Aké ľudové lieky môžu vyliečiť nádchu

Obsah

  Rinitída je jednou z tých chorôb, ktoré sa dajú úspešne liečiť doma. Mnohí ľudia, ktorí si všimli, že sa začína nádcha, idú do lekárne a kupujú vazokonstrikčné kvapky alebo pilulky na zmiernenie prekrvenia nosa. Takéto prostriedky sú síce dosť efektívne, ale ich použitie je sprevádzané vedľajšími účinkami, ktoré sú obzvlášť škodlivé pre telo detí a tehotných žien. Vedieť, ako vyliečiť nádchu ľudovými liekmi, môžete rýchlo obnoviť normálne dýchanie a zabrániť negatívnym účinkom liekov.

  Domáce kvapky

  Dlho pred príchodom rôznych tabletiek a sprejov určených na odstránenie rinitídy sa ľudia snažili liečiť bežné prechladnutie ľudovými prostriedkami. Najúčinnejšie domáce prostriedky na odstránenie upchatia nosa do dnešného dňa sa považujú za šťavu z aloe alebo Kalanchoe.

  Na prípravu nazálnych kvapiek doma je potrebné rezať listy aloe silnou základňou, odstrániť pichľavé procesy a rastliny dôkladne opláchnuť. Najväčšie množstvo antioxidantov a ďalších prospešných látok obsahuje zrelé listy rastúce na vonkajšej strane. Vo vnútri každého listu je rosolovitá hmota, ktorá bude potrebná na výrobu lieku. Šťavu možno získať dvoma spôsobmi:

  • nakrájame kúsok aloe ostrým nožom a po 30 minútach prechádza liečivá hmota cez sito;
  • spracovávať zariadenie v mlynčeku na mäso alebo pomocou mixéra a potom pretlačiť hmotusitko alebo gáza.

  Aby sa zabránilo alergickým reakciám, nezneužívajte rastlinné lieky a rastlinný extrakt vštepujte nekonečne mnohokrát. Pri hojnom vylučovaní hlienu z dutín stačí naliať 2 kvapky do každej nosovej dierky. Na zníženie pocitu pálenia, ktoré spôsobuje koncentrovanú šťavu, ktorá sa dostáva na nosnú sliznicu, môžete riediť aloe vodou v pomere 1: 1. Kvapky by sa tiež mali riediť vodou, ak je to potrebné na vyliečenie rinitídy u dieťaťa. Pri ošetrovaní dieťaťa, ktoré je staršie ako 3 roky, je potrebné zmeniť proporcie (zriedené v pomere 1: 2). Tehotné ženy sú prísne zakázané používať aloe na odstránenie rinitídy.

  Liečba prechladnutia malého dieťaťa sa môže vykonávať pomocou šťavy získanej z mladých výhonkov rastliny, pretože menej horia

  .

  Studené kvapky na báze Kalanchoe sa vyrábajú podľa rovnakého princípu ako liek zo šťavy aloe vera. Po odrezaní najviac mäsitého listu je potrebné ho vytlačiť rukami v keramickej nádobe. Želé podobná hmota sa môže tiež získať miesením časti rastliny vidličkou. Liek sa zbiera pomocou pipety. Chladené kvapky nekvapkajte do nosa. Pred použitím musí byť zeleninová šťava zahrievaná v interiéri alebo vo vodnom kúpeli. Na prípravu kvapiek je najlepšie užívať Kalanchoe, ktorého vek je viac ako tri roky.

  Koncentrovaná zeleninová šťava môže u ľudí so slabými plavidlami spôsobiť mierne krvácanie z nosa. Komponenty Kalanchoe majúsilný dráždivý účinok na sliznicu, takže sa môže začať kýchanie alebo pálenie v nose. V takom prípade sa odporúča prestať používať čistý rastlinný extrakt a pripraviť slabší roztok pridaním čistej vody (v pomere 1: 1). Nainštalujte domáci liek na nachladnutie asi 4krát denne, po 2 až 3 kvapkách do každého sínusu.

