Ako a ako liečiť faryngitídu?

Obsah

  Bolesť v krku môže spôsobiť veľké nepohodlie. Faryngitída je najčastejšie spôsobená vírusovou infekciou, v takom prípade sa nevyžaduje špeciálna liečba. Existujú aj prípady, keď je choroba spôsobená baktériami. Akútna bakteriálna faryngitída môže byť nebezpečná pre ľudské zdravie, preto by ste mali rozumieť tomu, ako liečiť faryngitídu u dospelých a detí.

  Akútna faryngitída

  Najprv sa uistite, že máte akútnu faryngitídu. Bolesť v krku môže byť príznakom rôznych chorôb. Bakteriálny zápal hrdla bude sprevádzaný takýmito príznakmi: horúčka, kožné vyrážky, zväčšenie krčných lymfatických uzlín, začervenanie mandlí s charakteristickým bielym poťahom.

  Nezavádzajte autodiagnostiku a liečbu, je dôležité poradiť sa so špecialistom.

  Antibakteriálna terapia

  Antibiotiká pomôžu liečiť faryngitídu u dospelých. Najskôr je však potrebné podstúpiť diagnostickú štúdiu, a ak preukáže prítomnosť bakteriálnej mikroflóry, potom by sa antibakteriálne látky mali zameriavať na boj proti streptokokovej infekcii.

  Odborníci najčastejšie predpisujú penicilínové alebo cefalosporínové prípravky. Trvanie liečby závisí od konkrétneho lieku, najčastejšie priebeh trvá asi desať dní.

  Toto ochorenie môže byť komplikované výskytom nevoľnosti a vracania. V tomto prípade je predpísaná antibiotická terapia injekciami.Pacient by mal súčasne užívať tablety s antiemetickým účinkom.

  Ak máte precitlivenosť na určité antibiotiká, mali by ste o tom informovať svojho lekára.

  Je dôležité podrobiť sa celej antibakteriálnej liečbe, aj keď sa stav zlepšil. Ak ukončíte liečbu, baktérie sa stanú odolnejšími. To môže viesť k recidíve.

  Pri užívaní antibiotík si pozorne prečítajte pokyny a postupujte podľa nich. Antibiotiká sa nesmú užívať na lačný žalúdok. V dňoch liečby nie je povolený alkohol. Interval medzi dávkami tabliet by mal byť rovnaký.

  Toto ochorenie možno liečiť, ale iba vtedy, ak to robí lekár

  .

  24 hodín po začiatku liečby už nie ste zdrojom infekcie, takže ak sa budete cítiť lepšie, môžete ísť do práce alebo študovať a zároveň piť antibiotiká.

  Analgetiká

  Čakaním na výsledky diagnostického vyšetrenia môžete znížiť bolesti v hrdle pomocou liekov na voľnopredajné bolesti.

  Nepríjemné pocity v krku sú často sprevádzané horúčkou a analgetiká bojujú nielen s bolesťou, ale aj s hypertermiou (horúčka).

  Oplachovanie

  Faryngitídu môžete rýchlo vyliečiť pravidelnými výplachmi. Môžete vziať obyčajnú stolovú soľ a rozpustiť ju v pohári teplej vody. Na jednu pohár zobrať asi jednu čajovú lyžičku soli. Postup by mal trvať dominútu, po ktorej by sa mal soľný roztok vyplivnúť.

  Zaobchádzanie s oplachovanými deťmi by sa malo vykonávať opatrne pod dohľadom dospelých. Je potrebné dieťaťu vysvetliť, že slaná voda sa nemusí prehltnúť.

  Spánok

  Spánok je vhodný čas na aktiváciu procesov imunitného systému. Keď spíte, vyvarujte sa prievanu.


  Miestnosť musí byť teplá, inak sa môžu zhoršiť klinické príznaky

  Pitné tekutiny a mäkké jedlá

  Pravidelné pitie čistej vody nielen zabraňuje dehydratácii, ale tiež pomáha hydratovať. krku.

  Aká teplota sa má spotrebovať? Niektorí hovoria, že bolesť v krku ich upokojuje teplým nápojom, zatiaľ čo iní - s chladom. Musíte počúvať svoje telo. Ako teplé nápoje môžete konzumovať vyhrievaný vývar alebo zelený čaj.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť chronickú laryngitídu

  Kuracie vývar podporuje aktiváciu imunocytov, takže telo začne lepšie bojovať s infekciou. Odborníci tvrdia, že ovplyvňuje klky umiestnené v nose, takže infekcia ďalej neprenikne do tela.

  Hrubé jedlo ešte viac dráždi hrdlo, čo znamená, že bolesť zosilnie. Vhodné výrobky, ktoré nebudú dráždiť hrdlo, sú: polievky, jogurty, vajcia s mäkkým varom.

