Ako a ako liečiť myozitídu

Obsah

  Myositis je rozsiahla skupina patológií charakterizovaná poškodením kostrových svalov akútnym alebo chronickým zápalovým procesom. Pri diagnostike pacientov sa lekári stretávajú s určitými ťažkosťami v dôsledku podobnosti symptómov choroby so znakmi medziobratlovej hernie alebo osteochondrózy. Príčiny myozitídy sú rôzne, rovnako ako miesta lokalizácie bolestivých pocitov. Pri absencii lekárskeho zásahu sa zdravotný stav človeka vážne zhoršuje - rozsah pohybov kĺbov je obmedzený, svalová slabosť sa zvyšuje. Pred liečbou myozitídy sa pacientovi predpíšu laboratórne a inštrumentálne štúdie, ktorých výsledky pomôžu zistiť faktor, ktorý vyvolal zápal svalov.

  7. Základné princípy liečby

  Lekári sa neunavia varovaním pred nebezpečenstvom samoliečby, potrebou včasnej diagnostiky a liečby. Platí to najmä pri liečbe myozitídy, čo vyvoláva vážne následky. Spravidla platí, že keď sa na krku alebo chrbte objaví bolesť, osoba aplikuje na postihnuté miesta otepľovaciu masť a omotá sa v teplý šál. To je absolútne zbytočné, ak sa parazitárne červy rozmnožené v gastrointestinálnom trakte stali príčinou patológie.

  Neuropatológovia uplatňujú integrovaný prístup, ktorý si vyžaduje použitie niekoľkých druhov liečby:

  • symptomatický, používa sa na zníženie závažnosti silnej bolesti a na obnovu pohyblivosti kĺbov;
  • etiotropné na odstránenie príčiny zápalového procesu (helmintické invázie, autoimunitné ochorenia);
  • patogénne, ktoré pomáha obnoviť organizmus, odhaliť a liečiť komplikácie spôsobené myozitídou.

  Terapeutické režimy zahŕňajú lieky, ktoré majú rôzny účinok na ľudské telo. Používajú sa antihistaminiká, protizápalové lieky a lieky proti bolesti, antispasmodiká, svalové relaxanciá, glukokortikosteroidy. Neuropatológovia predpisujú pacientom na urýchlenie regenerácie zvýšenie účinnosti liečby myozitídy u dospelých detí

   .
  • užívanie farmakologických prípravkov v kapsulách, dražé, tabletách;
  • použitie zahrievacích gélov, mastí, krémov, balzamov;
  • vykonávanie fyzioterapeutických postupov.

  V dôsledku zápalového procesu tvoria kostrové svaly tesnenie, ktoré po stlačení spôsobí silnú a silnú bolesť. V takýchto prípadoch nie je možné užívať tabletky. Pacientom sú predpísané lieky na intramuskulárne a intravenózne podanie. Ak nie je pozitívny výsledok konzervatívnej liečby, uskutočňujú sa chirurgické operácie.

  Vitamíny sa odporúčajú pacientom počas liečby akútnej alebo chronickej myozitídy

  .

  Ako začať liečbu

  Lekárske odporúčania pomôžu liečiť akýkoľvek typ myozitídy doma. V počiatočných dňoch liečby by mal pacient sledovať lôžko. To nie je ťažké, pretože pri najmenšom pohybe osobyvyskytne sa piercing. Čo iné pomôže zmierniť stav osoby:

  • je potrebné vylúčiť z diéty potraviny s vysokým obsahom tukov, solí a korenín, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú metabolizmus;
  • by mali pacientovi dať najmenej dva litre čistej stojatej vody na vymytie medziproduktov a konečných produktov zápalového procesu;
  • aspoň počas trvania liečby je potrebné prestať fajčiť a piť alkoholické nápoje;
  • je potrebné vyhnúť sa akejkoľvek fyzickej námahe, a to aj pri menších bolestiach;
  • , aby lekári doplnili zásoby vitamínov a minerálnych zlúčenín, odporúčajú postupný príjem Vitrum, Selmevit, Complivit, Supradin, Macrovita.

  Použitie vyhrievacích doštičiek, ktoré zahrievajú a rozptyľujú vonkajšie výrobky, je možné iba podľa predpisu neurológa. Ak v tele pokračuje hnisavý infekčný proces, tieto lieky spôsobia komplikácie.

