+ Ako prať mastné škvrny na tkanine

Mastné miesta sú najväčším problémom. Vychádzajú z ničoho. Pri varení (najmä vyprážanie) tuk doslova letí do vzduchu, usadil sa na sporáku, kachle, župane. Malé deti sa snažia vziať so sebou rukami malú smotanu, patty, koláč a potom si utrite ruky po matke, po prvom vyfarbení oblečenia.

Domáce zvieratá môžu tiež zafarbiť všetky koberce vyťahovaním jedla z taniera. Manželia majú vo zvyku utrieť si ruky po džínsoch po práci v garáži. A samo o sebe sa stáva, že pri varení šalátu kvapkáte olej na obrus. Nielen odevy trpia mastnými škvrnami, ale aj obrúsky, uteráky, koberce, obrusy. A chcem, aby všetko okolo žiarilo, bolo čisté.

Ak umývate mastné škvrny z hladkých povrchov (dlaždice, linoleum), problém nie je, potom si škvrny na tkanine vyžadujú osobitnú pozornosť. Ak ich necháte tak, ako sú, je ťažké ich neskôr odstrániť.

Ak sa tuk dostane do tkaniva

Zabraňuje vniknutiu tuku do tkaniva z bežnej stolovej soli. Pred ďalším spracovaním nezabudnite škvrnu osoliť. Potom sa zvyšuje pravdepodobnosť uloženia obľúbenej veci. Soľ na to je lepšie používať malé. Potom, ako absorbuje tuk, musí byť odstránený a podľa potreby znovu posypaný. Zemiakový škrob absorbuje tuk dobre, ale veci z neho sú drzé, ak nie sú následne opláchnuté.

Čím skôr začnete mastné škvrny vymývať, tým ľahšie sa ich zbavíte. To znamená, že ak si hneď oblečiete škvrnu na oblečenie a miesto ošetríte soľou, môžete to ľahkoMastné škvrny utrite čistiacim prostriedkom: pracie mydlo, prášok, gél na jedlo. Tuk môžete tiež umyť pred praním v práčke alebo namočením do víly po dobu 5 minút.

Kuchynské utierky (najmä biele) sa môžu prať v práčke pri teplote 90 ° C alebo 60 ° C, a to najskôr ich bielením. Takto na nich môžu byť odstránené aj staré škvrny.

Ďalšou vecou, ​​ak existuje nejaký odev, je to, že nemáte vždy čas na to, aby ste okamžite posypali soľ. Áno, a stáva sa, že aspoň posypeme soľou na celé dieťa - to všetko, všetky na miestach pôjdu. Nie všetky veci sa dajú variť a bieliť.

Napriek tomu je možné mastnú škvrnu z odevu odstrániť aj v pokročilých prípadoch, ale iba vy musíte tvrdo pracovať. Problém môžete odstrániť pomocou: etylalkoholu, amoniaku (musí byť zriedený), acetónu. Trieť špongiou navlhčenou v ktoromkoľvek z dostupných produktov, kým škvrny úplne nezmiznú, a potom ich umyť.

Ako odstrániť starú škvrnu z koberca

Niekedy si mastný problém nemožno okamžite všimnúť. Ako ospravedlňujem koberec, na ktorom sa objavilo toto miesto! Ale nezúfajte. Nemusíte to čistiť ručne, ani sa to nesnažte prať. Existuje niekoľko špeciálnych nástrojov na odstránenie škvŕn z koberca. Aký nástroj je lepšie použiť, konzultant vám to povie.

Môžete tiež vyskúšať postup starej mamy: zmiešajte 1 polievkovú lyžicu amoniaku s 2 polievkovými lyžicami vody a škvrnu trite. Mimochodom, najmodernejšie prostriedky zahŕňajú amoniakalkoholu, môžete venovať pozornosť zloženiu.

Motorový olej

Tuk môže mať rôzny pôvod, a ak sa tak stalo, že milovaná škvrna džínsov po oprave automobilu, soľ tu nepomôže. Olejové škvrny tohto druhu by sa nemali iba umývať. Musíte ich ošetriť rozpúšťadlom: benzínom, acetónom. Až potom sa umyte. Iba práčka na tento účel nebude fungovať - ​​môže v nej zostať technická vôňa, ktorá neskôr môže cítiť všetky veci. Preto je lepšie umývať džínsy ručne a zavesiť ich na počasie na čerstvom vzduchu.