Ako a ako liečiť chrípku

Obsah

  Chrípka sa vzťahuje na choroby, ktoré pri absencii naliehavého lekárskeho zákroku môžu spôsobiť vážne komplikácie alebo dokonca smrť. Patológia je tak zákerná, že ani prítomnosť vysokej imunity alebo vakcinácie nemôže situáciu napraviť. Vírusy chrípky sú rozmanité, pričom každý podtyp kombinuje povrchové a vnútorné proteíny v jedinečných kombináciách. To neumožňuje imunitnému systému včas rozpoznať infekčného agensa a osoba je chorá. Preto sa pred začatím liečby chrípky určí vírusový podtyp na vytvorenie adekvátneho terapeutického režimu.

  Čo potrebujete vedieť o liečbe vírusovej patológie

  Obľúbená reč ľudí, ktorí sú príliš leniví na to, aby navštívili lekára: „Nemá zmysel liečiť nachladnutie - to isté, choroba prejde za týždeň.“ Pokiaľ ide o chrípku, toto tvrdenie nemá žiadny zmysel, pretože patológia rýchlo napreduje a môže spôsobiť, že postihnutá osoba bude v čo najkratšom čase. Na pultoch lekární je široká škála rôznych práškov, antivírusových látok a sirupov rôznych cenových kategórií. Bez ohľadu na cenu, nekontrolovaný príjem takýchto liekov poškodí iba telo pacienta.

  Najskôr nezabudnite, že chrípka je mimoriadne nákazlivá. Pri odchode sa musia dodržiavať tieto pravidlá:

  • je možné pacienta izolovať a obmedziť prístup k členom rodiny, najmä k malým deťom;
  • sa nepoužívajús chorou osobou s bežnými jedlami, uterákmi, hygienickými výrobkami;
  • počas ošetrovania noste lekársku masku a potom si ruky opláchnite antiseptikami (alkoholový roztok chlorhexidínu biglukonátu).

  Liečba chrípky doma je potrebná iba v posteli. Zvýšená motorická aktivita prispieva k šíreniu všetkých podtypov vírusu. Prúdom krvi sa prenášajú z horných dýchacích ciest do vnútorných orgánov a vytvárajú nové infekčné ložiská. Neochota čerpať práceneschopnosť počas liečby je priamou cestou k rozvoju patológií kardiovaskulárneho a močového systému, ako aj muskuloskeletálneho systému.

  Racionálny prístup k liečbe

  Ak sa osoba rozhodne odísť k terapeutovi, spravidla ide do lekárne a začne nakupovať:

  • kvapky a nosné spreje;
  • pastilky a pastilky na krk;
  • antipyretické prášky a tablety;
  • kapsuly a dražé na bolesti kĺbov;
  • antivírusové lieky.

  Väčšina z týchto liekov je nevhodná. Pri liečbe chrípky a akútnych respiračných vírusových infekcií sa takmer vždy používajú vazokonstrikčné kvapky do nosa. Samozrejme, nie je nič dobré, že človek trpí nedostatkom vzduchu. Musíte sa však snažiť takéto lieky používať menej často - 2-3 krát denne.

  Sprejmi a kvapkami suší sliznica nosohltanu, čo tiež prispieva k šíreniu chrípky. Teplota sa musí znížiť v dvoch prípadoch:

  • ak prekročil hodnoty subfebril a ortuťtyčinka sa blíži 38,5 ° C;
  • , ak osoba veľmi zle znáša prudký nárast teploty.

  Hypertermia je jednou z účinných reakcií imunitného systému na prienik infekčných patogénov do tela. Mnoho lekárov zastáva názor, že iba vysoká horúčka môže zničiť vírusy chrípky. Užívaním antipyretík človek zbavuje svoje telo schopnosti odolávať nebezpečnej chorobe. Telesná teplota 36,6 - 37 ° C je najpriaznivejším prostredím na šírenie vírusov. Lekári varujú pred neprípustnosťou užívania kyseliny acetylsalicylovej (najmä s patológiou bez vysokej horúčky) počas liečby chrípky. Táto chemická zlúčenina zvyšuje priepustnosť krvných ciev, čo prispieva k rýchlemu progresiu patologického procesu.

  Na zníženie telesnej teploty sa môžu používať tieto lieky:

  • paracetamol (Efferalgan, Panadol);
  • protizápalové nesteroidné lieky ((Ibuprofen, nimesulid);
  • antipyretické rektálne čapíky (Cefecon).