  Terapeutické masti

  Nesteroidné protizápalové lieky na vonkajšie použitie pomôžu vyliečiť myozitídu. Účinné látky týchto výrobkov prenikajú priamo do poškodených svalov. NSAID zastavujú zápal, odstraňujú bolesť a opuch susedných mäkkých tkanív. Vonkajšie látky vykazujú menej vedľajších účinkov a majú malý počet kontraindikácií v porovnaní s liekmi na vnútorné použitie. Doma sa na liečbu myozitídy používajú tieto masti:

  • Diclofenac,
  • Ibuprofen,
  • Ortophen,
  • Indometacin,
  • Meloxicam.

  Dobre zavedené pri liečbe mastí myozitídy prírodnými prísadami. Apisartron zahŕňa včelí jed, ktorý má lokálne dráždivý, analgetický a protizápalový účinok. A masť Viprosal obsahuje jed gyurzy, kyselinu salicylovú, gáfor a terpentín na ďasná. Niekoľko minút po aplikácii externého činidla sa stav pacienta zlepší, bolesť zmizne a normalizuje sa pohyblivosť kĺbov.

  Vonkajšie lieky s prírodnými zložkami, ako je včelí alebo hadí jed, pomôžu vyliečiť myozitídu

  .

  Gély navonok

  Pri predpisovaní liekov na liečbu myozitídy zadných svalov neuropatológovia uprednostňujú gély. Na rozdiel od mastí sú také prostriedky takmer úplne absorbované pokožkou, majú účinný systémový účinok. Okrem toho sa gély ľahko nanášajú a na odevoch nezanechávajú mastné stopy. Pri výbere lieku lekár zohľadňuje stupeň rozvoja zápalového procesu, štádium a typ myozitídy. Napríklad pri liečení chronického ochorenia sa odporúča používať homeopatické prostriedky na prevenciu recidívy. A akútna forma myozitídy vyžaduje použitie gélov s prísadami, ktoré rýchlo zastavia bolesť a zápal.

  Medzi najúčinnejšie lieky patria:

  • Fastum gél. Účinná zložka liečiva, ketoprofén, má protizápalové a analgetické účinky;
  • Hlboká pomoc. Zloženie géluZahrnuté sú levomentol a ibuprofén. Po aplikácii na zapálené oblasti sa závažnosť bolesti zníži v dôsledku rušivých a protizápalových vlastností lieku;
  • Traumelle S. Kombinovaný homeopatický liek obsahuje výťažky liečivých rastlín. Po použití gélu v priebehu kurzu sa postupne obnovujú poškodené svaly a zvyšuje sa miestna imunita.

  Pri liečení myozitídy sa voltaren aktívne používa vo forme 1% a 2% gélu. Účinnou látkou vonkajšej látky je diklofenak. Priamo ovplyvňuje zápalové zameranie, zastavuje opuch a bolesť. Po jednej aplikácii stuhnutosť pacientov zmizne.

  Antibiotická terapia

  Použitie antibiotík je nevyhnutné na liečbu myozitídy vyvolanej patogénnymi baktériami. Denné a jednorazové dávky antibakteriálnych činidiel, ako aj trvanie terapie počas kurzu, určuje ošetrujúci lekár. Pred predpísaním liekov sa vykoná laboratórna štúdia biologických vzoriek pacienta s cieľom identifikovať typ patogénov myozitídy a ich citlivosť na antibiotiká. Je to tieto parametre, ktoré neuropatológ berie do úvahy pri menovaní.

  Rýchlo a účinne eliminuje zápalový proces, také lieky:

  • penicilíny - amoxicilín, amoxiclav, augmentín, panklav, ampicilín;
  • makrolidy - Josamycín, Azitromycín, Sumamed, Erytromycín;
  • tetracyklíny a cefalosporíny - ceftaxón, cefalexín, cefotaxím.

  Akútna a chronická myozitída dobre reaguje na liečbu jedným antibakteriálnym liekom. V závislosti od závažnosti patológie sa môžu použiť tablety, kapsuly alebo roztoky na parenterálne podanie. Pretože všetky antibiotiká negatívne ovplyvňujú stav črevnej mikroflóry, neuropatológovia predpisujú lieky s laktobacilami súčasne.

  Myozitídy spôsobené patogénnymi baktériami sa môžu liečiť antibiotikami

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Akýkoľvek zápalový proces v ľudskom tele môže spôsobiť príznaky všeobecnej intoxikácie. Medzi ne patrí prudký nárast telesnej teploty, dyspeptické poruchy, bolesť svalov a kĺbov. Nesteroidné protizápalové lieky v tabletách, kapsulách alebo injekčných roztokoch pomôžu zmierniť stav pacienta:

  • Meloxikam,
  • nimesulid,
  • Ibuprofen,
  • diclofenac,
  • indometacín.

