Adhezívna kapsulitída na ramene

Obsah

  Adhezívna kapsulitída ramena alebo „syndróm zamrznutého ramena“ u ľudí je nebezpečnou patológiou ramenného kĺbu, ktorá pri absencii adekvátnej a včasnej liečby môže viesť k úplnej strate pohyblivosti hornej končatiny. Ramenný kĺb v ľudskej kostre je jedným z najzložitejších. Skladá sa z kĺbov troch kostí: lopatkového, klavikulárneho a ramenného. Na križovatke sú všetky tri prvky uzavreté v hustej elastickej škrupine naplnenej tekutinou. Toto je kapsula ramenného kĺbu.

  Každé z jeho zranení a zmien sprevádzaných zápalovým procesom sa prejavuje bolesťami rôznej intenzity a obmedzenou pohyblivosťou kĺbu. Nie je ťažké liečiť zápal kapsuly ramenného kĺbu v skorých štádiách. Za pár týždňov sa môžete úplne zbaviť nepríjemných príznakov a obnoviť funkciu kĺbov. Ale v zanedbanej podobe je choroba chronická, spôsobuje množstvo komplikácií, vedie k nezvratným zmenám v spoločných štruktúrach. Rameno nikdy nebude fungovať ako predtým.

  Prečo sa vyvíja

  Adhézna kapsulitída ramenného kĺbu je najčastejšie výsledkom zranenia ramena alebo hornej končatiny. Menej často je dôvodom vnútorné porušenie. Napríklad pri diabetes mellitus sa výživa tkanív zhoršuje, v dôsledku čoho kĺbová kapsula trpí.

  K vývoju kapsulitídy môžu tiež viesť tieto patológie a stavy:

  • cervikálnej osteochondrózy alebolopatková chrbtica v zanedbanej alebo rýchlo progresívnej forme;
  • hormonálna nerovnováha, najmä u žien počas menopauzy, keď sa metabolické procesy v ženskom tele významne menia, tkanivá nedostávajú dostatok živín a strácajú svoje funkcie;
  • nadmerné a konštantné zaťaženie ramenného kĺbu, napríklad pre maliarov, dekoratérov, keď trvá dlho, kým je v rovnakej polohe so zdvihnutými rukami;
  • srdcový infarkt alebo mozgová porážka so závažným poškodením cievneho systému;
  • infekčné choroby dýchacieho systému;
  • chirurgické zákroky.

  Riziko zranenia ramenného kĺbu sú ohrozené športovci, tanečníci, hýbatelia. Predisponujúce faktory sú nadváha, podvýživa, zlé návyky.


  Poranenia a záťaže najčastejšie spôsobujú poškodenie kapsuly kĺbu a jeho zápalu

  Príznaky

  Symptómy zápalu kapsuly ramenného kĺbu sa líšia v závislosti od štádia patológie. Spolu sú tri.

  Etapa 1

  Prejavy choroby sú stále zanedbateľné a nespôsobujú u pacienta úzkosť. Rameno niekedy veľmi silno bolí, zvyčajne po fyzickej námahe. Počas nočného spánku môže byť bolesť silnejšia. Pacient zvyčajne nakupuje v lekárni kĺbovú masť, používa ju na chvíľu, potom, keď bolesť ustúpi, upokojí sa a to je liečbaadhezívna kapsulitída v skorých štádiách končí.

  Toto ochorenie však pokračuje a po niekoľkých týždňoch sa opäť cíti. Ak je plece pomliaždené, dostane veľké bremená, relaps sa môže vyskytnúť skôr. 5–8 mesiacov po debute sa bolesti stávajú trvalými spoločníkmi pacienta. Človek už chápe, že nie všetko je v poriadku s ramenom, avšak ani v tomto období nie vždy konzultuje s lekárom.


  Periodická bolesť, nepohodlie a stuhnutosť kĺbov sú v počiatočnom štádiu znepokojujúce, ale zvyčajne pacient nechodí k lekárovi a snaží sa vyrovnať so svojou nevoľnosťou
  .