  Ak je bakteriálna faryngitída zakázaná piť pomarančový džús! Zo stravy vyplývavylúčiť mastné, kyslé, vyprážané, údené.

  Nezabudnite, že antibiotiká ničia patogénne aj prospešné mikroflóry, preto je dôležité používať probiotické látky súbežne. Ako probiotikum môžete jogurt používať s aktívnymi živými baktériami.

  Zvlhčovanie vzduchu

  Krk sa môže zvlhčovať nielen pitnou vodou, ale aj pomocou zvlhčovača. Zvlhčovač vzduchu môžete nechať cez deň aj v noci. Zabráni sa tým bolestivému hrdlu pri prebudení.


  Vlhké prostredie je prospešné pre vývoj baktérií, takže zvlhčovač by sa mal pravidelne čistiť. V takom prípade musíte dodržiavať pokyny výrobcu

  Čo mám robiť, ak doma nie je zvlhčovač a nie je ani možné ho kúpiť? Potom môžete miestnosť navlhčiť improvizovanými materiálmi. Jednoduchá možnosť je nasledujúca metóda: voda sa naleje do nádob, ktoré zostanú v miestnosti. Postupne sa odparuje a zvlhčuje vzduch.

  ​​

  Chronická faryngitída

  Chronická faryngitída sa lieči hlavne lokálnou liečbou. Zavádzanie liekov inhaláciou je najúčinnejšie, pretože liek preniká priamo do infekčného zamerania.

  Moderná farmakológia ponúka široký výber liekov s odmeranými dávkami.

  Chronická faryngitída sa lieči aerosólmi týchto liekov:

  • antihistamíny;
  • antibiotiká;
  • kortikosteroidy;
  • proteolytické enzýmy;
  • biologicky aktívne látky.

  Metódy fyzického ošetrenia

  Terapeutické opatrenia zahŕňajú tieto opatrenia:

  • výživa tkanív;
  • vazodilatácia;
  • redistribúcia toku lymfy a prietoku krvi;
  • UHF;
  • elektroforéza a fonoforéza;
  • magnetoterapia.

  Chronická faryngitída by sa mala liečiť komplexne. Terapeutické opatrenia by mali byť zamerané predovšetkým na zvýšenie odolnosti organizmu.


  Spravidla postačuje lokálna liečba na exacerbácie chronickej formy, ale ak sa klinický obraz zvýrazní, môže byť potrebná antibiotická liečba

  Faryngitída u detí

  Pediatrický lekár by sa mal podieľať na liečbe detí. a vykonáva sa doma. Ak neexistujú žiadne výrazné príznaky choroby a nevyvinuli sa komplikácie, používa sa symptomatická liečba, ktorá zahŕňa:

  • šetrenie stravy. Potraviny by mali byť hlavne zelenina a mlieko. Mal by byť rozdrvený a nesmie dráždiť hrdlo;
  • 76) použitie postupov zahrievania v krčnej oblasti;
  • teplý nápoj;
  • inhalácia;
  • kúpele na nohy.

  Liečba závisí od pôvodcu. Ak je príčinou bakteriálna infekcia, používa sa antibiotická liečba, ak je vírus antivírusový

  Rhinofaryngitída

  Rhinofaryngitída je ochorenie, pri ktorom je zápalový procesovplyvňuje nielen hrdlo, ale aj nosnú sliznicu. Dochádza k porušeniu nazálneho dýchania, ktoré zhoršuje kvalitu života pacienta.

  Rinofaryngitída by sa za žiadnych okolností nemala liečiť samostatne. Aj keď sa s ňou často zaobchádza ambulantne, malo by sa to robiť pod dohľadom špecialistu.

  Pri vírusovej rinofaryngitíde je dôležité podávať antivírusové lieky v prvých dňoch.

  Liečba by mala byť založená na klinických príznakoch. Pri vysokých teplotách sa podávajú antipyretiká, proti bolesti - analgetiká atď.

  Ako zabrániť šíreniu infekcie?

  Mali by ste si umývať ruky antibakteriálnym mydlom tak často, ako je to možné. Ak je príčinou choroby bakteriálna infekcia, potom zabudnete umyť ruky, nakazíte svojich blízkych a budete tiež schopní opäť ochorieť. Ak nie je prítomné antibakteriálne mydlo, môžete použiť dezinfekčné prostriedky.

  Ak ste začali používať antibiotiká, je dôležité vymeniť zubnú kefku, je to zdroj infekcie. Ak to neurobíte, môžete sa vďaka zubnej kefke znova nakaziť. Pri kašľaní a kýchaní by ste si mali zakryť ústa.

  Faryngitída teda môže mať iný charakter výskytu. Špecialista môže určiť patogén a predpísať správnu liečbu, takže sa neliečte sami, ale včas vyhľadajte kvalifikovanú pomoc!