  Ďalším všeobecne známym liekom na antiseptické vlastnosti je cesnak. Rastlina nasýtená éterickými olejmi je tiež vhodná na prípravu nazálnych kvapiek. Liek môžete získať nasledujúcim spôsobom: nastrúhajte zeleninu a potom rozdrvenú hmotu vytlačte gázou. Ľudia, ktorí sú náchylní na precitlivenosť, ako aj ľudia, ktorí sú veľmi podráždení nosovou sliznicou, by nemali lyžovať viac ako tri kvapky cesnakovej šťavy lyžičkou olivového oleja. Nainštalujte takýto nástroj niekoľkokrát za deň, nie viac ako 2 kvapky do každého nosového prechodu.

  Vdýchnutie pre upchatý nos

  Odporúčame prečítať si: Ako sa zbaviť chronického nádchy

  Na zistenie toho, čo ľudový liek dokáže vyliečiť nádchu, je potrebné poradiť sa s terapeutom alebo otolaryngológom. Lekárske vyšetrenie je tiež potrebné, aby sa vylúčil zápalový proces v paranazálnych dutinách. Nástup frontálnej sínusitídy alebo sínusitídy si vyžaduje liečbu modernými antibakteriálnymi látkami. Ak necháte porážku maxilárnych dutín bez dozoru alebo sa spoliehate iba na terapiurastlinné zložky, môžu sa vyskytnúť vážne komplikácie.

  Vdýchnutie nebulizovaného liečiva alebo pary liečivými zložkami môže dosiahnuť dobrý terapeutický účinok. Doma môžete vykonať inhaláciu pomocou dostupných prostriedkov alebo pomocou špeciálneho zariadenia, napríklad rozprašovača. Ak dom nemá, môžete vdychovať liečivé pary pochádzajúce z čajníka, v ktorom sa varia liečivé byliny. aby sa zabránilo popáleniu sliznice nosa a pokožky, musí sa do výlevky kanvice vložiť lievik vyrobený zo silného papiera. Odporúčaná doba vystavenia teplu je 15 minút.

  Pri tomto postupe si môžete vziať akékoľvek bylinky len na základe vášho želania. Vhodné sú napríklad ľudia, ktorí potrebujú upokojujúci a antiseptický účinok, suché kvety harmančeka. Aby boli výpary dostatočne nasýtené liečivými zložkami, je potrebné odobrať 1 polievkovú lyžicu na každých 250 ml vody. lyžica suchých surovín.

  Vdychovanie parou sa môže vykonávať nielen pridaním sušených rastlín, ale aj rôznych éterických olejov. Získať očakávaný účinok a zabrániť popáleninám nosovej sliznice v 1 litri. vody, pridajte 4 až 7 kvapiek vybraného oleja.

  Vdýchnutie ihličnanov, ako je borovica alebo jedľa, má dobrý terapeutický účinok na upchatie nosa. Účinok pary s pridaním éterického oleja z týchto stromov alebo použitie odvarov zo sušených ihličiek má antimikrobiálne a protizápalové účinky.akcie. Okrem toho takáto inhalácia pomáha posilňovať obranyschopnosť tela.

  Ak v dome nie sú zásoby sušených bylín a cítili sa príznaky nádchy, môžete použiť najjednoduchšie, ale najúčinnejšie prostriedky - vdychovanie pary zo zemiakov uvarených v uniformách. Takéto vdýchnutie by sa malo vykonať tak, že sa jeho hlava prikryje širokou hustou utierkou. Voda z panvice sa musí najskôr vypustiť, zohnúť nad nádobou a vdýchnuť teplo zo zemiakov niekoľko minút.

  Pri eliminácii upchatia nosa u dieťaťa by človek nemal mať možnosť vystaviť ho teplu nad 40 ° C

  .