  Takéto lieky môžu nielen odstrániť hypertermiu, ale aj „bolesti“ v kĺboch, ktoré často sprevádzajú chrípku. Protizápalové lieky je potrebné užívať spolu s inhibítormi protónovej pumpy (Omeprazol, Rabeprazol, Pantoprazol), inak po zotavení budete musieť ulcerovanú sliznicu gastrointestinálneho traktu liečiť dlhú dobu.

  Niektoré spreje na krk, pastilkya pastilky na resorpciu nespôsobujú menšie škody. Neobsahujú účinné látky, ktoré dokážu bojovať s vírusmi. Znížením závažnosti symptómov pacient umožňuje migráciu patogénov spolu so slinami na zdravé miesta tkanív. Bolesti v krku môžete liečiť iba pomocou liekov odporúčaných lekárom.

  Počas liečby chrípky sa musí dbať na to lekárska maska ​​

  Antibiotiká

  Napriek všetkým vysvetleniam lekárov, že antibakteriálne látky sú určené na ničenie iba mikróbov, obhajcovia samoliečby ich aktívne používajú pri liečbe chrípky. Veria, že silné lieky nepoškodia, na zaistenie používajú antibiotiká. Takáto nezmyselná antibiotická terapia spôsobuje oslabenie tela silnú ranu, najmä žalúdočné a črevné časti tráviaceho traktu:

  • imunita sa výrazne znižuje;
  • črevná mikroflóra hynie;
  • je narušená peristaltika a trávenie;
  • Živiny a biologicky aktívne látky sa neabsorbujú.

  Po použití týchto liekov bude trvať dlho, kým sa probiotiká a prebiotiká obnovia v črevnej mikrobiocenóze a vitamínoch, aby sa zvýšila odolnosť tela voči vírusovým infekciám. Liečba antibiotickou chrípkou významne spomalí zotavenie. Antibakteriálne látky (Amoxicilín, Amoxiclav, Claritromycín) predpisujú lekári iba v týchto prípadoch:

  • ak sa pripojila k chrípkebakteriálna infekcia;
  • , keď je vysoká pravdepodobnosť preniknutia patogénnych baktérií do tela pacienta.

  Počas liečby chrípky osoba trpí úplným nedostatkom chuti do jedla, nemôže konzumovať predtým obľúbené potraviny. Ale bez jedla sa telo nebude môcť mobilizovať v boji proti infekcii. A užívanie antibiotík sa stáva príčinou vzniku dyspeptických porúch. Dokonca aj pohár kefíru vyvoláva nevoľnosť, zvracanie, hnačku alebo zápchu, čo neprispieva k uzdraveniu.

  Počas liečby chrípky by sa vazokonstrikčné kvapky v nose nemali používať dlhšie ako týždeň

  Antivírusové lieky

  Teraz trochu o antivírusových liekoch, ktoré sa často pripisujú vlastnostiam imunomodulátorov. Účinnosť drvivej väčšiny liekov nie je klinickými štúdiami potvrdená. Lekári navyše upozorňujú na nebezpečenstvá, ktoré môžu pri liečbe dospelého alebo dieťaťa použiť. Koniec koncov, nie je známe, ako bude imunomodulácia ovplyvniť stav ľudského zdravia za 5-10 rokov. To platí najmä pre takéto antivírusové látky:

  • Anaferon,
  • Arbidol,
  • Kagocel.

  Špecialisti v zložení nenachádzajú zložky s antivírusovou účinnosťou. Ak sa človek cíti úľava po použití v kurze, znamená to iba jednu vec - telo sa dokáže vyrovnať s vírusmi samými o sebe.

  Liečba chrípky spočíva v užívaní liekov predpísaných lekárom na zmiernenie príznakov v súlade s odpočinkom na lôžku.režim a lekárska pomoc. Antivírusové lieky sa indikujú na použitie, ak sú úplne v súlade s vírusovým podtypom a preukázanou účinnosťou. Syntetizovaných liekov je málo. Tieto zahŕňajú:

  Odporúčame tiež: Ako zaobchádzať s kašľom doma
  • Tamiflu,
  • Relenza.