  Etapa 2

  Príznaky kapsulitídy v tomto štádiu vývoja choroby sú výraznejšie. Okrem bolesti si pacient sťažuje na obmedzenie pohyblivosti končatín. Zdvíhanie ruky je ťažké. Pohyb zápästia a lakťa však nie je narušený. Ak pacient začne liečiť kapsulitídu ramenného kĺbu v tomto štádiu, prognóza je celkom dobrá. Ak sa liečba vykonáva zle alebo úplne chýba, o niekoľko týždňov neskôr bude nasledovať tretia etapa patológie.

  Krok 3

  Ochorenie sa stáva chronickým, príznaky sa môžu pravidelne úplne vymizať. Bolesť sa stáva zriedkavejšou a menej intenzívnou. Spoločná mobilita však nie je úplne obnovená. Malá záťaž, zranenie, podchladenie stačia na prehĺbenie kapsulitídy. Ale aj keď sa tak nestane, veľa pacientov s chronickým zápalom ramenného kĺbu až do konca životanemôže obnoviť pohyblivosť kĺbov a končatín. Neliečená kapsulitída často končí zdravotným postihnutím.


  Takto vyzerá zdravá kapsula ramenného kĺbu a je zapálená v štádiách 2 - 3 patológie

  . Poznámka:kapsula ramenného kĺbu sa u každého pacienta vyvíja odlišne. V niektorých je štádium 1 predĺžené o rok alebo viac, v iných po 3 až 4 mesiacoch ochorenie prechádza do tretieho štádia. Veľa záleží na veku pacienta, jeho životnom štýle, všeobecnom zdraví, strese na ramennom páse. Niektorí ľudia získavajú v mladosti chronickú formu kapsulitídy a žijú s ňou až do veku, s polovičným pohybom ramenného kĺbu.

  Diagnostické metódy

  Liečba zápalu kĺbovej membrány sa začína komplexným vyšetrením pacienta a diagnostikou. Hlavné príznaky kapsulitídy sa ťažko nazývajú špecifické, rovnako sa môžu objaviť aj iné choroby. Preto lekár najskôr vykoná podrobný prieskum pacienta a potom vykoná jednoduchý test. Pozostáva z tohto:

  • Pacient by mal stáť rovno s rukami na páse.
  • Vezmite si lakte čo najďalej dozadu.
  • Potom zodvihnite ruky a zatiahnite ruky za chrbát hlavy.
  • Zložte ruky na trup a zoberte ich čo najviac do strán.
  • Potom natiahnite natiahnuté ruky smerom k stropu.
  • ​​

  Ak pri vykonávaní týchto pohybov pacient pociťuje bolesť, stuhnutosť kĺbu, je ťažké zdvihnúť alebo odstrániť ruky, je to z každého dôvodunaznačujú kapsulitídu. Pri vizuálnom vyšetrení lekár ľahko zaznamená deformáciu postihnutého kĺbu, rednutie a potopenie svalového tkaniva. Pri pohmatávaní v niektorých bodoch bude pacient pociťovať ostrú bolesť.


  K predbežnej diagnóze pomôže niekoľko jednoduchých testov, vyšetrení a výsluchov pacienta
  .

  Presná diagnóza sa vykoná po röntgenovom zákroku alebo ultrazvuku ramenného kĺbu. Ak máte pochybnosti, lekár môže odporučiť aj tomografiu alebo MRI.

  V poslednej dobe sa artrografický postup používa na diferenciálnu diagnostiku kapsulitídy ramenného kĺbu. Spočíva v meraní objemu kapsuly. Podľa jeho parametrov môžete presne určiť, či sa vyvinie zápal a ako sú ovplyvnené kĺbové štruktúry. Objem synoviálnej tekutiny v kapsule ramenného kĺbu je približne 12 ml. Ak je kapsula zapálená, produkcia tekutiny klesá, jej objem sa môže zmenšiť na 1 - 2 ml.

  Poznámka:Pred predpísaním liečebného režimu lekár tiež vydá pokyny pre klinické testy moču a krvi, EKG a fluorografiu. Možno budete musieť darovať krv na cukor alebo vykonať ultrazvuk niektorých vnútorných orgánov. To všetko je dôležité, aby ste si vybrali najlepší liek v najúčinnejšej a najbezpečnejšej dávke.