  NSAID majú komplexný vplyv na organizmus - odstraňujú bolesť, znižujú teplotu a zastavujú zápal. Tieto lieky nie sú predpísané pre pacientov s patológiou gastrointestinálneho traktu kvôli schopnosti poškodiť sliznice. Liečba NSAID v priebehu liečby nevyhnutne sprevádza použitie inhibítorov protónovej pumpy: pantoprazol, rabeprazol, omeprazol.

  Svalové relaxanciá

  Drogy používané na liečburelaxácia kostrových svalov, ktorých kŕč spôsobil silnú bolesť svalov. Neuropatológovia zriedka predpisujú svalové relaxanciá kvôli širokému spektru ich pôsobenia. Užívanie tabliet alebo intramuskulárna injekcia môže spôsobiť nepohodlie u pacienta v dôsledku uvoľnenia všetkých kostrových svalov. Preto sa použitie svalových relaxancií na liečenie myozitídy zvyčajne nevykonáva. Tieto lieky sa môžu používať iba pri silnom svalovom spazme:

  • Baclofen,
  • Midokalm,
  • Tizanidín,
  • Sirdalud.

  Po absorpcii aktívnych zložiek sa inhibujú impulzy v nervových zakončeniach. Zmiernenie kŕčov blokovaním mono- a polysynaptických reflexov pomáha rýchlo eliminovať bolestivé pocity. K zvýšeniu motorickej aktivity pacienta dochádza tiež v dôsledku lokálneho anestetického pôsobenia, zníženia opuchu a normalizácie krvného obehu v poškodených svaloch.

  Myozitídu z parazitickej etiológie je možné liečiť iba pomocou antihelmintík

  Liečba myozitídy spôsobenej hlístami

  Niektoré druhy červov sa neobmedzujú iba na parazitáciu v čreve, ale šíria sa do svalového tkaniva. Aktívne rozmnožovanie parazitických červov spôsobuje zápal. Echinococcus, bravčové a hovädzie tasemnice v priebehu svojho života uvoľňujú toxíny, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú nielen svalové vlákna, ale aj celé ľudské telo.

  Druh sa určuje v laboratóriučervami na výber liečebných metód.

  Najbežnejšie sa používajú tieto antihelmintické lieky:

  • Dekaris,
  • Nemazol,
  • Vermox,
  • Albendazol.

  Ak sú predpísané suspenzie alebo tablety neúčinné, nahradia sa látkami s inými účinnými látkami. Parazitárne červy vyvolávajú vznik alergických reakcií. Používanie antihistaminík zníži ich závažnosť:

  • Suprastin,
  • Loratadin,
  • Diphenhydramine,
  • Tavegil,
  • Tsetrin.

  V niektorých prípadoch lekári predpisujú enterosorbenty (aktívne uhlie, Smectu, Polysorb) a preháňadlá (Forlax, Duphalac, Lactusan) na rýchle liahnutie vajíčok, lariev a dospelých parazitických červov.

  Hormonálne lieky

  Pri niektorých chorobách imunitný systém vytvára protilátky proti vlastným bunkám tela a rozpoznáva ich ako cudzie proteíny. Autoimunitné patológie spôsobujú polymyozitídu a dermatopolymyozitídu. V druhom prípade zápalový proces ovplyvňuje nielen svaly, ale aj pokožku. Ošetrujúci lekár musí na liečbu takejto myozitídy predpísať pacientom glukokortikosteroidy:

  • Prednizolón,
  • metylprednizolón,
  • hydrokortizón,
  • dexametazón.

  Na začiatku liečby sa tieto hormonálne prípravky používajú vo vysokých dávkach a potom sa použité množstvo postupne znižuje. Takáto schéma je potrebná na prevenciu „syndrómu“stiahnutie z trhu “, charakteristika glukokortikosteroidov. Hormonálne lieky rýchlo zastavia zápal, odstránia bolesť a ďalšie negatívne príznaky autoimunitných chorôb.

  Napriek vysokej účinnosti sú glukokortikosteroidy predpisované zriedkavo kvôli veľkému počtu závažných kontraindikácií a vedľajších účinkov. Hormonálne lieky sú súčasťou blokád, ktoré spôsobujú u pacientov s ťažkou bolesťou anestetiká Lidokain, Novokain. Takéto postupy znižujú závažnosť bolesti a zastavujú šírenie zápalového procesu.

  Klasická alebo akupresúrna liečba chronickej myozitídy

  Terapeutická masáž

  V prípade akejkoľvek formy myozitídy by masáž mala byť vykonávaná odborníkmi iba v štádiu regenerácie. Inak manipulácia spôsobí silnú bolesť v dôsledku zapálených kostrových svalov. Počas masáže sa ovplyvňujú poškodené oblasti a všetky oddelenia chrbtice. Na začiatku liečebného postupu sa špecialista zahreje a rozotrie svaly a pripraví ich na blížiace sa zaťaženie. Výsledkom masáží je:

  • zlepšený krvný obeh;
  • zmiernenie kŕčov;
  • zlepšila pohyblivosť kĺbov.

