Ako a ako liečiť kŕčové žily na nohách?

Kŕčové žily alebo kŕčové žily sú expanzia jednej alebo viacerých povrchových žíl, ktorá je sprevádzaná narušením ich prietoku krvi a takmer úplnou dysfunkciou žilových chlopní. S touto patológiou sa tvar a elasticita žíl významne mení.

Najčastejšie sú kŕčové žily pozorované na dolných končatinách. Okrem toho sa pri vyšetrení ľahko zistia zmenené a hypertrofické cievy vo forme viacerých uzlov aj voľným okom. Rýchlosť prietoku krvi v týchto žilách je výrazne spomalená, čo často vedie k tvorbe krvných zrazenín v nich. A pri nedostatočnej výžive pokožky sa na nich môžu objaviť aj trofické vredy.

Je teda zrejmé, že nechať náhodné ochorenie je mimoriadne nebezpečné. Ako potom liečiť kŕčové žily na nohách? To sa bude diskutovať v dnešnom článku. Najprv však musíte pochopiť príčiny a príznaky choroby.

Príčiny kŕčových žíl v dolných končatinách

Kŕčové žily sú zvyčajne spojené so znížením elasticity žilových stien a /alebo chlopní, ktoré prestávajú zvládať svoje funkcie, čo vedie k stagnácii krvi. Vývoj tohto ochorenia môže byť tiež vyvolaný tehotenstvom, obezitou, predĺženým státím, nosením tesných pančúch a vrodenými chybami spojivového tkaniva.

Príznaky kŕčových žíl na nohách

Hlavný príznakkŕčové žily - výskyt nodulárneho opuchu a vystupovania pozdĺž žíl dolných končatín. Okrem toho môže byť pacient narušený silnou bolesťou a ťažkosťami v nohách, niekedy sa k tomu pripája pocit pálenia pozdĺž žíl. V závažných prípadoch je možné diagnostikovať kŕče nôh a bližšie k večeru - ich opuch. Po niekoľkých dňoch môže koža na dolnej časti nohy stmavnúť a zhustnúť.

V závažných prípadoch ochorenia sa môžu na koži objaviť vredy a steny postihnutých žilových ciev sa samy zapália a spontánne sa upchajú krvnými zrazeninami. V konečnom dôsledku to vedie k rozvoju hrozivých chorôb, ako je trombóza alebo tromboflebitída.

V ktorých prípadoch by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc?
Človek by sa mal pokúsiť o stretnutie s lekárom čo najskôr, ak sa k obvyklým príznakom kŕčových žíl pripoja:

 • Zintenzívnenie bolesti do tej miery, že človek nemôže vôbec chodiť. V tomto prípade je pokožka nôh spravidla veľmi horúca a hustá na dotyk;
 • Náhla dýchavičnosť, slabosť a pocit nedostatku vzduchu;
 • Odkrvovanie akejkoľvek intenzity z oblasti poškodených žíl.

Diagnóza

Ak sa zistia prvé príznaky choroby, konzultujte s vaskulárnym chirurgom vždy, keď je to možné. Ak to nie je možné z jedného alebo druhého dôvodu, musíte sa porozprávať so svojím ošetrujúcim lekárom-terapeutom, aby poskytol odporúčanie zdravotníckemu zariadeniu, v ktorom špecialista navaskulárne choroby (fleboológ).

Tento špecialista okrem všeobecných skúšok a osobitných skúšok pri menovaní zvyčajne predpisuje aj tieto diagnostické vyšetrenia:

 • duplexné skenovanie žíl alebo ultrazvuk žíl;
 • Kontrastná venografia.

Ako liečiť kŕčové žily?

Liečba kŕčových žíl vždy zahŕňa komplexnú liečbu s použitím konzervatívnych aj chirurgických metód.

Konzervatívna liečba

Boj proti kŕčovým žilám bez chirurgického zákroku je možný iba v počiatočných štádiách vývoja choroby, keď stále neexistujú závažné príznaky a nie je dôvod na obavy z možných komplikácií. Takáto technika zahŕňa:

 • diéta;
 • Špeciálny súbor cvičení;
 • Kompresia a liečba drogami.