  Ako liečiť zápal kĺbovej kapsuly

  Spôsob liečby, výber liekov, ich dávky a kombinácie sa určujú podľa štádia choroby, veku pacienta, jeho životného štýlu a súvisiacich chorôb.

  V 1. etapeOchorenie využíva tri hlavné oblasti liečby:

   62. odstránenie bolesti - analgetiká sa používajú v tabletách alebo injekciách, masti na vonkajšie použitie;
  • zmiernenie zápalového procesu - predpisujú sa nesteroidné protizápalové lieky, ktoré tiež čiastočne zmierňujú bolesť, opuch;
  • manuálna terapia s cieľom zmierniť kŕče a obnoviť pohyblivosť kĺbov, ako aj normalizovať krvný obeh a výživu tkanív.

  Nesteroidné protizápalové lieky sa v krátkom čase používajú na akútny zápal na zmiernenie bolesti a opuchu

  Keď je rameno bolestivé, pacienti sa často snažia situáciu vylepšiť pomocou tesného obväzu alebo špeciálneho obväzu. V tomto prípade však nie je potrebné spoj opravovať. Naopak, znehybnenie končatiny môže poškodiť a ďalej komplikovať obnovenie stratených funkcií. Všetko, čo pacient potrebuje, nie je preťaženie ramena, nie zdvíhanie závaží a nedovolenie vonkajšieho mechanického namáhania. Ruku môžete a mali by ste pohybovať, ale opatrne, bez trhania a zaťaženia.

  Pozor!Glukokortikoidy - hormonálne lieky zmierňujú veľmi silnú bolesť v 2 štádiách choroby. Lekár môže navrhnúť lieky v tabletách alebo vo forme roztoku na intraartikulárne injekcie. Procedúra je bolestivá, pôsobí však rýchlejšie a má menej vedľajších účinkov ako tablety.

  cvičenie na liečbu kapsulitídy

  Dôležitú úlohu pri komplexnej liečbe kapsulitídy zohráva fyzická osoba.aktivita pacienta. Nie je možné preťažiť postihnutý kĺb, sú však indikované terapeutické cvičenia. Komplex cvičení vyberie inštruktor cvičebnej terapie, prvé triedy sa konajú pod jeho dohľadom, v budúcnosti môžete ísť na domáce cvičenie.


  Hneď ako sa odstráni akútny zápal, prejdú na terapeutické cvičenia a fyzioterapiu
  .

  Triedy sa začnú ihneď po odstránení akútneho zápalu. Základný komplex zahŕňa nasledujúce cvičenia:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť artrózu ramien
   83. Postavte rovno, šírka ramien od seba, chrbát rovno. Zdvihnite ruky, vykonajte niekoľko rotačných pohybov, nižšie. Opakujte trikrát až štyrikrát. Po niekoľkých hodinách sa počet opakovaní zvyšuje.
  • Počiatočná pozícia je rovnaká. Položte si ruky na pás, lakte čo najďalej dozadu. Opakujte 5-7 krát, ale aby nedošlo k akútnej bolesti.
  • V tej istej polohe je rameno stiahnuté dozadu, lakte je zovretá druhou rukou a ešte ťažšie je ťahaná dozadu a dole smerom k zadkom. Opakujte niekoľkokrát.
  • Sedieť alebo stáť s rovnou chrbtom niekoľkokrát za sebou, pomaly zdvíhajte a spúšťajte ramená.
  • V rovnakej polohe vykonávajte kruhové pohyby, najprv jedným ramenom, potom druhým smerom dopredu a dozadu. Opakuje sa pre každé rameno - až 10-krát.

  Cvičenie sa nesmie vykonávať, ak sa znovu objaví akútna bolesť, teplota stúpa, ako aj pri prechladnutí alebo menštruácii u žien. Počas gymnastiky môže pacient pociťovať napätie vo svaloch,cvičenia sa vykonávajú s úsilím, ale nie s bolesťou a nepohodlím. Zaťaženia sa postupne zvyšujú. Športové aktivity by v žiadnom prípade nemali viesť pacienta k vyčerpaniu.