  Účinné látky v liečivách (zanamivir a oseltamivir) blokujú antigén vírusu neuraminidázy. Tento povrchový proteín určuje podtyp vírusu, pomáha diagnostikovať patológiu. Vďaka tejto zmene bude predtým získaná imunita proti chrípke úplne zbytočná. Tamiflu sa má užiť iba prvé dva dni po stanovení diagnózy a potom sa jeho antivírusová aktivita výrazne zníži. Droga je schopná mierne zlepšiť pohodu človeka, ale chrípka nemôže úplne poraziť. K uzdraveniu dochádza pri interakcii imunitného systému a antivírusových látok.

  Počas epidémie chrípky oxolinová masť zmizla z regálov lekární. Lekári tento liek nepredpisovali na vonkajšie použitie na dlhú dobu kvôli jeho slabej terapeutickej aktivite. Od vývoja lieku uplynulo niekoľko desaťročí. Vírusy, ktoré sú citlivé na pôsobenie oxolínovej masti, sa dlho zmutovali, takže jej použitie neprinesie žiadne výhody.

  Používanie všeobecne známeho antivírusového činidla Remantadín u dospelých pacientov tiež stratilo svoj význam. Väčšina vírusov v procese mutácie si vyvinula rezistenciu na svoje zložky. lekármôže predpisovať liek pri diagnostikovaní pacienta s podtypom A av iných prípadoch je užívanie Remantadínu nepraktické.

  Antivírusový liek Tamiflu pomôže pacientovi liečiť chrípku

  Kde začať liečbu

  Ľudské telo sa s touto chorobou dokonale vyrovná, potrebuje len malú pomoc. Ako je uvedené vyššie, odpočinok postele je hlavnou zárukou rýchleho zotavenia. Neverte televíznym spotom a lekárnikom v lekárňach, ktoré inzerujú chrípkové produkty za jeden deň. Získanie takéhoto nástroja nepomôže zbaviť sa vírusov ani do jedného týždňa. Dodržiavanie lekárskych odporúčaní a užívanie farmakologických prípravkov v predpísaných dávkach pomôže pri porážke choroby.

  Režim pitia

  Možno je to druhá najdôležitejšia podmienka rýchlej regenerácie po odpočinku. Ak chcete chrípku úplne vyliečiť doma, musíte vypiť veľa tekutín, ale pri absencii patológií močového systému. Pomôže to urýchliť metabolizmus, odstrániť infekčné patogény z tela. Ako nápoj je najlepšie použiť:

  • minerálna voda s nízkym obsahom soli - Essentuki č. 2 a č. 4, Narzan, Slavyanovskaya, Borjomi;
  • obyčajná nesýtená pitná voda, do ktorej sa dodáva citrónová alebo limetová šťava;
  • ovocné kompóty z jabĺk, čerešní, hrušiek, sliviek, čerešňových sliviek;
  • bobuľové ovocné nápoje z brusníc, čiernych a červených ríbezlí, malín, jahôd, brusníc;
  • harmančekový čaj;
  • infúziašípky.

  Mnohé z týchto nápojov majú protizápalové a aseptické účinky, ktoré inhibujú rast a množenie vírusov chrípky. A biologicky aktívne látky v nich obsiahnuté pomáhajú zvyšovať odolnosť tela voči infekčným patogénom. Nepoužívajte príliš sladké nápoje, ktoré zaťažujú gastrointestinálny trakt a prispievajú k rozvoju edému.

  Pre rodičov malých detí je zvyčajne ťažké donútiť svoje dieťa, aby doma vypilo veľa tekutín. A je to nevyhnutné. Deti sú veľmi ťažké znášať chrípku, trpia nielen vysokou teplotou, ale aj zvracaním, hnačkou. V tomto stave telo dieťaťa rýchlo stráca tekutinu. Spolu s tým sú mikroelementy, ktoré sú veľmi potrebné na fungovanie všetkých životne dôležitých systémov, eliminované črevami a kožnými pórmi. Pediatri odporúčajú „piť“ dieťa alebo staršie dieťa vodou alebo rehydratačnými liekmi (Regidron, Trisol, Hydrovit). Aby ste to dosiahli, dajte deťom polievkovú lyžicu nápoja každých 10-15 minút.

