Ako a ako liečiť seborrhea: čo lekári odporúčajú?

Seborrhea je narušenie normálneho fungovania mazových žliaz, ktoré sa vyznačuje zvýšenou sekréciou mazu, v dôsledku čoho sa zhoršujú antimikrobiálne vlastnosti kože - objavia sa všetky potrebné podmienky na vývoj infekcie. Toto ochorenie sa vyskytuje pomerne často, najmä u dospievajúcich počas puberty. Vývoj tejto patológie je mimoriadne nepríjemnou udalosťou v živote každého človeka. Preto by mal každý vedieť, ako liečiť seborrhea a čo je potrebné urobiť, aby sa tomu zabránilo.

Príčiny seborrhea

Bohužiaľ, doposiaľ neboli stanovené presné príčiny rozvoja tohto ochorenia, čo veľmi komplikuje jeho liečbu.

Existuje však niekoľko teórií výskytu seborrhey, z ktorých lekári na celom svete odporujú pri predpisovaní liečby.

Genetická predispozícia . Plnenie určitých funkcií mazovými žľazami, rovnako ako všetky ostatné orgány, je „programované“ samotnou prírodou na genetickej úrovni. Preto sa najčastejšie prejavuje seborrhea u detí, keď touto chorobou trpel aj jeden z rodičov;

Hormonálne faktory . Už dlho bolo pozorované, že seborrhea najčastejšie postihuje mužov, v súvislosti s ktorými vedci dospeli k záveru, že toto ochorenie priamo závisí od hladiny androgénov (mužských pohlavných hormónov) v ľudskej krvi. Prítomnosť segregácie u dospelého muža teda často naznačuje vývoj seminómu (alebo semenníkového nádoru). Ženy tiežhladiny androgénu sa môžu zvýšiť. Často sa to deje na pozadí problémov s vaječníkmi (polycystických, opuchov, atď.), Ako aj s obezitou.

Prítomnosť sprievodných chorôb . Seborrhea sa často vyskytuje ako komplikácia nasledujúcich chorôb:

 • Nádory pohlavných orgánov;
 • Parkinsonova choroba;
 • schizofrénia;
 • Nádor nadobličiek;
 • Epilepsia;
 • Infekčné poškodenie centrálneho nervového systému.

Okrem všetkých vyššie uvedených bodov existuje názor, že seborrhea sa vyvíja v dôsledku dlhodobého používania anabolických steroidov a hormonálnych liekov (najmä antikoncepcie).

Príznaky

Na včasné začatie liečby seboroickej dermatitídy musíte jasne poznať príznaky, ktoré sprevádzajú vývoj tohto ochorenia.

Za zmienku stojí, že seborrhea, ktorá sa vyvíja počas dospievania, takmer vždy odchádza sama osebe a jej priebeh nespôsobuje žiadne osobitné problémy. Avšak v drvivej väčšine ostatných prípadov choroba pokračuje chronicky s pravidelnými epizódami exacerbácie - taký kurz je pre mnohých ľudí dosť ťažké tolerovať.

Okrem toho je veľmi dôležité rozlišovať medzi suchou, mastnou a zmiešanou seborrhea. Zaobchádzanie s každou možnosťou si vyžaduje individuálny prístup. Hlavné príznaky rôznych typov seborrhea sú uvedené nižšie.

Mastná seborrhea

Vyznačuje sa mastnou, lesklou pokožkou so širokými pórmi. Navonok pripomína pomarančovú kôru. Sebum vyčnievajúce na povrch,má buď pastovitú alebo pastovitú konzistenciu. Mastná seborrhea spravidla postihuje tie oblasti kože, na ktorých sa nachádza najväčší počet mazových žliaz.

Ďalším dôležitým príznakom je silné lupiny. Jeho vzhľad je spôsobený adhéziou malých šupín epitelu na poškodenú oblasť pokožky hlavy. Je to kvôli hojnej sekrécii mazových žliaz. Mimochodom, u týchto ľudí sú vlasy mastnejšie oveľa rýchlejšie ako normálne;

Suchá seborrhea

Dochádza k zníženiu množstva vylučovaného mazu. Tento variant vývoja choroby sa najčastejšie vyskytuje u detí. U dospelých je to veľmi zriedkavé.

Pri suchom seborte nemá pokožka pacienta dostatok vlhkosti a podlieha silnému vysušeniu. Následne na poškodenej ploche praskne stratum corneum epitelu a potom sa odlupuje s malými mierkami.

Na rozdiel od mastných, pri suchej seborhei sa ľudské vlasy stanú suchými a veľmi krehkými, niekedy sa na koncoch objavuje štiepenie.

Tieto príznaky často spája tzv. Seborrhea vo forme červenkasto-ružových škvŕn na koži.

Okrem toho všetci pacienti zaznamenali nezvyčajný pocit „tesnosti“ kože a mierneho svrbenia, ako aj zvýšené množstvo malých lupín.

Komplikácie

Na prvý pohľad je táto choroba celkom neškodná. Avšak často seboroická dermatitída vedie k rozvoju závažnejších patológií. To platí najmä, keď ľudia berúrozhodnutie samostatne liečiť seborrhea pomocou ľudových prostriedkov bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.