  Liečebný účinok sa dá dosiahnuť nielen inhaláciou častíc liečiva nad nádržou na teplú vodu. Pri hojnom oddeľovaní hlienu od nosa je užitočné navštíviť kúpeľný dom. Nasýtená parami užitočných látok môže byť v tomto prípade získaná rozprašovaním harmančeka, eukalyptu, borievky alebo ihličnatého vývaru na horúce kamene v parnej miestnosti. Liečivé zložky pri takomto postupe prenikajú nielen cez dýchacie cesty, ale aj cez rozšírené póry pod vplyvom horúceho vzduchu, čo výrazne zvyšuje účinok priaznivý pre celý organizmus.

  S cieľom zmierniť upchatie nosa sa môže suché teplo použiť aj pri liečbe nádchy, ktorá nie je komplikovaná infekciou. Ako vhodný produkt sa zvyčajne volí vajce s tvrdým varom alebo vrece s vyhrievaným pieskom alebo jemnou soľou.

  Zahrievanie krídel z nosa - vhodný postupnie všetci. Ak je telesná teplota vyššia ako 37,6 stupňov, je potrebné inhaláciu odložiť, až kým sa nezlepší celkový stav pacienta. Vystavenie horúcemu teplu je kontraindikované aj u ľudí, ktorí majú slabý kardiovaskulárny systém a sú náchylní na krvácanie z nosa.

  Ako zabezpečiť správne umývanie nosa?

  Čistenie nazálnej dutiny z nahromadeného hlienu sa môže vykonať niekoľkými metódami a rôznymi spôsobmi. Ak neexistujú špeciálne soľné roztoky predávané v lekárňach, môžete dutiny opláchnuť teplou vodou a rozpustenou štipkou soli. Na jednorazový postup stačí 200 alebo 250 ml slanej vody. Najvýhodnejšie je očistiť nosové kanáliky hlienu a choroboplodných zárodkov veľkou striekačkou bez ihly. Nakloňte hlavu mierne nadol a nabok, musíte vstúpiť do injekčnej striekačky naplnenej tekutinou do tohto nosného priechodu, ktorý je vyšší. Soľná voda sa postupne uvoľňuje do sínusovej dutiny, zatiaľ čo z druhej nosovej dierky začína vytekať hlien rozpustený v slanej tekutine.

  Pred vypláchnutím sa uistite, že normálnemu nazálnemu dýchaniu nebráni opuch sliznice. Ak sa vyskytne podobný príznak, preťaženie by sa malo vylúčiť pomocou nosných kvapiek. Inak nielen sliz, ale aj voda s prídavkom soli nebudú môcť unikať z nosa, čo povedie k zápalovému procesu v ušiach. Aby sa predišlo zápalom stredného ucha počas prania, nemôžeme príliš aktívne vyfukovať. Na očistenie paranazálnych dutín od sekrétov môžetenepoužívajte iba striekačku, ale aj gumovú žiarovku. Odporúčania na odstránenie hlienu z nosa v tomto prípade zostávajú rovnaké.

  Rastlinné infúzie na orálne podávanie

  Pri liečbe bežného prechladnutia doma sa rastlinné zložky môžu používať nielen ako nosné kvapky alebo ako inhalácie. Liečivé infúzie podávané perorálne pomôžu posilniť imunitu a urýchlia regeneráciu.

  Jedným takýmto liekom sú šípky. Táto rastlina je považovaná za šampióna v obsahu kyseliny askorbovej, preto je vynikajúca nielen pri liečbe prechladnutia, ktoré je sprevádzané nádchou, ale aj pri prevencii nádchy a iných chorôb. Šípky dusené v termoske môžu konzumovať dospelí aj malí pacienti.

