Absces storočia

Obsah
  6. absces viečka je hnisavá zápalová patológia, ktorá ovplyvňuje mäkké tkanivá horného alebo dolného viečka. Ochorenie môže byť bilaterálne alebo jednostranné. Patológiu so závažnými vývojovými možnosťami možno kombinovať s hlienami alebo do nej preniesť. Prognóza ochorenia je priaznivá, ale pomoc pacienta sa musí predložiť čo najskôr.

  Príčiny a príznaky

  Absces viečok sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Vo väčšine prípadov je absces horných viečok vyvolaný rôznymi infekčnými patológiami:

  • jačmeň;
  • variť;
  • akútny meibomit;
  • ulcerózna blefaritída.

  Ďalším dôvodom abscesu je prítomnosť malých rán na povrchu kože, cez ktoré infekcia vstupuje do krvného riečišťa a pri uvoľňovaní hnisavého obsahu sa vyvíja patologický proces. Patológia dolného viečka je vyvolaná rôznymi zápalovými chorobami paranazálnych dutín, z ktorých sa infekcia krvným riečiskom rýchlo šíri do mäkkých tkanív viečka a vďaka špecifickej štruktúre orgánov videnia sa objavujú všetky predpoklady na vývoj abscesu.

  Príznaky choroby sú typické pre hnisavý proces. Vyskytuje sa hyperémia a hypertermia kože na hornom alebo dolnom viečku. Očné viečko veľmi napučiava, niekedy ho pacienti dokonca nevidia - toľko zvyšuje jeho objem. V tomto prípade je očná medzera uzavretá a pacienti sa nehľadajú postihnutým okom, pretože šetriaa tiež kvôli ostrej bolesti, ktorá sa vyskytuje pri akomkoľvek pokuse pohnúť viečkom.

  Koža okolo abscesu sa zmení na červenú, ale v prítomnosti veľkého množstva hnisavého obsahu môžete vidieť, ako osvieti tenkou pokožkou viečka a vyznačí hranice abscesu. V prítomnosti veľkého abscesu môžete cítiť výkyvy tlakom na viečko. U pacientov sa telesná teplota často zvyšuje, zhoršuje sa celkové zdravie a bolesti hlavy.

  Príznaky náhle ustupujú a stav pacienta sa zlepšuje, akonáhle je absces vyčerpaný a purulentný obsah opúšťa dutinu. Ak hľadáte liečbu v ranom štádiu objavenia sa abscesu, môžete viesť k spätnému vývoju choroby a hnisavý proces ustupuje.

  Diagnóza

  Diagnóza choroby nie je nijako zvlášť zložitá. Pri prvej návšteve pacienta zhromaždí lekár anamnézu, zohľadní akútny alebo pomalý charakter choroby, trvanie príznakov, na ktoré sa pacient sťažuje, prítomnosť horúčky.

  V prípade absencie viečka sa vykonáva aj všeobecná diagnóza videnia.

  Pri skúmaní zrakových orgánov sa zaznamenáva prítomnosť mikrotraumas, sprievodných očných chorôb. Lekár vykonáva povinné fyzické vyšetrenie:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť jačmeň v oku dieťaťa
  • určuje ostrosť zraku;
  • robí biomikroskopiu;
  • vykonáva externú inšpekciu.

  V prípade potreby sa odporúča sejba. V tomto prípade špeciálnelaboratórny test citlivosti na antibiotiká. Napriek skutočnosti, že neexistujú žiadne osobitné problémy s diagnostikou choroby, musí sa absces viečka odlíšiť od:

  • erysipel;
  • alergický edém;
  • mykotické lézie viečok sprevádzané opuchom;
  • zápal viečok v dôsledku poškodenia tela tuberkulózou.

  Liečba

  Kľúčovým cieľom pri liečbe abscesu viečok je eliminovať zameranie akumulácie hnisavého obsahu, inak sa choroba iba zhorší. A tiež včasné ošetrenie pomôže varovať pred prechodom abscesu do iných, závažnejších foriem. Pri abscese existuje tiež riziko prenikania hnisavého obsahu hlboko do obežnej dráhy oka, čo môže v budúcnosti vyvolať jazvové zmeny.

  Vo väčšine prípadov sa chirurgický zákrok vykonáva, ako aj lieková terapia v ďalšom štádiu liečby. Vo fáze chirurgického zákroku sa uskutoční pitva. Predtým je miesto operácie anestetizované pacientovi, takže pacient nemá nepríjemné pocity. Rez sa vykoná na samom okraji viečka - po operácii sú najmenej viditeľné stopy.

  Po vykonaní rezu sa obsah odstráni z purulentného vaku a dutina sa premyje antiseptickými a antibakteriálnymi roztokmi. Celá operácia trvá asi desať minút, potom lekár v prípade potreby zošíva horné alebo dolné viečko.