Strava

Veľmi často ľudia s vysokým indexom telesnej hmotnosti trpia kŕčovými žilami, aby ste sa s týmto ochorením vyrovnali, mali by ste dodržiavať diétu, ktorá môže pomôcť človeku bez zvláštnych psycho-emocionálnych stresov. schudnúť. Spravidla je preto potrebné opustiť všetky druhy sladkostí a potravín, ktoré obsahujú veľké množstvo rastlinnej vlákniny.

Fyzická príprava

Ďalším bodom, ktorý treba venovať pozornosť, je fyzická príprava osoby. Aby ste sa zbavili príznakov kŕčových žíl alebo aspoň spomalili ich progresiu, mali by ste postupne zvyšovať svoju fyzickúvýcvik. Ideálne pre toto: ranné a večerné prechádzky, plávanie a súbor špeciálnych cvičení, ktoré by sa mali vykonávať pod vedením špecialistu na cvičebnú terapiu.

Hneď by som chcel poznamenať, že pri tejto chorobe sa neodporúča návšteva kúpeľov, parných kúpeľov, horúcich kúpeľov a stúpania nôh. Všetky tieto postupy zvyšujú prietok krvi do dolných končatín, kde je už pozorovaná jej stagnácia.

Kompresná terapia

Rozširovanie žíl je možné liečiť pomocou elastických obväzov a špeciálneho úpletu (podkolienky, pančuchy a pančucháče). Musia sa nosiť celý deň a odstraňovať iba pred spaním.

Používanie týchto výrobkov výrazne zvyšuje tón žíl a zlepšuje aj prietok krvi v nohách. Dlhodobé používanie elastických bandáží umožňuje pacientom úplne vylúčiť alebo aspoň oslabiť závažnosť príznakov kŕčových žíl a tiež výrazne spomaliť progresiu ochorenia.

Drogová terapia

Ako liečiť lieky na žily dolných končatín? Farmakoterapia kŕčových žíl zahŕňa použitie nielen tabliet, ale aj lokálnych prípravkov (gély, masti, krémy), aby sa odstránili príznaky choroby a zabránilo sa jej komplikáciám.

Nezabudnite, že akékoľvek farmakologické prípravky môžete používať iba podľa predpisu lekára, pretože v opačnom prípade existuje určité riziko zhoršenia priebehu tohto ochorenia.

Hlavné skupiny drog ,používa sa na liečbu kŕčových žíl dolných končatín:

 • venotoniká alebo lieky, ktoré zvyšujú žilový tonus a zlepšujú odtok žíl (Antistax, Venitan, Flebodia, Detralex);
 • Lieky, ktoré podporujú riedenie krvi a zabraňujú zrážaniu krvi (Lyoton gél, trombofob, Venolife, Curantil, Trental);
 • Protizápalové lieky (Diclofenac, Aertal).

Chirurgická liečba kŕčových žíl

Chirurgická intervencia je najradikálnejšou metódou, ktorá sa používa, keď sú všetky ostatné metódy kontroly neúčinné.

Táto operácia spočíva v odstránení patologicky zmenených žíl prostredníctvom malých rezov v koži. V pooperačnom období sú pacienti opatrne obviazaní a po niekoľkých hodinách sú už schopní urobiť prvé kroky.

Existuje tiež veľké množstvo alternatívnych spôsobov liečby tejto choroby. Nie všetky sú však úplne bezpečné, pretože ešte neprešli klinickými skúškami.

Prevencia

Prevencia choroby je vždy jednoduchšia ako jej neskoršia liečba. Preto je lepšie začať prevenciu kŕčových žíl v mladom veku. Na tento účel sú potrebné iba tieto odporúčania:

 • Športu (plávanie, chôdza, beh) je potrebné venovať čo najväčšiu pozornosť;
 • Pri práci v stoji by ste si mali dať každé 2 hodiny prestávku, počas ktorej môžete chodiť na pätách a potom na nohách;
 • Po ťažkom obdobína sprchu sa odporúča fyzická aktivita alebo pracovný deň;
 • Na konci tehotenstva by tehotné ženy mali nosiť špeciálne pletené pančuchy.