  Na celkové posilnenie tela, ako aj na skvapalnenie a rýchle odstránenie hlienu nahromadeného v dutinách, môžete použiť tento recept:

   49. Do panvy sa naleje 200 až 250 ml vody;
  • nalejte 3 lyžice. lyžice ruží;
  • pridajte pol lyžice marshmallow trávy;
  • výsledná zmes sa umiestnila na sporák a priviedla do varu;
  • liečivo sa na 2 minúty varí na miernom ohni;
  • Po odstránení vývaru zo sporáka sa ochladí a potom sa podľa chuti pridá cukor a zahreje sa.

  Pred začatím bylinného lieku s akýmkoľvek liekom sa odporúča konzultovať s lekárom.

  Byliny sú pre niektorých ľudí silným alergénom. Malo by byť obzvlášťopatrnosť, ak dieťa alebo tehotná žena potrebuje liečbu nádchy.

  Ak je výtok z nosa sprevádzaný zvýšením telesnej teploty, je užitočné pripraviť čaj z lip. Táto rastlina má nielen protizápalové účinky, ale tiež pomáha zbaviť sa toxínov, ktoré sa počas choroby hromadia v tele. Čaj vyrobený zo sušených kvetov harmančeka má podobný účinok.

  Odporúča sa, aby ste pili veľa teplých nápojov, keď máte chlad a používate maliny (čerstvé aj sušené) a prírodný med

  .

  Ako zmierniť stav pacienta?

  S cieľom rýchlo vyliečiť nádchu bez použitia liekov musí pacient vytvoriť podmienky vedúce k uzdraveniu:

  • miestnosť pravidelne vetrajte, aby ste sa zbavili vzduchu nasýteného patogénnou mikroflórou;
  • udržiavať optimálnu vlhkosť v miestnosti pomocou špeciálneho zvlhčovača alebo umiestnením nádoby naplnenej vodou na podlahu;
  • na zabezpečenie správnej výživy pacienta (v prípade potreby pridajte multivitamíny);
  • piť veľa čistej kvapaliny, teplého bylinného čaju, domácich štiav, ovocných nápojov a kompót.

  Jeden z najznámejších liekov bežne používaných pri ochoreniach dýchacích ciest, balzam „Golden Star“, tiež pomôže zmierniť dýchanie nosa. Zloženie tohto výrobku obsahuje iba gáfor a rastlinné zložky, najmä rôzne éterické oleje:

  • škorica,
  • klinček,
  • mäta,
  • eukalyptus.

  Balzam má lokálne dráždivé a antiseptické účinky. Aby sa zbavilo prechladnutia, malé množstvo lieku sa trie v blízkosti nosných priechodov. Po zistení výskytu alergickej reakcie by sa malo používanie lieku zastaviť a jeho zvyšky odstrániť z pokožky pomocou teplej vody a mydla.

  Je lepšie zbaviť sa nádchy, ktorá je jedným z prejavov bežného prechladnutia pri pozorovaní odpočinku v posteli. Pokračovanie v práci alebo štúdiu môže viesť k nežiaducim komplikáciám. Napríklad, ak je rinitída infekčnej povahy, je pôvodcom choroby (pri absencii správnej liečby) schopnosť "usadiť sa" v prieduškách a spôsobiť zápalový proces.

  Výtok z nosa sa v žiadnom prípade nemôže rýchlo vyliečiť rýchlo a bez komplikácií. Je potrebné navštíviť lekára, ak:

  • sekrécia hlienu z nosa je sprevádzaná trvalým zvyšovaním telesnej teploty až o 38 stupňov;
  • silná bolesť hlavy (najmä v čele);
  • pacient pociťuje vážnu slabosť;
  • na koži sa objavili vyrážky;
  • sa pacient cíti kŕče.

  Zhrnutie

  Nekomplikovaný výtok z nosa u dospelých alebo detí sa dá vylúčiť bez pomoci antibakteriálnych a vazokonstrikčných liekov a tabliet, ktoré majú veľa vedľajších účinkov. Liečivé poplatky predávané v lekárňach, sušených bylinách doma a izbových rastlinách budú vynikajúcou pomocou v boji za obnovenie normálneho nazálneho dýchania.