  Pacient zvyčajne pokračuje v ďalšej liečbe doma -musí starostlivo monitorovať hygienu očných viečok, očistiť oči od kôry, ktoré sa tvoria v mieste rezu, a podľa svedectva lekára tiež ošetriť povrch viečok predpísanými liekmi.

  POMOC!Blefarogel a blefarolozia sú populárne a účinné výrobky na starostlivosť o pokožku očných viečok, ktoré je potrebné po operácii utrieť z povrchu očí.

  Po operácii lekári predpisujú celý rad liekov. Antibiotická terapia je nesmierne dôležitá - jedná sa o dôležitý stupeň liečby po operácii. Pacientom sa odporúča skupina penicilínov, cefalosporíny, ako aj aminoglykozidy a fluórchinolóny. Prípravky sú dostupné vo forme mastí aj vo forme kvapiek.

  Použitie antibakteriálnej skupiny umožňuje zastaviť šírenie infekcie a odstrániť zvyšky patogénnych mikroorganizmov, ak sa nachádzajú v tesnej blízkosti. Ak je to potrebné, protizápalové lieky a antipyretiká sú súčasťou liečby drogami. Pacientovi sa odporúča piť veľa vody.

  ​​

  A tiež vo fáze zotavenia môžete na oko aplikovať teplý obklad, ale nie horúci, aby ste nevyvolali aktiváciu infekcie. Niekoľko dní po večerných operáciách je indikovaná jemná masáž, ktorá aktivuje krvný obeh. Ak sa vyskytne bolesť, masáž sa nevykonáva, ale konzultujte s lekárom - bolesť môže byť vyvolaná relapsom.

  Ak existuje viac hnisavých léziíčasto sa objavuje absces kože alebo viečok, potom lekár môže odporučiť autohemoterapiu alebo ultrafialové ožarovanie krvi. Tieto metódy zvládania abscesu sú veľmi účinné pri systémovej otrave krvi, takže minimalizujú riziko relapsov.

  Chirurgia je najčastejšou voľbou liečby očných viečok.

  Počas autohemoterapie sa pacientovi odoberú vzorky z žily a krv sa prenesie do zadku. Ak je možná sorpcia, krv sa tiež vyčistí, takže postup má dobrý vplyv na celkový stav tela. Riziko opakovaného abscesu horných alebo dolných viečok je minimálne.

  Ultrafialové ožarovanie krvi spočíva v zavedení ihly do žilovej cievy, cez ktorú je ožarovaná krv. Tento postup je pre človeka absolútne bezpečný, ale škodlivý pre patogény. Aby sa dosiahla pozitívna dynamika, musí sa vykonať najmenej desať ožarovacích postupov. Maximálna účinnosť sa prejavuje, ak sa obidva spôsoby liečby uskutočňujú súčasne.

  Autohemoterapia a ultrafialové žiarenie majú pozitívny vplyv na ľudskú imunitu. Ďalej odporúčaná vitamínová terapia a celkové liečenie organizmu. Liečba abscesu zvyčajne trvá asi desať dní, prognóza je pozitívna. Po ukončení liečby sa odporúča dodržiavať hygienu orgánov videnia a chrániť oči pred podchladením. Obdobie práceneschopnosti sa pohybuje od 5–7 dní s miernym abscesom a 10–12 dníso závažnou formou choroby.

  Je nemožné samoliečiť s chýbajúcim viečkom, pretože to môže viesť k vážnym následkom a výrazne oneskoriť zotavenie pacienta. Okrem toho by sa človek nemal spoliehať na tradičné lieky, ktoré sú príliš slabé na to, aby sa vysporiadali s takým závažným ochorením. Ak máte podozrenie na absces storočia, neodkladajte návštevu u špecializovaného lekára.

  Napriek pozitívnej prognóze liečby abscesu sa u pacienta môžu vyskytnúť komplikácie súvisiace s týmto ochorením. Komplikácie zahŕňajú:

  • meningitída;
  • zápal zrakového nervu;
  • sepsa;
  • vyčnievanie oka;
  • zápal orbitálnej vlákniny;
  • výskyt problémov so zrakom.

  DÔLEŽITÉ!Neskúšajte liečbu, aby ste nevyvolali také komplikácie. Bude oveľa ťažšie sa ich zbaviť ako zo samotného abscesu.

  Najdôležitejšie

  Absencia horných alebo dolných viečok je najčastejšie výsledkom existujúceho infekčného procesu v tele. Ochorenie pokračuje s výraznými príznakmi, takže pacienti zvyčajne neváhajú navštíviť lekára. Diagnóza nie je náročná. Liečba abscesu viečok je prevažne chirurgická, po ktorej musia pacienti užívať lieky z antibiotickej skupiny. Prognóza ochorenia je pozitívna.