  Rada:účinnosť cvičebnej terapie sa posilní fyzioterapiou - magnetoterapiou, laserom, ultrazvukom, bahnom, masážou. Ak sa pacient včas obrátil na lekársku pomoc, je možné úplne eliminovať účinky zápalu a obnoviť funkčnosť kĺbu. Ale niekedy sa úplná mobilita kĺbu nevráti, napriek všetkému úsiliu pacienta a lekárov.


  Fyzioterapeutické postupy využívajúce protizápalové masti a gély pomáhajú rýchlejšie obnoviť funkčnosť postihnutého kĺbu

  Chirurgický zákrok a komplikácie

  Ak sú všetky metódy neúčinné, bolesť ustupuje až po zablokovaní kĺbu a ramenné funkcie nie sú obnovené, je indikovaný chirurgický zákrok. Doteraz bolo možné zachrániť pacienta pred neznesiteľnými bolesťami iba pomocou artrodézy - zmrzačovacej operácie spočívajúcej v umelom spojovaní kĺbových kĺbov. Kĺb navždy zostal nehybný, ale pacient sa zbavil mučenia.

  V súčasnosti artrodéza nahrádza artroskopiu alebo artroplastiku ramenného kĺbu. Tento minimálne invazívny zásah sa môže vykonať v lokálnej anestézii. Prostredníctvom mikro vpichov lekár zavádza do kĺbovej dutiny minikameru a nástroje. Najprv sa vyhodnotí stav kĺbu, potom sa vykonajú potrebné manipuláciena rozšírenie spoločnej kapsuly. Potom sa na vpichy aplikujú stehy. Regenerácia po operácii trvá niekoľko týždňov až šesť mesiacov - všetko závisí od stupňa poškodenia kĺbových tkanív.


  Artroskopia je prioritnou chirurgickou liečbou kapsulitídy pri závažných léziách kapsúl kĺbov

  Hoci sa artroskopia považuje za minimálne invazívny zásah s minimálnym dopadom na tkanivo, komplikácie sa nevylučujú. Krvácanie, infekcia kĺbovej dutiny alebo mäkkých tkanív, poškodenie nervových zakončení, zlomeniny kostí - také komplikácie sa môžu vyskytnúť pri lekárskej chybe alebo pri poruche pacienta, ak porušil pravidlá prípravy na chirurgický zákrok. Preto by ste mali starostlivo počúvať, pamätať si a riadiť sa všetkými odporúčaniami lekára. Tým sa zníži riziko komplikácií a vedľajších účinkov.

  Alternatívna medicína pre kapsulu ramena

  Ľudové lieky budú účinné v štádiu 1 choroby alebo v pooperačnom období. Čo je vhodné na konečné odstránenie zápalu a obnovenie pohyblivosti kĺbov:

  • Mletie na alkohol. Napríklad s gáforom, subpestilencia včiel, propolis.
  • Masti - s bielou hlinkou, jazvečím tukom, včelím voskom, maslom alebo olivovým olejom, horčicou, vaječnou bielou.
  • Bylinné infúzie a odvary na orálne podávanie - hloh, eukalyptus, píniové palice, medovka, medovka, ľubovník bodkovaný, lopúcha.

  Ľudové lieky sú účinné iba v miernej forme choroby v skorých štádiách

  Komplexný priebeh liečbyľudové lieky trvajú najmenej 4 týždne, až potom bude efekt zrejmý.

  Zhrnutie:kapsulitída ramenného kĺbu je časté ochorenie, ktoré je najčastejšie spôsobené poranením ramena alebo profesionálnou činnosťou. V skorých štádiách sa patológia prejavuje ostrými bolesťami, potom sa spája obmedzenie mobility. Ak sa liečba nezačne včas, kapsulitída môže viesť k úplnej strate pohyblivosti kĺbov a invalidite pacientov. V závažných prípadoch s neúčinnosťou liekov, cvičením a fyzioterapiou sa vykonáva chirurgická operácia - artroplastika alebo artroskopia.