  Na rýchle vyliečenie chrípky by ste mali piť veľa tekutín - džúsy, ovocné nápoje, vodu s citrónom

  Správna výživa

  Napriek úplnému nedostatku chuti do jedla v dôsledku vysokej teploty musíte jesť, aby ste rýchlo liečili chrípku. Nemôžete človeka prinútiť jesť, mali by ste mu ponúknuť jedlo vo veľmi malých porciách, ale 5-6 krát denne. Z denného menu je potrebné vylúčiť mastné, nadmerne slané a korenené jedlá. Ich použitie núti telominú všetku energiu na trávenie a nie na boj proti vírusovej patológii. Strava by mala obsahovať:

  • zeleninové pyré;
  • nízkotučné mäso a ryby;
  • tvaroh, prírodné jogurty, varéty, fermentované pečené mlieko, kefír;
  • číre bujóny;
  • čerstvá zelenina a ovocie.

  Banány, marhule, zemiaky, zeler alebo špenát, sušené ovocie pomôžu liečiť chrípku. Tieto potraviny obsahujú veľa zdravého draslíka. Tento stopový prvok vám umožňuje znížiť záťaž na kardiovaskulárny systém, vždy vyplývajúci z vírusovej infekcie.

  A samozrejme, mali by ste opustiť akýkoľvek alkohol, kávu, silný čaj, ktorý z tela odstraňuje užitočné látky a minerálne soli. V prípade sladkých zubov je lepšie počas liečby nepoužívať muffiny, lístkové cesto, koláče a pečivo. Takéto jedlo vyvoláva vývoj hniloby a fermentácie, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú celé telo.

  Počas liečby chrípky musíte jesť veľa banánov, aby ste zvýšili hladinu draslíka v tele

  Užitočná mikroklíma

  Pri liečbe chrípky nie je dôležité liečiť, ale za akých podmienok. Aby sa urýchlilo zotavenie, pacient musí vytvoriť optimálnu mikroklímu. Potreba neustáleho udržiavania:

  • vysoká vlhkosť;
  • teplota 18 - 22 ° C.

  Miestnosť by sa mala počas dňa viackrát vetrať a pacient by mal požiadať, aby dočasne vstúpil do ďalšej miestnosti.

  Obsah vodných pár vo vzduchu môžete zvýšiť častým mokrým čistením alebo čistením v domácnosti.zvlhčovače. Takéto lacné a kompaktné zariadenia sa predávajú v lekárňach alebo v špecializovaných predajniach. Ak je jeden z členov rodiny náchylný k častým relapsom SARS alebo chrípke, je potrebné zvlhčovač vzduchu v domácnosti, aby sa urýchlilo zotavenie a zabránilo exacerbáciám infekcií dýchacích ciest.

  Symptomatická liečba

  Osoba, ktorá mala chrípku najmenej raz v živote, nikdy nezabudne na svoje príznaky. Ochorenie náhle havaruje a súčasne vykazuje všetky negatívne príznaky. Teplota stúpa rýchlo, kĺby sú neznesiteľne bolestivé, existuje iba jedna túžba - to všetko rýchlo skončí. Dokonca ani sen neprináša požadovanú úľavu, človek upadne do stavu zabudnutia. Všetky tieto príznaky samozrejme nezrýchľujú zotavenie, takže pacient potrebuje pomoc. Aké lieky lekári odporúčajú na zníženie závažnosti patologických príznakov chrípky:

  • antitusiká - Libexín, Tusuprex;
  • lieky s kodeínom (vydávané v lekárňach iba po predložení lekárskeho predpisu). Je nepraktické odstraňovať kašeľ s vykašliavacími sirupmi a tabletami (Lazolvan, Bromhexín);
  • vitamínové komplexy s mikroelementmi - Supradin, Complivit, abeceda v chladnom období, Centrum, Vitrum. Lieky zvyšujú imunitu, čo prispieva k rýchlej úľave od príznakov;
  • antihistaminiká - Suprastin, Tavegil, Tsetrin. Prášky a dražé pomáhajú eliminovať opuch, ktorý často sprevádza zápalový proces.

  Aj keď nie je možné liečiť chrípku ľudovými prostriedkami, pomáhajú zlepšovať stav pacienta. Liečivé byliny - šalvia, tymián a harmanček - sa používajú vo forme odvarov a infúzií na zlepšenie potenia.

  Akýkoľvek druh chrípky, najmä ošípaných, spôsobí vážne zdravotné komplikácie v prípade absencie lekárskej starostlivosti. Pacient nemusí navštíviť zdravotnícke zariadenie - len pozve lekára k svojmu domovu. Lekár odoberie potrebné biologické vzorky na analýzu, predpíše účinné farmakologické prípravky. Liečba chrípky počas tehotenstva sa dá prečítať v tomto článku.