho mukózneho výtoku v ušnom bubienku.

  Prvým stupňom vývoja exsudatívneho zápalu stredného ucha je tubootitída, ktorá sa vyznačuje týmto:

  • katarálny zápal sliznice zvukovej trubice;
  • zhoršená funkcia ventilácie;
  • zníženie alebo zastavenie vzduchu v strednom uchu.

  Čím skôr sa začne liečba exsudatívneho zápalu stredného ucha, tým lepšie