Najbežnejšie komplikácie seborrhea sú:

 • Akné . Spravidla sa objavujú pri nesprávnom liečení mastnej seborrhea. V tomto prípade sú mazové kanáliky zablokované a vytvárajú sa podmienky na vývoj bakteriálnej infekcie - vyskytuje sa hnisavý zápal;
 • Seborrhický ekzém a dermatitída . Je to povrchový zápalový proces, ktorý je vyvolaný podráždením pokožky množstvom rozkladných produktov mazu.
 • Plesňové kožné lézie .

Ako liečiť seborrhea?

Ako už bolo uvedené, seboroická dermatitída môže byť buď nezávislým ochorením alebo jedným z príznakov iného ochorenia. A ak je v prvom prípade možné zbaviť seborrhea nasmerovaním všetkého úsilia do boja proti nemu a jeho prejavom, potom je potrebné v druhom prípade vyliečiť základné ochorenie a až potom (ak seborrhea nezmizne) bojovať proti tejto chorobe.

Prvá vec, ktorú treba urobiť, ak máte podozrenie na seborrhea, je konzultácia s nasledujúcimi lekármi:

  53. Androlog - muži; gynekológ - ženy;
 • dermatológ;
 • neuropatológ;
 • Endokrinológ.

Ďalšou vecou, ​​ktorú môžete urobiť, je vytvoriť si vlastnú stravu, ktorá bude zahŕňať celý komplex vitamínov a ďalších látok, ktoré telo denne potrebuje. Je však potrebné si uvedomiť, že pri seboroge by maloostro obmedziť používanie týchto potravín:

 • všetky druhy sladkostí;
 • vyprážané jedlo;
 • Slané potraviny;
 • Soľ;
 • Pikantné korenie.

Okrem toho je potrebné viesť správny životný štýl vrátane vzdania sa alkoholu a fajčenia.

Hlavné ošetrenie

Liečba seborohy je pomerne dlhá a náročná úloha, ktorá do veľkej miery závisí nielen od lekára, ale aj od pacienta. Osoba by sa mala v plnej miere riadiť pokynmi špecialistu a neodstupovať od nich o jeden krok počas celého obdobia liečby. Len v tomto prípade bude výsledok pozitívny.

A teraz priamo na liečbu predpísanú lekárom.

Ako liečiť suchú segregáciu?

V takejto situácii sa používa kyselina salicylová, všetky druhy zlúčenín síry, masti Persalan a Medis a emulzia chinej kôry.

Krémy s vitamínom F majú dobrý účinok, pomáhajú znižovať suchú pokožku, zvyšujú jej elasticitu, zlepšujú cirkuláciu lymfy a krvi a zvyšujú obsah tuku v povrchových vrstvách pokožky.

Ďalej sa prideľujú tieto opravné prostriedky:

  73) Aevit;
 • biotín;
 • karatolín;
 • 3% apikolová masť;
 • Propolis;
 • Potraviny obsahujúce veľké množstvo mastných kyselín (rastlinný, sójový, kukuričný a rastlinný olej).

Lekári okrem všetkých vyššie uvedených odporúčajú umývať vlasy najviac 1-2 krát za 14 dní. Okrem toho, predtým (1 - 2 hodiny) by sa mal namazať lopatka na hlave alebo ricínový olej.

Ako liečiť mastnú seborrhea?

Lekári odporúčajú lubrikovať pokožku alkoholovými roztokmi, medzi ktoré patrí rezorcinol, síra, kyselina salicylová a niekedy éter. Používa sa tiež tinktúra nechtíka, pleťová voda s prídavkom konvalinky a hloh, „Persalan“.

Hlava sa musí umyť raz týždenne, aj keď sa objavilo veľké množstvo mastných šupín. Inak sa pokožka často stáva príliš suchou a bez tuku, t.j. zvyšuje sa jej podráždenosť a baktericídne vlastnosti sa znižujú.

Okrem toho u niektorých ľudí neustále odmasťovanie pokožky stimuluje mazové žľazy. V takýchto prípadoch sa odporúča pridať do alkoholových roztokov olej na utretie pokožky alebo ich úplne nahradiť tekutými emulznými krémami, ktoré zahŕňajú olejový roztok retinolu. Prírodné náhrady, ako napríklad výrobky z kyseliny mliečnej (napríklad jogurt), si tiež dobre poradia s úlohami.

Ak je potrebné liečiť seborrhea hlavy, je lepšie použiť tieto látky:

 • antibakteriálne látky, ktoré obsahujú oktopyrox alebo pyritón zinočnatý;
 • protiplesňové šampóny (s ketokonazolom);
 • šampóny s bylinnými výťažkami;
 • 89. Exfoliačné s pridaním síry a kyseliny salicylovej.

Prevencia

Je oveľa ľahšie zabrániť výskytu seborrhea ako neskôr ho liečiť. Na tento účel sa musia dodržiavať tieto odporúčania:

 • Trvalá a dôkladná starostlivosť o pleť. A stačí použiťosvedčená a vhodná kozmetika;
 • Pravidelne sa musí podrobiť liečeniu vitamínom. Najbežnejšími drogami sú Duovit, Vitrum, Centrum atď .;
 • Pivovarské droždie by sa mali z času na čas konzumovať ako sú zdrojom veľkého množstva aminokyselín, vitamínov a minerálov.