  Svalové pečate charakteristické pre myozitídy postupne miznú. Kyslík, biologicky aktívny a živiny začínajú prúdiť do spastických tkanív spolu s krvou. Na liečbu chronickýchmyositis použil tieto manuálne techniky:

  • lymfatická drenážna masáž. Počas procedúry sa svalové tkanivo uvoľňuje, z čoho sa hromadia toxíny a toxické zlúčeniny. To sa stáva dôvodom na zvýšenie miestnej imunity, zlepšenie krvného obehu a inerváciu svalových vlákien, čím sa eliminuje stagnácia svalov;
  • akupresúra. Manipulácia umožňuje normalizovať prísun krvi do svalového tkaniva a eliminovať ich zvýšený tonus. Metabolizmus sa začína zrýchľovať, opuchy sa rozpúšťajú.

  Lekárske kliniky nedávno navrhovali liečbu chronickej myozitídy pomocou elektromasáže a vibračnej masáže. Terapeutické manipulácie normalizujú fungovanie celého muskuloskeletálneho systému.

  Fyzioterapeutické cvičenia

  Všetky typy myozitídy, najmä cervikálna myozitída, sa úspešne liečia farmakologickými liekmi, ale terapia môže trvať dlho. Neuropatológovia odporúčajú zrýchliť regeneráciu pravidelnými cvičeniami. Pomôžu udržať pôvodný svalový tonus, zvýšiť výdrž. Telesná výchova slúži ako vynikajúca prevencia predčasnej svalovej atrofie a zabraňuje recidíve chronickej myozitídy. Je potrebné iba mierne zvýšiť pohybovú aktivitu a môžete zabudnúť na neznesiteľné bolesti nôh, dolnej časti chrbta, krku po dlhú dobu. Odborníci odporúčajú:

  • Je potrebné začať cvičiť s povinným zahrievaním. Svaly sa zahrievajú, do nich začína prenikať krv, zvyšuje sa kontraktilita srdca;
  • počas výcviku by maliVyhnite sa veľkému zaťaženiu. Triedy by mali byť zábavné, nemali by spôsobovať nepohodlie;
  • Po tréningu sa telo musí zotaviť. Pred začatím práce je potrebné chodiť pomaly alebo ľahnúť, aby sa normalizoval pulz a dýchanie.

  Neexistuje žiadny konkrétny súbor cvičení na liečenie myozitídy. Tréner ju vyberie individuálne pre každého pacienta so zameraním na lokalizáciu a stupeň diagnostikovaného poškodenia.

  Fyzioterapeutické postupy účinne odstraňujú bolesť v akejkoľvek forme myozitídy

  .

  Fyzioterapeutické postupy

  Skúsení neuropatológovia uprednostňujú liečbu chronickej myozitídy krku, nôh alebo rúk viac ako len liečivami. Zároveň sú pacientom predpísané fyzioterapeutické procedúry. Najúčinnejšie pre myozitídu sú nasledujúce manipulácie:

  • reflexológia na obnovenie tonusu kostrového svalstva;
  • vákuová terapia normalizuje prísun poškodených vlákien do krvi molekulárnym kyslíkom, živinami, mikroelementmi:
  • magnetoterapia sa vykonáva na stimuláciu miestnej imunity a odstránenie bolesti;
  • laserová terapia odstraňuje opuchy všetkých tkanív a zápaly kostrových svalov;
  • kinezioterapia je fyzioterapeutický zákrok, ktorý je indikovaný pre pacientov aj s akútnou myozitídou. Špeciálne náplasti pomáhajú znižovať zaťaženie svalovvýskyt silnej bolesti.

  Pri liečení myozitídy sa elektroforéza zriedka nevyžaduje. Táto manipulácia vám umožňuje dodávať roztoky farmakologických liekov (NSAID, anestetiká, antispasmodiká) priamo do oblastí postihnutých zápalom. Tento postup pomáha výrazne urýchliť zotavenie a rýchlo znížiť závažnosť príznakov.

  Ľudové lieky sa pri liečbe myozitídy používajú iba v období rehabilitácie. Liečivé rastliny nie sú schopné ničiť patogénne baktérie, liečiť autoimunitné ochorenia. Pri zápale svalov pomôže okamžité odvolanie sa na lekárske zariadenie. Po úplnom vyšetrení sú pacientom predpísané liečebné postupy liečivami potrebnými pre konkrétny typ patológie.